Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet województwa świętokrzyskiego 2017. Zobacz gdzie powstaną nowe drogi

Paweł Więcek
archiwum
W zeszły czwartek radni sejmiku województwa świętokrzyskiego uchwalili budżet samorządu regionu na 2017 rok. Planowane dochody wyniosą 666,5, a wydatki – 695,9 miliona złotych. Szacowany deficyt będzie na poziomie 29,4 miliona złotych. W przyszłym roku samorząd województwa nie zamierza zaciągać żadnych kredytów ani pożyczek. Łączna kwota długu na koniec 2017 roku osiągnie 166 milionów złotych. W kolejnych latach zobowiązania będą spłacane ze środków własnych.

Za przyjęciem dokumentu w takim kształcie opowiedziało się 19 radnych z koalicji Polskiego Stronnictwa Ludowego i Platformy Obywatelskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jeśli chodzi o radnych Prawa i Sprawiedliwości, pięciu zagłosowało przeciwko uchwale budżetowej, a dwóch wstrzymało się.

Najwięcej na inwestycje drogowe

Największą pozycją w planie finansowym na najbliższych 12 miesięcy jest „Transport i łączność”. I właśnie od tego zaczynamy nasz cykl.

Na wydatki w tym dziale zabezpieczono 330 milionów 431 tysięcy złotych, z czego 251,6 miliona złotych zarezerwowano na inwestycje związane z budową oraz remontami szlaków, a także utrzymanie Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach. 210 milionów złotych w tej kwocie stanowią fundusze europejskie, które pozyskano na wykonanie projektów.

Lista przedsięwzięć w zakresie infrastruktury drogowej, których realizacja albo będzie kontynuowana, albo rozpoczęta w 2017 roku, jest długa. W ramach zadań jednorocznych drogowcy planują budowę chodnika przy trasie numer 764 na odcinku Kranów – Daleszyce – Niwy. Koszt: 968 tysięcy złotych. Do tego drugi etap przebudowy drogi numer 785 Maluszyn – Włoszczowa wraz z budową ronda na skrzyżowaniu tras numer 742 z 785 we Włoszczowie. Koszt: trzy miliony złotych. Tyle samo pochłonie przebudowa szlaku numer 756 na odcinku Szydłów – Stary Solec wraz z rozbudową obiektu mostowego w Starym Solcu.

Co rozpoczną, co będą kontynuwać

Na liście znajduje się również kilka przedsięwzięć, których realizacja ruszy w bieżącym roku. To: rozbudowa drogi numer 761 Piekoszów – węzeł Jaworznia na S7 – 8,2 miliona złotych; rozbudowa drogi numer 762 węzeł Kielce Południe na S7 – granica gminy Chęciny – 20,9 miliona złotych; rozbudowa drogi numer 764 na odcinku granica miasta Kielce – granica gminy Daleszyce wraz z budową obwodnic miejscowości Suków i Daleszyce – 36,9 miliona złotych; budowa północnej obwodnicy Ćmielowa w ciągu drogi numer 765 od skrzyżowania z drogą krajową numer 73 – 12 milionów złotych.

W tym roku kontynuowana będzie realizacja inwestycji rozpoczętych w poprzednich latach. Na dokończenie tych przedsięwzięć zabezpieczono 131,1 miliona złotych. W tym katalogu figurują następujące zadania: budowa obwodnicy Staszowa w ciągu trasy numer 764, budowa obwodnicy Ćmielowa i drogi numer 755 od Ćmielowa i kierunku Drygulca, budowa drogi numer 754 od Ostrowca Świętokrzyskiego w kierunku Bałtowa i dalej do granicy województwa; budowa obwodnicy Zbludowic w ciągu drogi numer 973, budowa obwodnicy Jędrzejowa w ciągu trasy numer 768 i rozbudowa tego szlaku do Łysakowa; budowa obwodnicy Kazimierzy Wielkiej w ciągu drogi numer 768 wraz z rozbudową tej trasy do granicy województwa; przebudowa drogi numer 728 na odcinku od Łopuszna do Radoszyc; budowa obwodnicy Włoszczowy w ciągu drogi numer 786 oraz domknięcie tak zwanej małej pętli świętokrzyskiej na terenie gminy Bodzentyn – zadanie obejmuje budowę ronda w Bodzentynie na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich numer 751 i 752 wraz z modernizacją starych odcinków obu szlaków.

Na wynagrodzenie dla pracowników Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach zarezerwowano 8,8 miliona złotych. 3,2 miliona złotych pochłoną koszty związane z zakupem materiałów i wyposażenia dla tej jednostki.

Dotacje od państwa i pozostałe wydatki

Rokrocznie z kasy państwa do budżetu województwa płyną fundusze na dotacje do krajowych pasażerskich przewozów kolejowych oraz pasażerskich przewozów autobusowych – w obu przypadkach realizowanych na terenie regionu.

Na utrzymanie istniejącej siatki połączeń kolejowych przeznaczono 36,4 miliona złotych. Z kolei do przewoźników autobusowych trafi 30 milionów złotych z tytułu ulg i bezpłatnych przejazdów na osób uprawionych.

Na zarządzanie lotniskiem w Masłowie w budżecie wykrojono 264 tysiące złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie