Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Busko się zmienia. Burmistrz Waldemar Sikora odpowiadał na pytania Internautów

Redakcja
Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju.
Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju. Aleksander Piekarski
Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju odpowiadał na pytania Internautów na czacie "Echa Dnia". Zobacz pełny zapis czatu.

buskow: Panie burmistrzu, proszę powiedzieć co się stało z tzw. Strategią Rozwoju Turystyki Miasta i Gminy opracowywaną przez długi czas przez jedną z firm. Kosztowało to budżet gminy kupę kasy, jeśli się nie mylę to można podać w milionach. Gdzie efekty?

Waldemar Sikora: Strategia Rozwoju Turystyki Miasta i Gminy Busko-Zdrój, która została opracowana i przyjęta przez Radę Miejską w grudniu 2011 roku jest w fazie wdrażania do realizacji. Wiadomo, że wiąże się to ze środkami finansowymi, które w kolejnych budżetach będziemy uwzględniać. Strategia obejmuje bardzo szeroki zakres działań związanych z promocją uzdrowiska Busko-Zdrój, jego walorów turystycznych i krajoznawczych, również kwestii lecznictwa uzdrowiskowego i infrastruktury okołouzdrowiskowej, czyli rekreacyjno-wypoczynkowej. Te działania będziemy realizować już od najbliższego roku.

Zenon: Witam panie burmistrzu. Ile będzie się płacić od osoby w Busku za śmieci po wejściu nowej ustawy?

Waldemar Sikora: Aktualnie jesteśmy w fazie wyliczeń dotyczących ustanowienia tej opłaty. Bilansujemy wszystkie koszty związane z utrzymaniem składowiska odpadów. Na sesji grudniowej skieruję do Rady Miejskiej projekt uchwały o wysokości stawki opłaty za odpady segregowane i niesegregowane od osoby.

Ddra: Czy miasto ma plany odnośnie terenu tzw. łowisk w pobliżu ulicy Langiewicza? Jeżeli tak, to jakie?

Waldemar Sikora: Tereny w obszarze tzw. łowisk w części są objęte planem zagospodarowania przestrzennego, który jest przeznaczony na budownictwo mieszkaniowe. W pozostałej części jest to teren do zagospodarowania, w najbliższym czasie określimy jego formę.

Zenon: Jak pan widzi rozwój Uzdrowiska Busko Zdrój po przejęciu przez samorząd?

Waldemar Sikora: Jeśli uzdrowisko zostanie przejęte przez samorząd województwa świętokrzyskiego, nie będzie w gorszej sytuacji niż gdyby zostało sprzedane, ponieważ pan marszałek i zarząd, jak również my jako gmina, będziemy podejmować działania, które będą miały na celu poprawić standard bazy leczniczej, infrastrukturę okołouzdrowiskową, a przede wszystkim podnieść poziom lecznictwa. Załoga, czyli pracownicy uzdrowiska, są mocno zdeterminowani, aby sprostać temu zadaniu, a deklaracja samorządu województwa dotycząca pozyskania środków na te cele daje gwarancję, że uzdrowisko nie będzie gorzej prowadzone.

Ddra: Kolejne pytanie dotyczy basenu letniego w parku zdrojowym. Czy są szanse na to, by basen znów był czynny?

Waldemar Sikora: Basen letni w uzdrowisku nie istnieje. Jego uruchomienie jest niemożliwe. Gmina podjęła działania przygotowania infrastruktury w obszarze naszego "małpiego gaju" pod budowę basenu. Jesteśmy w fazie projektowej. W kolejnych latach 2013-2014 będziemy chcieli ten projekt realizować.

Zenon: Panie burmistrzu, jakich inwestycji można spodziewać się w Busku w najbliższym czasie? Mam na myśli nowe markety, hotele, spa, może jakiś zakład?

Waldemar Sikora: W roku 2013 przystąpimy do realizacji projektu przebudowy Placu Zwycięstwa jako rozszerzonego zadania rewitalizacji ulicy Mickiewicza, na którą w tej kadencji udało się uzyskać środki. Będziemy realizować przebudowę ul. Kościuszki na odcinku od świateł na ul. Kopernika do ul. Bohaterów Warszawy, jak również przebudowę ul. Stawowej od drogi krajowej do szlaku prowadzącego na "Zimne wody", a także przebudowę drogi Kołaczkowice - Wołyń. Zadanie to będzie realizowane w ramach "Schetynówek". Realizowana będzie również przebudowa placu targowego przy ul. Stawowej ze środków programu "Mój rynek". Rozpoczniemy również przygotowania do realizacji zagospodarowania terenów rekreacyjnych wokół Stawu niemieckiego - budowa skate parku, linarium, boiska do piłki plażowej, siatkowej, nożnej, ścieżki zdrowia itp. Przystąpimy też do realizacji projektu "Instalacja systemów energii odnawialnej", tzw. solarów. Będziemy chcieli też odbudować muszlę koncertową w parku zdrojowym oraz wykonać kanalizację deszczową w ul. Korczaka, Kochanowskiego, 1-go Maja.

Kolo: Kiedy Busko zyska nowy wizerunek? Kiedy będzie można pochwalić się przed całą Polską?

Waldemar Sikora: Busko już zmieniło swój wizerunek, ale datą, która to uporządkuje będzie koniec roku 2013. Wtedy inwestycje w centrum będą zakończone.

Wyborca: Dwa lata rządów za panem. Myśli pan już o kolejnej kadencji? Będzie pan startował w wyborach? A może ma pan w planach start na posła...

Waldemar Sikora: Nie myślę o następnych wyborach. Skupiłem się na realizacji zadań, które zostały nakreślone przez Radę Miejską. Podejmę decyzję w zależności od stopnia realizacji i oceny społecznej.

Zac: Czego mogą spodziewać się mieszkańcy Buska i gminy, gdy zostanie zakończona rewitalizacja? Szykuje się jakaś nowa duża inwestycja?

Waldemar Sikora: W 2013 i 2014 roku nasz związek międzygminny ciepłownictwa Ponidzie będzie realizował projekt w zakresie usprawnienia sieci ciepłowniczej polegającej na wymianie na sieć preizolowaną, która wyeliminuje znaczne straty ciepła, a także modernizację węzłów ciepłowniczych w budynkach wielorodzinnych pozwalających na oszczędności również w dostarczaniu do nich ciepłej wody. W tym okresie również przystąpimy do realizacji projektu uzbrajania terenu w części zdrojowej w zakresie wykonania całej infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjnej i oświetleniowej. Być może przystąpimy do modernizacji targowia przy ul. Batorego - to zależy od uzyskania środków.

buskow: A co z remontem drogi w kierunku Pińczowa? Sąsiednia gmina wyremontowała już dojazd do "naszej części". Po naszej stronie zostały koleiny i dziurzyska. Czy w planach jest poprawa tej drogi?

Waldemar Sikora: Droga w kierunku Pińczowa jest drogą wojewódzką. Przewidziany jest jej remont na odcinku od skrzyżowania z ul. Dmowskiego do tzw. Góry Kwiatkowej. Remont będzie polegał na budowie kanalizacji deszczowej, chodników oraz nałożenia nowej nawierzchni na tym odcinku. Ma to związek z budową hotelu spa przez największego przedsiębiorcę, jakim jest PSB.

buskow: Nie jesteśmy w stanie utrzymać jednego basenu na godnym poziomie. Mały ruch niewiele atrakcji, a samorządowcy chcą budować drugi? Jak sobie z tym poradzicie?

Waldemar Sikora: Zanim rozpoczniemy budowę basenu musimy znaleźć inwestora, który to zadanie będzie realizował np w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Zenon: Największy sukces i największa porażka po 2 latach pana rządów?

Waldemar Sikora: Moim zadaniem jest rozwiązywanie trudnych spraw mieszkańców i realizacja ich potrzeb. Jeżeli udaje mi się te problemy rozwiązać, to jest to dla mnie duży sukces. Do takich można zaliczyć rozwiązanie problemu utrudnionego ruchu na skrzyżowaniu przy szpitalu - wybudowanie mini ronda, również wdrożenie funduszu sołeckiego dla mieszkańców sołectw, który spełnił ich oczekiwania a jednocześnie bardzo ich zmotywował. O porażkach trudno mówić, ponieważ ich nie ma :)

busko_12: A jest jakiś pomysł który Pan wymyślił SAM?

Waldemar Sikora: Zmiana otoczenia wokół urzędu - likwidacja ogrodzenia przy parkingu, co umożliwiło łatwiejszy dostęp do urzędu, budowa łącznika między aleją Mickiewicza a ul. Kopernika. Mamy za mało czasu, aby wszystko wymienić.

Nidziak: Widzę, że wszyscy zadają same poważne pytania, ale mam nadzieję, że i na moje pan odpowie. Jakie jest pana hobby?

Waldemar Sikora: Jestem wiernym kibicem piłki nożnej i ręcznej. Regularnie uczestniczę w wydarzeniach sportowych klubu MKS Busko, Korony Kielce i Vive Targi Kielce. Chętnie korzystam z roweru i często zwiedzam tereny gminy. Oczywiście, jeśli czas mi na to pozwala.

Klakson: Nie żałuje pan swojej decyzji o przejściu do pracy samorządowej? Zwłaszcza, że czasy chyba nie są najlepsze dla samorządowców.

Waldemar Sikora: Nie żałuję, ponieważ widzę możliwość wykorzystania swojego doświadczenia z poprzedniej pracy do realizacji potrzeb mieszkańców naszego miasta i gminy.

busko_12: Jaki jest Pana pomysł na oświatę w Gminie? Jak będzie wyglądała siatka szkół?

Waldemar Sikora: Oświatę też należy dostosowywać do sytuacji, która dzisiaj ma związek z niżem demograficznym. Na pewno jest to działanie wieloletnie. Istniejące placówki należy dostosowywać do lepszego standardu kształcenia. Miasto będzie starało się inwestować w rozwój bazy dydaktycznej.

Jas: Czy i kiedy będzie zakończona rewitalizacja buskiego rynku?

Waldemar Sikora: Planowane zakończenie rewitalizacji Rynku to koniec 2013 roku.

Budrys: Chce żeby były ubikacje za darmo, tak jak w Chmielniku.

Waldemar Sikora: Podjęte zostały działania prowadzenia toalety publicznej przez podmiot zewnętrzny. W związku z tym została ustalona opłata za symboliczną złotówkę.

Zenon: Trochę luzu - jaka jest pana ulubiona potrawa i jak alkohol najbardziej pan lubi? Proszę też napisać jaką markę samochodów lubi pan najbardziej i dlaczego.

Waldemar Sikora: Lubię tradycyjny polski kotlet schabowy. Z trunków kieliszek czystej polskiej. Samochód to ten, którym aktualnie jeżdżę, tj. mercedes, bo jest niezawodny.

Ddra: Ja mam pytanie dotyczące bloków mieszkalnych należących do Zakładu Komunalnego znajdujących się przy al. Mickiewicza. Czy one będą odświeżone?

Waldemar Sikora: To zależy od zarządu wspólnoty i mieszkańców tych bloków.

Zenon: Panie burmistrzu, proszę powiedzieć ile jest dzieci w szkołach podległych gminie 10 lat temu, 5 lat temu i obecnie i tak samo ile nauczycieli ich uczy?

Waldemar Sikora: 10 lat temu było ponad 3700 dzieci. 5 lat temu powyżej 3200, a aktualnie jest ponad 2700 uczniów - mówimy o szkołach, których organ prowadzący to gmina.

Aswda: Dlaczego podczas prac panuje taki bałagan i brak organizacji, czy nikt tego nie kontroluje?

Waldemar Sikora: Organizacja pracy zależy od generalnego wykonawcy, ponieważ te prace wykonują także podwykonawcy, którzy nie zawsze reagują na zalecenia kierownika budowy, inspektorów nadzoru, pracowników urzędu gminy.

Zenon: W zawiązku z takimi liczbami dzieci w szkołach proszę powiedzieć jak spadała liczba zatrudnionych nauczycieli.

Waldemar Sikora: Spadek liczby nauczycieli jest niewielki w stosunku do obniżenia liczby uczniów.

Ddra: Co Pan jako gospodarz Buska zrobi by wspólnota i mieszkańcy bloków przy al. Mickiewcza odświeżyli bloki, by ładnie komponowały się z nowym wizerunkiem al. Mickiewicza i ul. Kopernika?

Waldemar Sikora: Będziemy szukać możliwości pozyskania środków na termomodernizację tych bloków, aby pomóc wspólnotom odnowić te obiekty.

Waldemar Sikora: Dziękuję serdecznie wszystkim Internautom za pytania o szerokim zakresie. Cieszę się, że jest tak duże zainteresowanie miastem i gminą. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie