Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek przy Mielczarskiego w Kielcach dla resortu Macierewicza. Radni głosowali

Agata Kowalczyk
Dawid Łukasik
Przy ulicy Mielczarskiego w dawnej siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i na sąsiedniej działce powstanie brygada Wojsk Obrony Terytorialnej. Radni zgodzili się na przekazanie nieruchomości wojsku, choć mieli wątpliwości, czy to dobra lokalizacja.

ZOBACZ TAKŻE:
Radni Kielc przyjęli nowe nazwy ulic. Kontrowersje wokół ronda

Radna Agata Wojda (PO) zaproponowała zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały o przekazaniu działek przy ulicy Mielczarskiego pod potrzeby utworzenia bazy WOT. – Ni jestem przeciwko powstaniu bazy, ale nie w tym miejscu - mówiła. Jej wniosek jednak został odrzucony.

– Do końca nie wiemy, jakie są plany Ministerstwa Obrony Narodowej – kontynuowała radna. – Nie wiemy czy powstaną magazyny, część treningowa czy strzelnica. Na pewno teren zostanie specjalnie ogrodzony, murem czy drutem. W kontekście tego, że ratusz pracuje od kilku lat nad koncepcją rewitalizacji tej części miasta, plany MON mogą tu nie pasować. Wiemy, jak Czarnów jest zaniedbany, wkomponowanie jednostki wojskowej to miasto za torami zaprzepaści te działania. Może uda się rozwiać wątpliwości, ale podejmowanie decyzji dzisiaj, gdy nie znamy szczegółów może być krzywdzące dla mieszków. Proszę o wstrzymanie się do czasu poznania planów MON-u.

– Kielce zyskają a nie stracą – argumentował radny Jan Gierada (niezrzeszony). - Przecież dobrze wiemy, że Macierewicz nie ujawni, co będzie robił. Na pewno nie będzie tam manewrów czy strzelnicy, która jest w innym miejscu i nie jest ogrodzona murami czy drutami. Pewnie będą prowadzone szkolenia, powstaną magazyny i wiele miejsc pracy. Na pewno wojsko nie będzie nic robić, aby utrudnić życie mieszkańcom.

Same plusy widział też radny Tomasz Bogucki (Porozumienie Samorządowe): – To teren poprzemysłowy, nie ma mieszkańców. Bezpośrednie sąsiedztwo to magazyny i Społem. Przez 4 lata nie udało się sprzedać ani wynająć budynku po Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki. Przekazanie go MON jest to formą rewitalizacji terenu poprzemysłowego - przekonywał. Tylko wojska liniowe są specjalnie grodzone, inne często nie mają żadnego ogrodzenia. Nie stwarzajmy problemów.

Joanna Winiarska apelowała, aby spytać mieszkańców Czarnowa, co myślą o tym pomyśle. - W bezpośrednim sąsiedzie nie ma zabudowy mieszkaniowej, ale w pobliżu jest - dodała.

Radni przegłosowali uchwałę.

- Z ta decyzja nie można było czekać – mówił po głosowaniu prezydent Kielc, Wojciech Lubawski. – Bo inne miasta też starają się o lokalizację takiej bazy. Obecność wojska da nam poczucie bezpieczeństwa choćby w obliczy jakiejś katastrofy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie