MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Kielc 2017. Wydatki na pomoc społeczną wieksze o jedną trzecią

ATA
W kolejnym odcinku naszego cyklu, w którym prezentujemy projekt budżetu Kielc na 2017 rok przedstawiamy wydatki przeznaczone na pomoc społeczną.

W nadchodzącym roku budżet Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie ma wynieść 302 miliony złotych. Wydatki wyniosą o jedna trzecią więcej niż w tym roku i będą wyższe o około 90 milionów złotych.

-191 milionów złotych dostaniemy od państwa a pozostałą część musi pokryć budżet miasta – przyznaje Marek Scelina, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Bezpośrednio do mieszkańców trafi 136 milionów złotych. – Na tę kwotę składają się wypłaty z rządowego programu „500 plus”, w sumie wydamy na ten cel 85 milionów złotych. Natomiast 51 milionów złotych trafi do kielczan w formie świadczeń rodzinnych, wypłat z funduszu alimentacyjnego ( korzysta z niego 2210 dzieci i otrzymają w sumie ponad 8 milionów złotych). W tej puli znajdują się również pieniądze na składki emerytalne i rentowe naszych podopiecznych.

We wszystkich placówka opiekuńczych przebywa 3800 pensjonariuszy, ich utrzymanie kosztuje 66 milionów złotych. Z tego do domów pomocy społecznej trafi 35 milionów złotych.

Na usługi opiekuńcze, które świadczone są chorym czy starszym osobom Miejskie Ośrodek Pomocy Rodzinie wyda 16 milionów złotych. Rodziny zastępcze otrzymają prawie 9 milionów.

Na dożywianie dzieci i dorosłych ma wystarczyć 13, 5 miliona złotych. Natomiast do placówek wychowawczo- opiekuńczych (dawne domy dziecka) trafi 4,8 miliona. Wydatki związane z Kartą dużej rodziny wyniosą 800 tysięcy złotych.

Na wzrost wydatków na opiekę społeczną wpływ ma też zwiększenie pensji minimalnej do 2 tysięcy złotych brutto od 1 stycznia. Podwyżkę o około 150 złotych musi otrzymać około 200 pracowników formy. – W sumie mamy około tysiąca pracowników i prawdopodobnie wszyscy otrzymają taką podwyżkę, nie tylko ci najmniej zarabiający- dodał dyrektor. – Na płace mamy przewidziane 28 milionów złotych.

Dyrektor dodaje, że w każdym dziale rosną wydatki albo utrzymują się na poziomie z poprzedniego roku. Wyjątkiem są dodatki mieszkaniowe. – Obserwujemy spadek liczby osób ubiegających się o nie. W 2015 roku korzystało z tej formy pomocy 3645 osób a w tym 3100 i obserwujemy spadek z miesiąca na miesiąc- tłumaczy dyrektor. – Podstawowym kryterium przyznania dodatku jest dochód na członka rodziny. Okazuje się, że rośnie on u coraz większej grypy i ludzie tracą prawo dodatku. Potwierdzeniem tego, że kielczanie mają coraz większe dochody jest spadek zainteresowania także dodatkami celowymi i okresowymi. Ale na to wpływ miał program 500 Plus. Rodziny, które dostają 500 złotych na dziecko często nie ubiegają się o zasiłki, mimo że te pieniądze nie są wliczane do dochodu.

Na inwestycje w opiece społecznej przewidziane jest zaledwie 2,9 miliona złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację dwóch domów pomocy społecznej. W placówce przy ulicy Jagiellońskiej część sal zostanie przebudowana na mieszkania chronione dla pensjonariuszy, którzy mogą samodzielnie mieszkać. Remont jest zaplanowany także w domu pomocy przy ulicy Sobieskiego. W innych placówkach przewidziana są mniejsze remonty czy zakupy sprzętu jak komputery, serwer, szafki na ubrania czy zawory termostatyczne.

Z pomocy społecznej korzysta 65 tysięcy kielczan.

W kolejnym odcinku przedstawimy wydatki miasta na gospodarkę komunalną, czyli na utrzymanie porządku, zieleni, cmentarza oraz mieszkaniową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie