Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek przedstawił raport o stanie gminy. Zobacz zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
W poniedziałek, 30 maja, sprawozdanie z działalności samorządu za 2021 rok przedstawił radnym burmistrz Włoszczowy. Sprawdź raport o stanie gminy.

- Rok 2021 nie był najlepszy dla samorządów. To czas walki z pandemią, spadek dochodów gmin, wkraczającej inflacji, dużego skoku cen usług, energii i opłat - podkreślił burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek. - Nie wiemy co przyniesie nam przyszłość. Mamy wojnę na Ukrainie, która wiele zmieniła w życiu polskich samorządów, ich wydatków i planów inwestycyjnych - dodał.

Wymienił zakres dokumentu i najważniejsze obszary działalności włoszczowskiego samorządu w ubiegłym roku. To przede wszystkim walka o poprawę jakości życia mieszkańców. Zdaniem włodarza gminy szczególnie widoczne jest to w obszarze działań proekologicznych - termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, gminnego programu wymiany starych kopciuchów (w ubiegłorocznej pionierskiej w regionie edycji ze wsparcia skorzystało 74 gospodarstwa), montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach komunalnych, pomoc w sięganiu po dotacje w ramach rządowego Programu "Czyste Powietrze" (gmina otwarła punkt konsultacyjny), dążenia nie tylko do poprawy jakości powietrza, ale także do równowagi zieleni w mieście (terenów zielonych stale przybywa). Są to tendencje, które w realny sposób mogą pozytywnie wpłynąć na zmiany w gminie, prowadzone w porozumieniu z mieszkańcami, przy ich współudziale, dlatego ten efekt będzie jeszcze bardziej odczuwalny. Tylko z programu usuwania wyrobów zawierających azbest skorzystało w tamtym roku 99 mieszkańców.

Nie bez znaczenia jest bezpieczeństwo mieszkańców. Temu służył montaż 25 kamer w ramach monitoringu miasta. - Ułatwiają życie mieszkańcom i pomagają służbom - powiedział burmistrz Grzegorz Dziubek.

Włoszczowa jest gminą międzypokoleniową, dlatego ważne jest abyśmy nie marnowali ani potencjału młodych, ani seniorów. Gmina ma dla nich programy wsparcie współfinansowane przez rząd (jak choćby Klub Senior Plus i "Wspieraj Seniora"), ale też dotuje sport, włącza się w programy prozdrowotne (na przykład walki z czerniakiem) i zachęca do wielu aktywności oferowanych przez samorządowe placówki sportu czy kultury. Samorząd doskonali tez system edukacji i sięga po środki krajowe - tu sprawdził się program "Maluch Plus", dzięki któremu udało się doposażyć miejski żłobek.

Ważne miejsce wśród zadań budżetowych gminy w 2021 roku stanowiły inwestycje drogowe. Burmistrz Grzegorz Dziubek wymienił projekt przebudowy skrzyżowania przy ul. Partyzantów w mieście, która właśnie trwa i będzie kosztowała 475 tysięcy złotych Prawie połowę potrzebnej kwoty, bo 200 tysięcy złotych gmina pozyskała z rządowego programu Rozwoju Dróg Lokalnych.

Na poprawę stanu dróg mogły też liczyć sołectwa. Wyremontowane trakty powstały w Rząbcu, Nieznanowicach, Kotowiu, Łachowie, Czarncy (ulica Okrężna), Knapówce i Bebelnie - Górnej Wsi. Modernizacja 12 szlaków, o długości prawie 4 kilometrów kosztowała prawie 2,5 miliona złotych. Remont przeszły też trakty - na osiedlu Armii Krajowej i ulica Jędrzejowskiej we Włoszczowie.

Nie są to jedyne inwestycje w sołectwach, ponieważ wiele innych powstaje w ramach Funduszu Sołeckiego.

Przypomnijmy: w 2019 roku wójtowie, burmistrzowie i prezydenci po raz pierwszy musieli przedstawić radnym i mieszkańcom raport o stanie gminy, czyli sprawozdanie z działalności samorządu w roku minionym. Taki raport ma pomóc mieszkańcom w ocenie władz gminy. Raport musi być złożony do 31 maja, tak by podczas sesji, na której radni akceptują wykonanie budżetu, odbyła się również debata wokół niego. Sesja ta musi odbyć się do końca czerwca.

Obszarów, z których wójt czy burmistrz mogą się sprawozdawać, jest wiele, zgodnie z artykułem 6 ustawy o samorządzie gminnym do zadań gminy należą “wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów”. Nie ma zatem zamkniętego katalogu zadań gminy, jednak artykuł 7 ustawy zawiera przykłady dwudziestu obszarów, które dotyczą zarówno takich spraw jak wodociągi, budownictwo mieszkaniowe i drogi, jak też pomoc społeczna, edukacja czy kultura.

Raport o stanie gminy nie ma być laurką, to sposób na włączenie mieszkańców we współdecydowanie o miejscu, w którym mieszkają. Dzięki niemu zyskują co roku okazję, by przyjrzeć się, jak pracują władze samorządowe – co zrobiły dobrze, a gdzie należałoby coś poprawić, o co dbają i co zaniedbują. Pełny tekst raportu zostanie zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej w serwisie internetowym gminy Włoszczowa. Można tam też znaleźć zasady udziału w debacie nad raportem.

- Na podstawie "Raportu" odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla burmistrza Grzegorza Dziubka. Sesja, nazywana absolutoryjną, odbędzie się w czerwcu - mówi Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie