Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buscy strażacy otwierają ścieżkę edukacyjną dla najmłodszych. Będą pierwsi w województwie

Adam Ligiecki
Akcja edukacyjna „Ognik” realizowana jest w ramach projektu „Bezpieczny Dom”. Busko jako pierwsze w regionie świętokrzyskim otwiera  ścieżkę edukacyjną dla dzieci - zaprasza młodszy brygadier Robert Bujny.
Akcja edukacyjna „Ognik” realizowana jest w ramach projektu „Bezpieczny Dom”. Busko jako pierwsze w regionie świętokrzyskim otwiera ścieżkę edukacyjną dla dzieci - zaprasza młodszy brygadier Robert Bujny. Adam Ligiecki
„Bezpieczny Dom” - to nowy projekt, przygotowany przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach wraz z Komendą Powiatową w Busku-Zdroju. W ramach tego działania zostanie niebawem otwarta w naszym mieście ścieżka edukacyjna dla najmłodszych. Patronem medialnym projektu jest „Echo Dnia”.

Busko, jako pierwsze w województwie świętokrzyskim, zaprosi dzieci do „bezpiecznego domu” 8 grudnia. Tego dnia - w gmachu Komendy Powiatowej PSP - nastąpi uroczyste otwarcie ścieżki edukacyjnej.
- W projekcie „Bezpieczny Dom” realizowana jest akcja edukacyjna „Ognik”, skierowana do dzieci i młodzieży szkolnej. Głównym jej celem jest edukacja na temat bezpiecznego zachowania w sytuacjach zagrożenia - mówi młodszy brygadier Robert Bujny, zastępca buskiego komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej. - Poprzez wprowadzenie tego projektu skupiamy się na skutecznym i aktywnym propagowaniu bezpiecznych zachowań w sytuacji zagrożenia wśród najmłodszych mieszkańców naszego regionu.
Ścieżka edukacyjna, czyli... Mówiąc najogólniej - typowe mieszkanie. Zgodnie z założeniami projektu, zaadaptowane zostały pomieszczenia, w których znajdują się: pokój dzienny, kuchnia, łazienka oraz - to buski dodatek autorski - kotłownia. O łącznej powierzchni 100 metrów kwadratowych, a ścieżka edukacyjna znajduje się na poddaszu strażnicy.
- Dzięki takiemu układowi dzieci będą mogły zobaczyć między innymi, z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać w domu lub mieszkaniu, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla. Pragniemy również zaprezentować uczestnikom szkolenia, jak wygląda prawidłowa ewakuacja z miejsca objętego dużym zadymieniem. Oczywście zapewniamy, że wszystkie pokazy wykonywane będą w warunkach w pełni bezpiecznych - deklaruje komendant Robert Bujny, który koordynuje realizację nowego projektu.

Buska ścieżka edukacyjna jest już prawie gotowa. Wejście na nią obwieści wiszący na ścianie... złocisty gong. W pomieszczeniach znajdują się meble, wyposażenie kuchni i łazienki czy prawdziwy kocioł w kotłowni. Projekt adresowany jest w głównej mierze do uczniów młodszych klas podstawówek i przedszkolaków, będzie więc dla nich coś ekstra: małe strażackie hełmy, mundury.
Nie zabraknie też „efektów specjalnych” - jak sztuczne zadymienie, sygnały alarmowe, wyjące czujki dymu czy „ciepłe drzwi”. Buscy strażacy zadbali o to, by nowy projekt miał oprawę atrakcyjną dla dzieciaków. Będą zatem różnego rodzaju konkursy, quizy, dyplomy i nagrody. Ponadto każdy, to zaliczy ścieżkę otrzyma honorowy certyfikat „Dzielny Mały Strażak” - za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa i sprawnością fizyczną.
- Czym skorupka za młodu nasiąknie... To bardzo mądre porzekadło. Chcemy, aby dzieci wiedziały, jak zachować się w sytuacji zagrożenia, jak się znaleźć, jak zareagować. Także - jak należy zgłaszać pożar czy miejscowe zagrożenie. Ważne, by w tego rodzaju momentach potrafili zachować spokój. Zero paniki, opanowanie. To jest w takich sytuacjach najważniejsze - podkreśla Robert Bujny.
Zajęcia na ścieżce edukacyjnej - w ramach projektu „Bezpieczny Dom” - będą prowadzić pracownicy buskiej komendy. Przeszli specjalistyczne szkolenie, teraz odliczają dni i godziny do inauguracji.

Uroczyste otwarcie nastąpi w czwartek, 8 grudnia, o godzinie 13. Projekt ruszy pełną parą tydzień później - 15 grudnia. Ścieżka edukacyjna czynna będzie codziennie, od poniedziałku do czwartku, w godzinach 9-10.30 lub 10.30-12. Już dzisiaj widać, że zainteresowanie jest bardzo duże, więc w pierwszej kolejności zostaną zaproszone maluchy z klas 0-III. Ustalono, że w jednej grupie może być podczas zajęć nie więcej niż 25 dzieci. Rezerwację prowadzi buska Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej.
Projekt „Bezpieczny Dom” realizowany jest w ramach rządowego programu „Bezpieczna +” 2015-2018. Zgodnie z założeniami, wspiera on organy prowadzące szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków wychowania, nauki i opieki w szkołach. Udziela wsparcia finansowego na prowadzenie tego rodzaju działań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie