MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Życie i działalność Wojciecha Korfantego na wystawie w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach można oglądać wystawę "Wojciech Korfanty”. Należy ona do cyklu ekspozycji "Ojcowie Niepodległości".
W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach można oglądać wystawę "Wojciech Korfanty”. Należy ona do cyklu ekspozycji "Ojcowie Niepodległości". IPN Kielce
W Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach można oglądać wystawę "Wojciech Korfanty”. Należy ona do cyklu ekspozycji "Ojcowie Niepodległości".

Otwarciu wystawy towarzyszył wykład dr. Michała Zawiszy „Ślązak, polityk, mąż stanu – Wojciech Korfanty”. Przygotowany został dla grup kieleckiej młodzieży, które wzięły udział w wydarzeniu.

Odwiedzając w najbliższych miesiącach Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach będziemy mogli zapoznać się z kolejnymi wybitnymi politykami. Będą to: Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski oraz Wincenty Witos.

[cyt] Osoby określane mianem Ojców Niepodległości to inspirujące sylwetki. Przykładem może być Ignacy Jan Paderewski, czyli artysta, który potrafił swoje talenty z pożytkiem wykorzystać również w ówczesnej polityce i działalności na rzecz niepodległości Polski. Te sylwetki są inspirujące również z innych poważnych powodów: zapoznając się z nimi skłaniają do spoglądania na historię całościowo, nie wyrywkowo. Inspirują do czerpania zarówno dobrych wzorców, jak i wystrzegania się błędów, które popełnili[cyt] - mówił naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Robert Piwko podczas inauguracji cyklu wystaw.

Wystawa o Wojciechu Korfantym będzie dostępna do 28 kwietnia.

Wojciech Korfanty

Dyktator III powstania śląskiego stał się współtwórcą odrodzenia Rzeczpospolitej. Przebył w życiu drogę, która doprowadziła go do postawy demokratycznej, opartej na uniwersalistycznej myśli chrześcijańskiej. Współcześnie postać i myśl polityczną działacza narodowego upamiętniają nazwy ulic i pomniki. Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawki (dzielnica Siemianowic Śląskich). Był najstarszym synem Józefa i Karoliny Korfantych. Nadane na chrzcie imię Albert spolszczył na Wojciech, co stanowiło swoistą deklarację poczucia narodowego młodego Korfantego. W wyborach z 1903 r. Korfanty został wybrany posłem do niemieckiego parlamentu (Reichstagu), w którym wstąpił jako pierwszy Górnoślązak, do parlamentarnego Koła Polskiego. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków w Niemczech. Wobec niekorzystnego przebiegu rozmów w sprawie podziału Górnego Śląska w 1921 roku strona polska zdecydowała się na sięgniecie po rozwiązanie zbrojne, jako polityczną manifestację woli Górnoślązaków. III powstanie śląskie wybuchło z 2 na 3 maja 1921 r., a Korfanty stanął na jego czele jako dyktator.

Prezentacje kolejnych wystaw:

  • „Ignacy Paderewski”, wystawa dostępna w okresie 17-30 czerwca, wernisaż: 17 czerwca (poniedziałek), godz. 13.00
  • „Roman Dmowski”, wystawa dostępna w okresie19 sierpnia-1 września, wernisaż: 19 sierpnia (poniedziałek), godz. 13.00
  • „Wincenty Witos”, wystawa dostępna w okresie 21 października- 3 listopada, wernisaż: 21 października (poniedziałek), godz. 13.00
  • „Ojcowie Niepodległości” (wystawa podsumowująca), wystawa dostępna w okresie 8-24 listopada, wernisaż: 8 listopada (piątek), godz. 13.00

Wszystkim wernisażom będą towarzyszyły prelekcje historyków IPN na temat prezentowanej postaci i realiów historycznych, w których funkcjonowała.

Źródło: WDK w Kielcach, Delegatura IPN w Kielcach

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie