Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Bodzentyna przyjacielem Świętokrzyskiego Parku Narodowego

(imo)
Tomasz Fąfara
Gmina Bodzentyn dzięki dobrej współpracy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym realizuje kolejne inwestycje. Instytucja również ceni sobie kooperację z samorządem.

We wtorek, 9 października w siedzibie Świętokrzyskiego Parku Narodowego odbyło się spotkanie dotyczące wspólnych przedsięwzięć Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz Samorządu Miasta i Gminy Bodzentyn w zakresie ochrony przyrody, a także rozwoju turystyki.

W czasie spotkania uroczyście wręczono statuetkę „Przyjaciel Świętokrzyskiego Parku Narodowego” burmistrzowi miasta i gminy Bodzentyn Dariuszowi Skibie. Nagroda ta jest dowodem uznania dla włodarza za kierowanie rozwojem gminy ścieżką zrównoważonego rozwoju z poszanowaniem chronionego przez Świętokrzyski Park Narodowy dziedzictwa przyrodniczego oraz budowania świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez promocję walorów ŚPN. W historii Parku po raz pierwszy przyznano takie wyróżnienie.

Dariusz Skiba przyznaje, że współpraca z Parkiem układa się znakomicie. - Ogromnie się cieszę z tak dobrej i wieloletniej współpracy. Jesteśmy jednym z nielicznych samorządów, który łączy swoje siły z instytucją zajmującą się ochroną przyrody - zaznacza burmistrz.

Czas na atrakcyjne ścieżki rowerowe
W czasie spotkania rozmawiano o wspólnych przedsięwzięciach realizowanych przez samorząd i instytucję. Była mowa o budowie ścieżki rowerowej ze Świętej Katarzyny do Podgórza, rewitalizacji terenu Podzamcza Bodzentyn wraz ze stawami biskupimi, remoncie i wyposażeniu na cele publiczne gajówki w Psarach Podlesie, budowie szlaku z dopuszczeniem ruchu rowerowego ze Świętej Katarzyny do Nowej Słupi.

- Na powstanie ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej przez tereny Parku Narodowego czeka wielu turystów i mieszkańców naszej gminy. Trasa rowerowa zacznie się już w miejscowości Krajno, w gminie Górno i poprowadzi przez Świętą Katarzynę do miejscowości Podgórze. Połączy z obecnie przebudowywaną drogą wojewódzką 752 w kierunku Bodzentyna. Przez 3,6 kilometra będzie wiodła terenami Świętokrzyskiego Parku Narodowego – przybliża Dariusz Skiba.

Budowa ścieżki to część większego zadania. Drugim etapem jest budowa miejsc parkingowych w Świętej Katarzynie wraz z punktem informacyjnym, toaletami czy wiatą dla rowerzystów. Całkowita wartość realizowanego projektu wynosi 3 123 187 złotych, z czego przyznane dofinansowanie wynosi 2 654 808 złotych.

Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Jan Reklewski jest zdania, że nowa ścieżka rowerowa stworzy turystom atrakcyjne możliwości spędzania wolnego czasu. Wspomniał również, że planowana jest także budowa kolejnej trasy rowerowej prowadzącej z Nowej Słupi do Świętej Katarzyny, która miałaby prowadzić śladem dawnej kolejki wąskotorowej, o czym zresztą już kilkakrotnie pisaliśmy na łamach „Echa Dnia”.

Zaawansowana rewitalizacja
Dodatkowo gmina Bodzentyn pozyskała fundusze na rewitalizację miasta Bodzentyn. W planach są remont i odmulenie Stawów Biskupich, budowa kładki oraz wykonanie ścieżki edukacyjnej, budowa placu zabaw oraz altany w centrum miasta, budowa amfiteatru oraz termomodernizacja budynku przeznaczonego do na działalność kulturalno-społeczną, doposażenie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w przenośne kramy, namioty i sprzęt nagłośnieniowy, przebudowa ulic Langiewicza i Kościelnej, budowa chodnika przy ulicy Wolności, budowa parkingu obok kościoła parafialnego, montaż monitoringu, na ulicy Langiewicza wymiana wodociągu i sieci kanalizacji sanitarnej oraz przebudowa „małej targowicy”.

Bez użyczenia gruntów od Świętokrzyskiego Parku Narodowego o powierzchni powyżej trzech hektarów gmina Bodzentyn nie otrzymałaby dofinansowania z funduszy unijnych w wysokości 4 266 632 złotych.

Burmistrz Bodzentyna zaznacza, że rewitalizacja Bodzentyna jest inwestycją kompatybilną z projektem „Śladami kultury benedyktyńskiej” obejmującego rewitalizację wzgórza zamkowego z ruinami Pałacu Biskupów Krakowskich, renowację murów zamkowych, powstanie części wystawienniczej i edukacyjnej oraz stworzenie stanowisk z wirtualną rzeczywistością. Warto zaznaczyć, że cały obiekt dostosowany będzie dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dobra współpraca Świętokrzyskiego Parku Narodowego i gminy Bodzentyn przyczyniła się również do zagospodarowania osady służbowej z przeznaczeniem na świetlicę wiejską w Psarach Podłazach. Budynek wraz z gruntami zostały użyczone na 15 lat od Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Obecnie prace remontowe budynku dobiegają końca, ku zadowoleniu mieszkańców Psar Podłazy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. OD PAŹDZIERNIKA BEZ DOWODU REJESTRACYJNEGO I OC

(Źródło:vivi24)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie