Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Był związany z Kielcami, Jędrzejowem i Buskiem-Zdrój. W Kielcach zaprezentowano książkę o niezłomnym księdzu Henryku Peszce

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Promocja książki poświęconej związanemu z Kielecczyzną księdzu Henrykowi Peszce
Promocja książki poświęconej związanemu z Kielecczyzną księdzu Henrykowi Peszce IPN Kielce
We wtorek, 18 października 2022 w auli kurii diecezjalnej w Kielcach odbyła się promocja książki „A droga była niełatwa… Wspomnienia kieleckiego duchownego z lat 1910-1955”, która powstała na podstawie relacji księdza Henryka Peszki.

W spotkaniu wzięli udział między innymi pracownicy kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, duchowni z księdzem biskupem Janem Piotrowskim na czele, krewni księdza Henryka Peszki oraz kielczanie. O pracach nad książką i jej zawartości opowiedzieli zebranym doktor habilitowana Łucja Marek, doktor Karolina Święcich, doktor habilitowany Ryszard Gryz i doktor habilitowany Jerzy Gapys, który jednocześnie poprowadził debatę.

Podczas spotkania historycy podkreślali, że wspomnienia księdza Henryka Peszki „A droga była niełatwa...” łączą historię lokalną z wydarzeniami znaczącymi w dziejach Polski. Autor opisał wydarzenia życia codziennego z okresu niepodległej Rzeczypospolitej, wojenną działalność konspiracyjną i represje ze strony władz komunistycznych. Zwłaszcza ten ostatni wątek, zawierający szczegóły życia więziennego, przynosi badaczom szereg cennych informacji, wpisując się w serię publikacji wspomnieniowych na temat pobytu w miejscach odosobnienia.

Publikacja ukazała się w ramach Serii Świętokrzyskiej „Dzienniki, Wspomnienia, Pamiętniki, Listy”. Ukazuje się ona od 2017 roku. Powstaje dzięki zaangażowaniu kilku instytucji kultury i nauki działających w Kielcach. Są to: Wojewódzka Biblioteka Publiczna imienia W. Gombrowicza w Kielcach, Instytut Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowe w Kielcach, Archiwum Diecezjalne w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Narodowe w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Biblioteka Uniwersytecka. Do tej pory na półki księgarń i bibliotek trafiło sześć tomów. Przytaczane w nich relacje z czasów okupacji niemieckiej czy lat komunizmu dają obraz wojennej rzeczywistości, codziennego życia czy działalności konspiracyjnej oraz represji na terenie Kielecczyzny.

Zobacz zdjęcia z promocji książki

Kim był ksiądz Henryk Peszko?

Ksiądz Henryk Peszko (1910-1988) był kapłanem diecezji kieleckiej. W latach 1932–1937 Peszko odbył studia teologiczne w Kielcach. Święcenia otrzymał 20 czerwca 1937 roku z rąk biskupa sufragana kieleckiego Franciszka Sonika. Wkrótce został wikariuszem i nauczycielem religii w parafii błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie. We wrześniu 1939 roku został aresztowany przez Niemców. Po 10 dniach został zwolniony z aresztu, jednak w obawie przez kolejnym zatrzymaniem został przeniesiony do Buska-Zdroju. Był członkiem Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Pracował w parafii katedralnej w Kielcach, gdzie zaangażował się w tajne nauczanie. Brał udział w akcji „Burza”. Po zakończeniu II wojny światowej był inwigilowany przez komunistyczne służby. W okresie stalinowskim został zatrzymany przez Urząd Bezpieczeństwa. Dostał propozycję współpracy, którą kategorycznie odrzucił. Księdza Henryka Peszkę brutalnie przesłuchiwano i torturowano. Po wypuszczeniu na wolność pracował w Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Zaangażował się w działalność opozycyjną. Zmarł 9 czerwca 1988 roku w szpitalu w Czerwonej Górze koło Kielc. Pochowany został na Cmentarzu Starym w Kielcach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie