Było gorąco. Ostre słowa na nadzwyczajnej sesji rady powiatu koneckiego (ZAPIS TRANSMISJI)

sem
W środę 20 marca o 8 odbyła się nadzwyczajna sesja rady powiatu koneckiego. W proponowanym porządku obrad znalazły się dwa punkty.

Pierwszy dotyczył przedstawienia opinii prawnej w sprawie rzekomego złamania statutu rady powiatu. Druga podejmowania uchwała dotyczyła udzielenia pełnomocnictwa profesorowi Markowi Chmajowi do reprezentowania rady powiatu w postępowaniach przed organami administracyjnymi i sądami wszystkich instancji w zakresie rozstrzygnięć nadzorczych wojewody i prezesa rady ministrów.

Zanim jeszcze przystąpiono do głosowania nad przyjęciem porządku obrad o głos poprosił radny Wiesław Skowron wybrany z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Uważam, że zwołanie dzisiejszej sesji jest niezgodne z prawem. W mojej ocenie od 26 stycznia zarządu nie ma. Wszystkie decyzje podjęte na tej sesji zaskarżę do wojewody. Dlaczego mamy zatrudnić kogoś do reprezentowania, mamy obsługę prawną. Ostrzegam też panią skarbnik, jeżeli wypłaci choćby złotówkę będzie to jej osobista odpowiedzialność.

Ostatecznie porządek obrad przyjęto, a o przedstawienie opinii prawnej sporządzonej w jednej z kieleckich kancelarii prawnych poproszono sekretarza Zbigniewa Sadorskiego. W opinii znalazły się trzy wykładnie obowiązujących przepisów, a każda z nich podważała ewentualną konieczność rozpisania ponownych wyborów.

Po przedstawieniu opinii o głos ponownie poprosił radny Wiesław Skowron - Opinia nie ma znaczenia i wpływu na stan prawny rady. To wojewoda powinien zadecydować. Żadne opinie tego nie zmienią.

Ta wypowiedź zakończyła dyskusję w sprawie odczytanej opinii prawnej, a radni zajęli się drugim punktem obrad w kwestii udzielenia pełnomocnictwa profesorowi Markowi Chmajowi do reprezentowania rady powiatu. Podejmowana uchwała miałaby wejść w życie z dniem jej przyjęcia.

Jako pierwszy głos zabrał radny Wojciech Owczarek. - Powiat ma obsługę prawną. Po co kolejny prawnik ? Jaki jest koszt tej obsługi prawnej? - mówił.

Jednak sekretarz udzielając odpowiedzi na to pytanie zwrócił uwagę, że w tej chwili żadne decyzje jeszcze nie zapadły i ewentualne stawki ustalane są dopiero w przypadku rozstrzygnięć na niekorzyść powiatu, które doprowadziłyby do wejścia w życie pełnomocnictwa.

Podczas dyskusji, która co raz bardziej się zaostrzała, głos zabrał także wicestarosta Bogdan Soboń - Mamy tylko spekulacje. Opozycja martwi się o koszty ponownych wyborów. Rada powiatu ma prawo i obowiązek się bronić. Ważmy chaos jaki może powstać.

Na te słowa szybko zareagował Wiesław Skowron - Koszty pańskich decyzji przewyższają koszty wyborów. Pan ten powiat naraził na kłopoty. Nie zgadzamy się żeby traktował pan powiat jak swój prywatny rewir.

- Obecny stan jest wynikiem chaosu. Gdyby każdy znał swoje kompetencje tego stanu by nie było - dodał Wojciech Owczarek , radny wybrany z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Następnie w wymianę "uprzejmości" wdali się radni Dariusz Młodawski z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Wiesław Skowron, która zakończyła się tym, że pierwszy z nich zapowiedział wytoczenie drugiemu procesu sądowego.

Ostatecznie w wyniku głosowania uchwała została przyjęta. Za udzieleniem pełnomocnictwa głosowało 11 radnych, 6 było przeciwko, a 4 wstrzymało się od głosu.

50 letni Marek Chmaj to jeden z najbardziej znanych polskich prawników i politologów, profesor nauk prawnych, radca prawny, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego oraz prawa administracyjnego.

Dodajmy, że wciąż czekamy na decyzję wojewody świętokrzyskiego w sprawie ewentualnego rozwiązania rady powiatu koneckiego i łączących się z tym rozpisaniem kolejnych wyborów. Skargę na to, że łamany jest statut powiatu złożył radny Robert Plech.

Przypomnijmy, że po wyborach z listopada ubiegłego roku została w powiecie utworzona koalicja: Sojusz Lewicy Demokratycznej, Prawo i Sprawiedliwość, Kreatywna Jedność Powiatu Koneckiego.

Jednak na pierwszej sesji doszło do złamania umów i dwóch radnych Kreatywnej Jedności stworzyło minimalną większość z dotychczas rządzącym Polskim Stronnictwem Ludowym, dwoma radnymi Prawa i Sprawiedliwości oraz Samorządnymi Ziemi Koneckiej. Ta sytuacja zaogniła atmosferę w powiecie, która trwa do dziś.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Regionalny Puchar Polski, Król Twittera w V lidze, Odra bardziej hiszpańska

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieszkniec

Jeśli popełnili błąd powinni za własne pieniądze wynająć kancelarie prawną, a prawników ze starostwa wysłać na szkolenie.

L
Laik Polityczny

Ja tam się nie znam. Ale jak tak wszystko było ok to po co ten mega super znany i najlepszy prawnik?

G
Gość

Pan Skowron miał być vicestarostą. Nie udało mu się. Czyżby teraz zemsta?

Dodaj ogłoszenie