Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buraki - naturalny lek

oprac. /LB/
Czerwony kolor buraków pochodzi od antocyjanów, związków zwalczających wolne rodniki.
Czerwony kolor buraków pochodzi od antocyjanów, związków zwalczających wolne rodniki. Łukasz Zarzycki
Burak znany od wielu stuleci wciąż bywa niedocenianym warzywem. Nie wszyscy wiedzą, że jest prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów, a jego właściwości lecznicze są potwierdzone naukowo.

Przede wszystkim buraki dzięki zawartości żelaza przeciwdziałają anemii, a witaminy z grupy B wspomagają proces tworzenia się czerwonych krwinek. Odkwaszają organizm, działają kojąco na funkcjonowanie wątroby, przewodów żółciowych i woreczka żółciowego. Dlatego jedzenie buraków zalecane jest zwłaszcza tym, których dieta obfituje w mięso i białe pieczywo mające charakter kwasotwórczy. Warzywa te wykazują także właściwości antynowotworowe, z uwagi na zawartość antocyjanów.

Buraki pomagają w leczeniu przeziębień, grypy, a nawet ciężkiej w przebiegu anginy. Sok z buraka działa też wykrztuśnie przy kaszlu i jest bardzo skutecznym lekarstwem w oczyszczaniu dróg oddechowych, przy zapaleniu oskrzeli.

Sok pomocny przy anginie ropnej: 5 dużych buraków utrzeć na surowo, odcisnąć sok, dodać sok z całej cytryny oraz 3 łyżki miodu rozpuszczone w 150 gramach wody. Całość wymieszać, nie gotować. Płukać gardło co 3 godziny. Już po 12 godzinach ropne naloty zmniejszą się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie