Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenne odkrycia archeologiczne koło Opatowca. Mamy zabytki z epoki kultury przeworskiej

Adam Ligiecki
W Rzemienowicach pracowała grupa archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To były bardzo owocne badania - odkryto cenne znaleziska  sprzed 2 tysięcy lat, ale też starsze zabytki.
W Rzemienowicach pracowała grupa archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To były bardzo owocne badania - odkryto cenne znaleziska sprzed 2 tysięcy lat, ale też starsze zabytki. URZĄD GMINY OPATOWIEC
Ziemia kazimierska kryje prawdziwe skarby. Wystarczy wymienić: Słonowice, Zagórzyce, Jakuszowice czy Stradów, gdzie archeolodzy odkryli znaleziska sprzed tysięcy lat. Do tego grona dołączają Rzemienowice koło Opatowca.

Podczas prowadzonych niedawno prac wykopaliskowych została odkryta osada sprzed 2 tysięcy lat. Ekspedycją archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie kierował Jan Bulas.

- Badania na terenie osady z okresu lateńskiego i rzymskiego, a więc zasiedlonej w pierwszych wiekach przed Chrystusem i w pierwszych stuleciach po Chrystusie, prowadzone były w Rzemienowicach dwukrotnie. Stanowisko archeologiczne zostało odkryte w trakcie prospekcji lotniczej, w czasie której udało się zaobserwować anomalie wegetacyjne - mówi o prowadzonych badaniach Jan Bulas. - Miejsca bujniejszego wzrostu uprawianych roślin, wskazujące na obecność na terenie rzemienowickich pól reliktów domostw sprzed niemalże 2 tysięcy lat.

Tegoroczne badania prowadzone były przez miesiąc. Grupę archeologów gościła Szkoła Podstawowa imienia Józefa Piłsudskiego w Opatowcu. Naukowcy i studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzili interesujące - w efekcie bardzo owocne badania wykopaliskowe. Okazało się, że w tym miejscu, w Rzemienowicach, ziemia skrywa dużo ciekawej i nieznanej historii.

- Na terenie stanowiska została przeprowadzona seria badań, z zastosowaniem metod nieinwazyjnych. Potwierdziły one początkową hipotezę o możliwości łączenia zaobserwowania anomalii z ludnością, którą archeolodzy utożsamiają z kulturą przeworską - wyjaśnia archeolog Jan Bulas.

Po raz pierwszy archeolodzy byli w Rzemienowicach w 2016 roku. Prowadzono wtedy prace wykopaliskowe na niewielką skalę. W_trakcie eksploracji odkryte zostały relikty domostwa datowanego na III lub IV wiek naszej ery. Teraz badacze powrócili, by zarejestrować serię kolejnych, niezwykle interesujących - jak się ocenia - obiektów archeologicznych.

- Są one datowane na różne okresy zasiedlania osady: okres lateński, wczesny i młodszy okres wpływów rzymskich. Odkryto pozostałości chaty, jam, paleniska oraz duży zbiór „zabytków ruchomych” - opisuje znaleziska Jan Bulas. - To między innymi fibule, służące do spinania szat, kościane szpile do włosów, grzebień kościany, liczne narzędzia kamienne i kościane. Także bogaty zbiór ceramiki, w tym w całości zachowane naczynie - dodaje badacz z Krakowa.
Większość z odkrytych znalezisk związana jest z ludnością kultury przeworskiej. W trakcie wykopalisk w Rzemienowicach odkryto również starsze ślady. Najstarsze, pojedyncze zabytki związane są z okresem neolitu i pierwszymi rolnikami, zasiedlającymi ten region około 7 tysięcy lat temu.

Odkrycia, jakich dokonali archeolodzy z Krakowa, wzbudziły zainteresowanie mieszkańców gminy Opatowiec - i nie tylko. Wójt Sławomir Kowalczyk, wraz z radnym Andrzejem Krypciakiem i dyrektor szkoły Elżbietą Szczęsną-Kusak spotkali się z naukowcami z Krakowa - Janem Bulasem i Michałem Kasińskim. Temat numer jeden rozmów, to bezcenne znalezisko, odkryte na polach rodziny Kupiszów.

- Pomimo niezwykle bogatego zbioru odkrytych zabytków, osada w Rzemienowicach skrywa wiele tajemnic, które są przemiotem zainteresowania badaczy. Kolejne sezony badawcze pozwolą uchylić rąbka tajemnicy i poprzez odkrywane relikty przeszłości lepiej poznać histori sprzed wieków - kończy Jan Bulas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie