Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Staszowa, Leszek Kopeć o sukcesach i niepowodzeniach

Agnieszka Kuraś
Rozmowa z burmistrzem Staszowa Leszkiem Kopciem o tegorocznych inwestycjach, rewitalizacji Rynku, strefie gospodarczej i planach.

ZOBACZ TAKŻE:
Wielka Brytania: Polak potrafi czyli historia sukcesu Paula Lajszczaka

(Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press)

W piątek 13 października rozpoczęliśmy kolejną akcję "Mała Ojczyzna Duża Sprawa", w ramach której oceniamy i prowadzimy dyskusję o tym, kto u władzy sprawdził się w mijającym już roku, a kto nie. Dzisiaj rozmowa z burmistrzem Staszowa Leszkiem Kopciem o tym, czego udało się dokonać w gminie Staszów w minionym roku, a na co zabrakło czasu. Pytamy o zainteresowanie przedsiębiorców inwestowaniem w gminie, o plany związane z rewitalizacją i najważniejsze inwestycje 2017 roku.

Zbliża się koniec trzeciego roku kadencji 2014-2018. Jaka inwestycja była kluczowym sukcesem tego roku?

- W obecnej kadencji samorządowej udało się sfinalizować i wprowadzić do realizacji kilka ważnych dla miasta i mieszkańców inwestycji. Trudno określić, która z nich jest najważniejsza. Uważam, że każda z nich jest niezwykle potrzebna. Najważniejsze inwestycje zrealizowane w 2017 roku to wykonanie II etapu modernizacji Stadionu Miejskiego, czyli budowa boiska treningowego. Inwestycją, która zostanie wykonana w tym roku, jest budowa nowego żłobka w Staszowie. To najważniejsze zadanie inwestycyjne, jeśli chodzi o wsparcie dla rodzin i umożliwienie rodzicom powrotu do aktywności zawodowej.

Co jeszcze udało się zrobić w tym roku?

- Z pewnością ważnymi i niezwykle potrzebnymi inwestycjami są zadania realizowane na ujęciu wody przy ulicy Rakowskiej wykonywane przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie. Wymiana przestarzałych elementów zmniejszy awaryjność kluczowych elementów sieci i poprawi jakość wody pitnej. Warto także wspomnieć o inwestycjach dofinansowanych przez Lokalną Grupę Działania Białe Ługi, realizowanych w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju. Dzięki pozyskanym dotacjom powstała między innymi nowa siłownia zewnętrzna przy ulicy Mickiewicza. Wykonano również remont sanitariatów na ośrodku „Wilga” w Golejowie, w trakcie prac jest remont kortu tenisowego. Chciałbym również wspomnieć o zadaniach dotyczących zieleni miejskiej. Dokonujemy nowych nasadzeń zarówno krzewów, jak też drzew. Chcemy zmieniać krajobraz miasta tak, by podobał się mieszkańcom. Do końca roku zostanie wykonane zagospodarowanie terenów zieleni miejskiej przy ulicy Jana Pawła II i ulicy Spokojnej w Staszowie. Na ten cel pozyskaliśmy 33 tysiące złotych dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Wspomnieć także trzeba o inwestycjach, które zostały rozpoczęte w 2017 roku jak: budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej numer 2 w Staszowie, modernizacja hali sportowej przy ulicy Mickiewicza w Staszowie, budowa kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Staszów, modernizacja budynku przy ulicy Szkolnej dla potrzeb nowej siedziby Biblioteki Miasta i Gminy Staszów, termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej – trzech Świetlic Jutrzenek w gminie.

Jak wygląda sprawa z inwestorami na terenach inwestycyjnych w Grzybowie?

- Kilka firm złożyło wstępne wnioski dotyczące zakupu działek na strefie „A”. Obecnie trwa procedura sprzedaży gruntów. Podpisanie umów planowane jest na grudzień 2017. Z wniosków, złożonych przez inwestorów wynika, że przewidzianych jest utworzenie około 80 nowych miejsc pracy.

Kiedy rozpocznie się rewitalizacja Rynku i przyległych ulic, ile będzie kosztowała?

- W kwestii rewitalizacji Rynku i przyległych ulic mogę powiedzieć, że złożony został w porozumieniu z Powiatem Staszowskim wspólny wniosek. Dotyczy on Rewitalizacji Ratusza, Rynku i przyległych do niego ulic, a także modernizacji budynku po byłej Komendzie Powiatowej Policji w Staszowie. Nasz projekt uzyskał pozytywną ocenę formalną i jest w trakcie oceny merytorycznej. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w grudniu 2017 roku. Ogólna wartość zadania to ponad 29 milionów złotych, z czego ponad 21,7 milionów złotych stanowiłaby wnioskowana przez nas dotacja.

W ramach projektu Gmina Staszów ma zrealizować przebudowę ulic: Kościelnej, Ogrodowej, Rynek i Partyzantów, a także kompleksową modernizację budynku Ratusza. Powiat Staszowski wykona modernizację budynku po Komendzie Powiatowej Policji. Koszt modernizacji Ratusza opiewa na ponad 5,4 milionów złotych, a modernizacja Rynku i przyległych ulic to kolejne, ponad 10 milionów złotych.


Na co zabrakło czasu a może pieniędzy, a co będzie mogło zostać jeszcze zrealizowane do końca pierwszej kadencji pana rządów w gminie Staszów?

- Dziś za wcześnie by mówić, na co zabrakło pieniędzy i czasu. Na dobrą sprawę z wieloma projektami startujemy właśnie teraz, bo rozpoczęły się nabory do wielu konkursów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Czekamy na rozstrzygnięcia kilku konkursów. Aplikujemy o dofinansowanie dla dużego projektu, dotyczącego kompleksowego zagospodarowania terenów zielonych pomiędzy osiedlami Ogrody i Wschód. Projekt obejmuje utworzenie na tym terenie parku rekreacyjnego o powierzchni ponad 12 hektarów. Czekamy także na rozstrzygnięcie konkursu, w którym jest bardzo ważny dla nas projekt dotyczący Rewitalizacji Golejowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie