Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buskim nagrobkom na ratunek

Adam LIGIECKI [email protected]
Zabytkowy nagrobek pułkownika Petra Bogdanowa wrócił po renowacji na cmentarz parafialny przy ulicy Langiewicza.
Zabytkowy nagrobek pułkownika Petra Bogdanowa wrócił po renowacji na cmentarz parafialny przy ulicy Langiewicza. Adam Ligiecki
Zabytkowy obelisk carskiego oficera już po renowacji. Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju zaprasza także na kolejną, dwunastą kwestę zaduszkową.

"Tam pośród obcych w krainie dalekiej, w zaziemską przeszedł on stronę" - głosi napis na tablicy na odnowionym nagrobku Petra Petrowcza Bogdanowa, podpułkownika wojsk carskich, który spoczywa na buskim cmentarzu parafialnym.

Ten XIX-wieczny, odlany z żeliwa monument o kształcie smukłej, strzelistej wieży ma blisko 5 metrów wysokości i waży... tonę. To prawdopodobnie jeden z dwóch takich obiektów zachowanych w regionie świętokrzyskim.

ODLEWNIK Z HUCISKA

- To zabytkowy nagrobek, ale sprawdziliśmy - nie podlega pod nadzór wojewódzkiego konserwatora zabytków - mówi Leszek Gadawski, prezes Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju.
Buskie stowarzyszenie podjęło się renowacji nagrobka carskiego oficera, który zmarł w lipcu 1869 roku. Pieniądze na ten cel pochodzą z kwesty zaduszkowej z 2009 roku.

Co ważne, udało się znaleźć wysokiej klasy specjalistę w tej branży. Jan Kowalczyk, właściciel odlewni w Hucisku koło Stąporkowa, wiosną tego roku gościł w Busku dwa razy. Obejrzał pomnik, zakasał rękawy... i do dzieła.

KOLOS NA COKOLE

Pracy miał co niemiara, gdyż pomnik był bardzo zniszczony. Blisko połowa elementów żeliwnych musiała zostać odlana na nowo. Roboty renowacyjne prowadzono w Hucisku, ale ogromną pomocą służyli także buszczanie, Maciej Dutkiewicz i Marek Wyrozumski.

Kilkanaście dni temu nagrobek wrócił do Buska. Ustawienie tego kolosa na cokole było bardzo trudne, lecz w końcu się udało. - To było ogromne przedsięwzięcie. Jan Kowalczyk wykonał wspaniałą pracę, dzięki jego "złotym dłoniom" uratowaliśmy coś naprawdę wyjątkowego. A i koszty były znacznie mniejsze, niż się tego spodziewaliśmy - przyznaje prezes Gadawski.

SREBRNE HONORY

Jan Kowalczyk został doceniony w szczególny sposób. W ubiegłym tygodniu, podczas gali jubileuszu 30-lecia Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju otrzymał Srebrny Znaczek TMBZ, honorowe członkostwo stowarzyszenia i okolicznościową statuę. - Nie wiedziałem o tej uroczystości. To przypadkowo zbiegło się z zakończeniem prac przy renowacji nagrobka - przyznał skromnie.

Przed Wszystkimi Świętymi ma nastąpić symboliczne "odsłonięcie" odrestaurowanego pomnika nagrobnego Petra Bogdanowa. - Chciałbym, żeby na tę uroczystość przyjechał konsul Rosji w Krakowie - uchyla rąbka tajemnicy Leszek Gadawski. - Mam nadzieję, że przyjmie nasze zaproszenie.

KWESTA DWA DNI

Kolejna, dwunasta już kwesta na renowację nagrobków odbędzie się 31 października i 1 listopada. Obok członków stowarzyszenia pieniądze do puszek na cmentarzu przy ulicy Langiewicza będą zbierać także harcerze, znane osobistości buskiego życia publicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie