MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Startowali na radnych, zostali... burmistrzami lub wójtami. W pięciu świętokrzyskich miastach i gminach trzeba znów przeprowadzić wybory

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 7 lat
Kiedy burmistrz, wójt lub prezydent zdobywa mandat radnego, potrzebne są dodatkowe wybory. Dzieje się tak w jednomandatowych okręgach wyborczych poniżej 20 tysięcy mieszkańców, kiedy wybieramy po jednym radnym. Jak się okazuje, taka sytuacja zdarzyła się aż w pięciu świętokrzyskich miastach i gminach. O szczegółach mówi Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Zobaczcie wideo.

W pięciu świętokrzyskich miastach i gminach trzeba przeprowadzić wybory uzupełniające

Często zdarza się tak, że burmistrz, prezydent, czy wójt jednocześnie widnieją na dwóch listach w wyborach samorządowych. Czasem też zdobywają dwa mandaty, ale jednocześnie nie mogą ich sprawować. Wówczas rezygnują z bycia radnym, a mieszkańcy muszą iść na kolejne głosowanie.

W Świętokrzyskiem będzie aż pięć takich dodatkowych głosowań - w Stąporkowie - powiat konecki, Wąchocku - powiat starachowicki, Łoniowie - powiat sandomierski, Skarżysku Kościelnym - powiat skarżyski i Rytwianach - powiat staszowski

- Wygaśnięcie mandatu radnego następuje między innymi w przypadku wyboru na wójta, burmistrza, czy prezydenta - przyznaje Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego tłumacząc, że w gminach do 20 tysięcy mieszkańców trzeba w takiej sytuacji przeprowadzić wybory uzupełniające, w terminie trzech miesięcy od daty stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.

- W razie wygaśnięcia mandatu radnego w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców nie przeprowadza się wyborów uzupełniających, uzupełnienie składu rady następuje przez wstąpienie na zwolnione miejsce przez kandydata, który w wyborach uzyskał kolejno najwyższą liczbę głosów i nie utracił prawa wybieralności - informuje Adam Michcik.

W gminie Stąporków wybory odbędą się w okręgu numer 5 gdzie mandat zdobył Jarosław Młodawski, który został wybrany na burmistrza.

W gminie Wąchock wybory odbędą się w okręgu numer 1 gdzie mandat zdobył Robert Janus, który został wybrany ba burmistrza.

W gminie Łoniów wybory odbędą się w okręgu numer 3 gdzie mandat zdobyła Martyna Pawłowska, który został wybrany na wójta.

W gminie Skarżysko-Kościelne wybory odbędą się w okręgu numer 9 gdzie mandat zdobył Jacek Bryzik, który został wybrany na wójta.

W gminie Rytwiany wybory odbędą się w okręgu numer 3 gdzie mandat zdobył Przemysław Broziński, który został wybrany na wójta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie