Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budują port dla tratw w Chrobrzu

/MIO/
Po przerwie spowodowanej powodzią - wznowiono roboty przy budowie przystani dla tratw w Chrobrzu na rzece Nidzie.
Po przerwie spowodowanej powodzią - wznowiono roboty przy budowie przystani dla tratw w Chrobrzu na rzece Nidzie. Fot: I. Imosa
Po powodziowej przerwie wznowiono roboty przy budowie przystani dla tratw. Wody Nidy opadły i ekipy budowlane natychmiast przystąpiły do wbijania pali w miejscu, gdzie powstanie nabrzeże i pirsy dla przybijających tratw z turystami.

Przystań gotowa ma być w końcu września i jeśli aura czy kolejna powódź nie zakłócą harmonogramu robót to w końcu lata ten bardzo ważny element wielkiej atrakcji turystycznej będzie gotowy na przyjęcie pierwszy turystów. Gmina Złota realizuje to przedsięwzięcie za 1,4 miliona złotych, ale ma 60 procentowe dofinansowanie unijne. Przystań to cząstka projektu, jaki jest opracowywany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska w Krakowie pod nazwą "Renaturyzacja rzeki Nidy". Przy przystani w Chrobrzu, zlokalizowanej obok mostu znajdą się place zabaw dla dzieci, pole namiotowe z sanitariatami, altanki, scena przewoźna, boisko do piłki plażowej oraz wygodny dojazd, ciągi piesze i rowerowe. Przystań będzie mogła także obsługiwać uczestników spływów kajakowych, a na terenie powiatu są podmioty świadczące takie usługi turystyczne.

- Analizowaliśmy funkcjonowanie spływów tratwami w Pieninach, czy w Bałtowie. Nida jest znacznie wygodniejszą i bezpieczniejszą rzeką dla takiej atrakcji. Poza tym Ponidzie to skarbnica zabytków, unikatowej przyrody i szeregu innych atrakcji. Do przystani w Chrobrzu będą mogły przypływać tratwy płynące z Pińczowa, a nawet Sobkowa i odpływać stąd w kierunku Wiślicy. W Chrobrzu turyści mogą zwiedzać: wzgórze zamkowe, zabytkowy kościół, a przede wszystkim Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia z całym zespołem pałacowo-parkowym. Blisko jest stąd do Pełczysk słynących z wykopalisk, Młodzaw z Ogrodem na Rozstajach, czy Stradowa z prastarym grodziskiem oraz do rezerwatów przyrody z Krzyżanowicami włącznie - wylicza Tadeusz Sułek, wójt gminy Złota.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie