Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Bałtowa przyjęty jednogłośnie. Będzie opłata klimatyczna?

Redakcja
archiwum
Rada Gminy Bałtów przyjęła jednogłośnie budżet na 2019 rok. Najważniejszym zadaniem inwestycyjnym w przyszłym roku będzie dokończenie modernizacji nowej siedziby szkoły podstawowej w Bałtowie.

Dochody gminy Bałtów zostały zaplanowane na kwotę 18 milionów 248 tysięcy 484 złotych. Wydatki mają wynieść 18 milionów 240 tysięcy 323 złotych.

- To będzie trudny budżet. Na jego kształt nie miałem wpływu, bowiem został przygotowany jeszcze przez poprzedniego wójta – mówi wójt gminy Hubert Żądło. - Najważniejszą inwestycją będzie dokończenie modernizacji budynku dawnego technikum rolniczego na potrzeby szkoły podstawowej. Będzie to kosztowało 4,7 miliona złotych.

Samorząd wyda około 3,7 miliona złotych na zadania z zakresu opieki społecznej. Jak zaznacza sporym wyzwaniem jest oświata, do której utrzymania gmina dołoży 1,4 miliona złotych.

- Nie będę ukrywać, że trzeba będzie poważnie się zastanowić nad oszczędnościami w oświacie. Jestem za utrzymaniem dwóch szkół podstawowych w Bałtowie i Okole, ale trzeba szukać oszczędności jeśli chcemy, by gmina się rozwijała - mówi Hubert Żądło. - Tym bardziej, że nie zwiększamy podatków.

Jednym z pomysłów na przyszłość, przedstawionych przez nowego wójta, jest wprowadzenie opłaty klimatycznej dla osób odwiedzających kompleks turystyczny w Bałtowie. Dotyczyć by to miało osób korzystających z pobytu dłuższego niż doba.

Zdaniem radnego Jerzego Gierczaka, taka opłata może zniechęcić potencjalnych turystów. Pytał również, jak miałaby być pobierana.

- Mówimy o symbolicznej złotówce na początek – wyjaśnił wójt. - Musimy szukać nowych dochodów do budżetu, by spełniać oczekiwania mieszkańców, a jednocześnie nie obciążać ich kosztami. Uważam, że wprowadzenie takiej opłaty, tak jak to jest w większości miejscowości turystycznych, nie będzie wielkim problem. Jest ona doliczana do rachunku przez podmioty prowadzące działalność noclegową, agroturystykę. Proszę zauważyć, że w związku z rozbudową drogi wojewódzkiej, na terenie gminy przybyło około 200 lamp ulicznych, a za oświetlenie odpowiada gmina. Chciałbym zastosować reduktory natężenia światła, co dało by oszczędności, ale nie wiem czy będzie to możliwe na tej drodze, w związku z pięcioletnią gwarancją. Do końca lutego jest nabór na dofinansowanie zmiany oświetlenia ulicznego na drogach gminnych. Do kwietnia na doposażenie stołówek i chciałbym aby gmina z tych programów skorzystała. Będziemy mieli nową szkołę z miejscem na stołówkę, ale bez wyposażenia, a dzięki programowi rządowemu możemy uzyskać 85 procent dofinansowania. Jednak wszędzie jest potrzebny wkład własny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie