Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Byliśmy w tężni w Busku-Zdroju. Będą tu koncerty! Znamy termin otwarcia [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Anna Bilska
Anna Bilska
Wideo
od 16 lat
Jest już potwierdzony termin otwarcia tężni solankowej w Busku-Zdroju. Od piątku, 25 czerwca będą mogli korzystać z niej wszyscy chcący zadbać o swoje zdrowie. Już teraz zobacz, jak wspaniale prezentuje się ten nowoczesny obiekt od wewnątrz. Zajrzeliśmy do środka zarówno tężni, jak i domu zdrojowego z pijalnią wód i mini tężnią. Jest pięknie!

Tężnia na terenie nowego parku zdrojowego w Busku- Zdroju to jedna z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce. Obiekt już teraz wzbudza zainteresowanie kuracjuszy - inhalacje dobroczynnych minerałów mają szereg korzystnych dla zdrowia właściwości. Wstęp do tężni będzie płatny, ale jak zapewnił burmistrz Waldemar Sikora, na czas trwania Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz, który odbędzie się w Busku od 2 do 11 lipca, będzie można korzystać z niej za darmo. - Serdecznie zapraszam wszystkich do korzystania z tężni, życząc wspaniałych i przyjemnych wrażeń - zachęca burmistrz.

W tężni mają odbywać się wydarzenia kulturalne. Pierwsze z nich to koncerty w ramach festiwalu imienia Krystyny Jamroz - w środę, 7 lipca o godzinie 20 benefis Henryka Kuźniaka, w sobotę, 10 lipca o 20 recital Justyny Steczkowskiej oraz w niedzielę, 11 lipca o 20 koncert finałowy festiwalu ze słynnym śpiewakiem Wiesławem Ochmanem i wnukiem Krystianem, zwycięzcą The Voice of Poland.

Jak działa tężnia? Po ścianach wypełnionych gałęziami tarniny spływa solanka, która silnie parując tworzy naturalne inhalatorium o szerokich właściwościach terapeutycznych. Wdychanie powietrza przesyconego minerałami wzmacnia odporność, powoduje nawilżenie dróg oddechowych. Podczas takiej kuracji następuje wchłanianie jodu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, reguluje przemiany energetyczne w organizmie, natomiast brom ma działanie uspokajające, łagodzi napięcie nerwowe oraz łagodzi stres.

Jod i brom to sprzymierzeńcy w walce z wieloma chorobami: rozedma płuc, zapalenie zatok, nadciśnienie tętnicze, nerwica, alergia, choroby skóry, zapalenia stawów czy stan ogólnego wyczerpania organizmu to tylko niektóre przykłady. To równocześnie najlepszy i najbardziej naturalny sposób leczenia – bez obciążania wątroby, żył i innych organów.

Imponujący obiekt

Zachwycający swoją konstrukcją obiekt ma kształt okręgu o średnicy około 72 metrów i obwodzie około 226 metrów, a ściany sięgają blisko 10 metrów wysokości. Tężnię stanowią dwa pierścienie z tarniny, które oddzielone są przejściami przypominającymi labirynt. Prowadzą one na dziedziniec, w sercu którego znajduje się fontanna mgielna. To właśnie tu będą odbywać się koncerty.

Obok tężni znajduje się dom zdrojowy z pijalnią wód, całoroczną mini tężnią i pasieką na dachu - ule należące do Mariusza Wendy z Pasieki Kameduły można podziwiać z tarasu widokowego tężni. W budynku utworzono ponadto oranżerię, która kusi nie tylko swoją roślinnością, ale także egzotycznym klimatem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie