Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budują nowy mur kościelny w Bebelnie w gminie Włoszczowa. Zobacz zdjęcia z postępu prac

Iwona Boratyn
Stary mur kościoła w Bebelnie w gminie Włoszczowa został już rozebrany. Trwa budowa nowego ogrodzenia świątyni.

- Sen z oczu spędzają nam koszty. Stary mur był zabytkowy, niestety wymagał rozbiórki. Są pieniądze na remont zabytkowych ogrodzeń, natomiast parafia buduje mur od podstaw i na ten cel nie może otrzymać samorządowego czy rządowego dofinansowania. Musimy bardziej sięgnąć do kieszeni i poszukać wsparcia z innych źródeł - podkreśla Jerzy Suliga, dyrektor SP w Bebelnie, radny powiatowy i inicjator budowy nowego ogrodzenia kościoła. Rozebrane ogrodzenie placu przykościelnego było murowane, od frontu dodatkowo ozdobione neogotycką kratą żeliwną.

Mur nie tylko chronił kościoła, ale także cmentarza kościelnego, gdzie znajdowały się płyty nagrobne: Józefa Donacińskiego proboszcza w Bebelnie (zm. 1822); (obecnie brak) oraz Tekli z Czaplickich Jackowskiej (zm. 1830) (obecnie brak).

Kościół w Bebelnie perełka architektury drewnianej w regionie. Został przewieziony do wsi z Konieczna. Wiemy, że w XV wieku Bebelno też miało kościół drewniany pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i świętego Mikołaja.

Po pożarze około 1511 roku zbudowano nową świątynię. W latach 1548-1618 kościół był on w rękach innowierców. W 1657 roku okolicę spustoszyli Szwedzi, którzy wkroczyli do Bebelna w Wielkanoc i zniszczyli kościół. Świątynia była też kilkakrotnie rabowana. Z początkiem XVIII wieku zaszła konieczność budowy nowej. Jej fundatorami w 1745 roku byli Antoni i Karol Bystrzanowscy, dziedzice Bebelna.

Bebelno należało do rodu Długoszów, z którego pochodził historyk Jan Długosz. Pisze ksiądz Jan Wiśniewski w swej monografii o kościołach diecezji: „Parafia istnieje w XV wieku. Bebelno należało do Jana Długosza, ojca historyka; w połowie XV wieku ma tę wieś najstarszy z jego sześciu synów Janów – Jan Długosz."

Zobaczcie zdjęcia budowy nowego muru kościelnego w Bebelnie oraz wyburzanie starego

Bebelno jest związane również z rodziną Stefana Żeromskiego - od Tekli Jackowskiej – prababki pisarza (zamężna z Walentym Jackowskim). Tu trzeba wymienić jej córkę Franciszkę Makólską z domu Jackowską. Franciszka była rodzoną siostrą babki Stefana Żeromskiego - Agnieszki Jackowskiej. Rodzina Jackowskich mieszkała w Bebelnie od 14 lutego 1821 roku. W tutejszym kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odbył się ślub Franciszki Jackowskiej z Franciszkiem Makólskim zamieszkałym w Kielcach, profesorem w Szkole Wojewódzkiej. Około roku 1831 Franciszek i Franciszka Makólscy opuścili wieś.

W 1999 roku ukazał się artykuł Kazimiery Zapałowej (wieloletniej kustosz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach) w piśmie IKAR numer 12 pod tytułem „Zawiłości biografii Żeromskiego. Pradziad Walenty Jackowski”, w którym to opisuje poszukiwania przodków Stefana Żeromskiego. Czytamy tam:

"Walenty Jackowski – przypominam sobie z kwerend – był przez wiele lat possesorem w Bebelnie. Tu w parafialnym drewnianym kościółku wydawał za mąż swoje dwie córki: Franciszkę w lutym 1821 roku i Agnieszkę w listopadzie 1824 roku. Tu zmarła, o czerwcowym świcie AD 1830, jego małżonka Tekla, de domo Czaplicka. W Bebelnie gospodarował do końca życia. „Gdzie fakt – tam akt” – mówi ksiądz Andrzej. Akt zgonu pradziada Walentego Jackowskiego odnalazłam w bebelniańskiej księdze zgonów. Zgłoszenia dokonali dwaj zięciowie: Franciszek Makólski i Józef Katerla.

Jaki był? Co dziś mogę ustalić? Pewnie był dobrym gospodarzem, bo trwał długo w jednym miejscu, przywiązany do ziemi. Był przy tym człowiekiem uczynnym, towarzyskim i dbającym o rodzinę. Jego podpisy znalazłam pod aktami wielu chrztów dzieci rodzinnych ale również pod aktem chrztu córki leśniczego, ekonoma a nawet komornika z Bebelna. Świadkował też przy ślubach. Ruchliwy, zapobiegliwy, przyjazny.
Kochały go córki. Szanowali zięciowie. Uwielbiały wnuki".

20 października 2022 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się sesja naukowa pt. „Żeromski. Miejsca, pamiątki i ślady”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie