Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Były świętokrzyski poseł Jan C. zatrzymany przez CBA!

/pawie/
Były świętokrzyski poseł najpierw Ruchu Palikota, a potem Sojuszu Lewicy Demokratycznej zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

ZOBACZ TAKŻE:
Co dalej ze sprawą Mariusza Kamińskiego? "Wróci do sądu okręgowego i będzie się toczyć dalej"

(Dostawca: x-news)

Według CBA jest zamieszany w obrót fikcyjnymi fakturami VAT.

Jak podano w komunikacie prasowym, funkcjonariusze z łódzkiej Delegatury CBA zatrzymali kolejne trzy osoby zamieszane w obrót fikcyjnymi fakturami VAT.

Straty Skarbu Państwa z tytułu ich działalności ich mogą sięgać 60 milionów złotych. W śledztwie zatrzymanych jest już 30 osób.

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Łodzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzi śledztwo przeciwko wieloosobowej grupie zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur i ich sprzedażą, w celu zaniżania zobowiązań podatkowych VAT i CIT, a także przywłaszczania pieniędzy i wyłudzania środków unijnych.

Funkcjonariusze z łódzkiej Delegatury CBA zatrzymali kolejne trzy osoby zamieszane w obrót fikcyjnymi fakturami VAT. Zatrzymania miały miejsce w Warszawie, pod Warszawą i pod Kielcami.

Obiektem działań agentów CBA pod Kielcami stał się były świętokrzyski parlamentarzysta Ruchu Palikota, Twojego Ruchu a potem Sojuszu Lewicy Demokratycznej Jan C., który jest także przedsiębiorcą. Działa głównie w branży budowlanej.

Przypomnijmy ,że Jan C. został wybrany na posła z Komitetu Wyborczego Ruch Palikota w 2011 roku. Reprezentował wtedy małą partię Racja Polskiej Lewicy, która weszła do koalicji różnych ugrupować tworzących Ruch Palikota. W trakcie poprzedniej kadencji Sejmu Ruch Palikota zmienił nazwę na Twój Ruch. Jan C. wystąpił z niego pod koniec kadencji. Do Sojuszu Lewicy Demokratycznej przystąpił ostatecznie w kwietniu 2015 roku, stałe się posłem tej partii i z jej list wystartował jesienią 2015 roku do Sejmu. Po przegranych wyborach parlamentarnych rozstał się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, składając 16 maja 2016 roku pisemną rezygnację z członkostwa.

Ostatnio Jan C. zaangażował się w tworzenie kieleckich struktur Inicjatywy Polska, ugrupowania na czele którego stoi Barbara Nowacka. Mówiło się też o nim jako potencjalnym kandydacie na prezydenta Kielc.

W dalekiej przeszłości Jan C. miał już kłopoty z prawem. "Echu Dnia" opowiedział o tym, kiedy w 2011 roku został posłem. Co prawda nastąpiło już tak zwane "zatarcie skazania", ale Jan C. ,by jak to określił "uciąć wszelkie spekulacje" zgodził się opowiedzieć ,że w 1980 roku, mając 19 lat, siedział 1,5 roku w więzieniu za rozbój. Przekonywał ,że był niewinny.

Jak podaje CBA, lista zatrzymanych w tym śledztwie wydłużyła się do 30 osób. Straty Skarbu Państwa z tytułu działalności tylko tych trzech zatrzymanych dziś przez CBA biznesmenów mogą sięgać nawet 60 milionów złotych.

Agenci CBA przeszukują mieszkania zatrzymanych, zabezpieczają dokumentację związaną z prowadzoną działalnością.

Zatrzymani przez CBA trafią do prokuratury i tam usłyszą zarzuty.

Prowadzący postępowanie nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów.

W ubiegłym roku funkcjonariusze z łódzkiej Delegatury CBA wpadli na trop warszawskiego biznesmena Łukasza P., który oficjalnie prowadził firmę doradztwa gospodarczego i był prezesem założonej przez siebie fundacji. Miał pomagać innym firmom, jak płacić mniejsze podatki. Okazało się, że robił to w nielegalny sposób. Proceder był trudny do wykrycia dla służb skarbowych. Faktury krążyły między firmami, były rejestrowane, odpowiednio „opakowane” księgowo.

Łukasz P. został zatrzymany przez CBA w listopadzie 2016 roku w wyniku operacji specjalnej, na gorącym uczynku, gdy wziął 445 tysięcy złotych za fikcyjne faktury opiewające na 1,7 miliona złotych. Tego samego dnia CBA zatrzymało jeszcze 12 osób biorących udział w tym procederze, którzy korzystali bądź wystawiali fikcyjne dokumenty: właścicieli firm i spółek, w tym dwóch obywateli Ukrainy. W trakcie śledztwa ustalono jeden z zatrzymanych przez CBA, obecnie tymczasowo aresztowany, zorganizował sieć spółek zarejestrowanych w Polsce oraz na Cyprze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Spółki wystawiały faktury dokumentujących pozorne transakcje gospodarcze. Ustalenia śledczych wskazują, że dochodziło także do tak zwanego prania pieniędzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie