MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Buski "mechanik" otwiera pionierski kierunek kształcenia. Ruszył nabór do nowego technikum

Adam Ligiecki [email protected]
Otwieramy nowy kierunek kształcenia - dla techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - zapowiada Sylwester Pałka, dyrektor "mechanika".
Otwieramy nowy kierunek kształcenia - dla techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - zapowiada Sylwester Pałka, dyrektor "mechanika". ADAM LIGIECKI
W buskim Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych otwierany jest nowy kierunek kształcenia zawodowego. 1 września 2015 roku w popularnym "mechaniku" mają rozpocząć naukę technicy - urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Pierwsza szkoła w powiecie buskim będzie kształcić młodzież w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. To atrakcyjny kierunek; z przyszłością.

- Pomysł na otwarcie tego kierunku zrodził się w momencie, kiedy w województwie świętokrzyskim planowane są, a niektóre już realizowane, duże inwestycje z zakresu odnawialnych źródeł energii. To inwestycja w przyszłość - podkreśla Sylwester Pałka, dyrektor buskiego Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych.

Odnawialne źródła energii - OZE - te trzy słowa odmienia się dzisiaj na różne sposoby. Najbardziej popularne technologie to: bioelektrownie, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne. Także pompy ciepła, elektrownie wodne i wiatrowe. Możemy je spotkać także u nas, na terenie powiatu buskiego.

- Największe inwestycje realizowane są na terenie gminy Tuczępy. Powstał tam Świętokrzyski Park OZE i będzie to jedna z największych tego typu inwestycji w Polsce - mówi dyrektor Sylwester Pałka. - Należy również zaznaczyć, że to nie koniec planowanych inwestycji. Następne plany dotyczą innych gmin powiatu buskiego - dodaje.

Ostatnio dużo się u nas mówi o "projekcie szwajcarskim" - w zakresie instalowania kolektorów słonecznych w gospodarstwach indywidualnych na terenie powiatów buskiego i pińczowskiego. To montaż około 3900 solarów, a taka inwestycja nakręca "koniunkturę OZE".

Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych stawia kolejny krok do przodu, poszerzając swoją ofertę edukacyjną. To nie tylko flagowe kierunki kształcenia - mechaniczny i informatyczny. Ruszył właśnie nabór do klas pierwszych na rok szkolny 2015/2016, a na czołowe miejsce wysuwają się źródła odnawialne.

Nie jest to sezonowa moda. Nie ulega wątpliwości, że ta dziedzina ma przyszłość. To szansa dla młodzieży.

- Działania podjęte w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz projektowanie kolejnych pozwala przypuszczać, że pojawi się zapotrzebowanie na fachowców potrafiących instalować i serwisować instalacje OZE. Otwarcie kierunku w technikum pozwoli odpowiedzieć na potrzeby rynku pracy w tym zakresie. Jest to także ważny element unowocześnienia szkolnictwa zawodowego w powiecie buskim - uważa Sylwester Pałka.

Nowa oferta "mechanika" to atrakcyjny kierunek dla absolwentów gimnazjów. Poszukiwany na rynku, dobry fach w ręku czy... produkowanie kandydatów do zasiłków dla bezrobotnych? Polska musi w najbliższych latach spełnić wymogi Unii Europejskiej w zakresie gospodarki energetycznej. To rygor, ale - jak twierdzą eksperci z branży - na odnawialnych źródłach można też dobrze zarobić.

- Kierunek ten wpisuje się w aspiracje naszej szkoły, chcącej kształcić młodzież w zawodach opartych na nowoczesnych technologiach. Stwarzających możliwość dalszego rozwoju, podejmowania pracy w branżach wykorzystujących technologie OZE - podkreśla Sylwester Pałka, dyrektor buskiego Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu BUSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie