Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe znalezisko - średniowieczny miecz znaleziony w lasach koło Starachowic trafi wkrótce do Muzeum Przyrody i Techniki

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Miecz trafi wkrótce do starachowickiego muzeum. Więcej na kolejnych zdjęciach
Miecz trafi wkrótce do starachowickiego muzeum. Więcej na kolejnych zdjęciach Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków
Miecz z VIII wieku, fascynujące odkrycie ze Starachowickich lasów, przeszło niedawno przez staranne procesy renowacji pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach. Teraz, po odzyskaniu dawnej świetności, miecz szykuje się na nowy etap swojej historii - trafi do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Zobaczcie zdjęcia.

Średniowieczny miecz znaleziony w lasach koło Starachowic

Pod koniec 2023 roku, dzięki staraniom Grupy Ochrony Zabytków FORT, jedno z najbardziej niezwykłych odkryć archeologicznych w regionie - wczesnośredniowieczny miecz - został poddany renowacji i wkrótce, razem z grotem włóczni sprzed 2 tysięcy lat znajdzie swoje miejsce w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Zobacz jak wygląda starachowicki miecz:

Zgodnie z procedurą, znalezione artefakty zostały przekazane do konserwacji, gdzie specjaliści przywrócili im dawny blask. Po zakończeniu prac konserwatorskich okazało się, że miecz datowany jest na VIII wiek, co czyni go niezwykle cennym zabytkiem w skali historycznej.

Starachowickie lasy skrywają historyczne skarby

Miecz odnaleziono podczas jednej z ekspedycji. Krzysztof Komisarczyk, szef Grupy Ochrony Zabytków FORT wyjaśniał, że najpierw na tajemniczy grot włóczni natknął się jeden z członków zaprzyjaźnionej grupy badaczy - Trojak ze Stąporkowa. Po chwili, kilka metrów dalej, dzięki wykrywaczom metali doszło do historycznego odkrycia. Oba artefakty pokryte były ogniową patyną (ciemną substancją, która utleniła się na przedmiotach poprzez długotrwałe wystawianie na wysokie temperatury), co jeszcze bardziej zaciekawiło ekspedytorów.

Po konserwacji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, miecz o długości około 120 centymetrów trafi do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Stan zachowania artefaktu jest oceniany jako bardzo dobry, co dodatkowo podkreśla jego wyjątkowość. Głowica miecza jest kompletna, jelc bez ubytków, a na osi głowni czytelne jest lekko zagłębione zbrocze. Na broni brak jest zdobień lub innych znaków i napisów.

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zabezpieczyło już szereg innych zabytków odkrytych przez Grupę FORT w miejscowych lasach. To wyjątkowe znalezisko nie tylko wpisuje się w historię regionu i ukazuje niezwykłość dziedzictwa kulturowego lasów starachowickich.

Muzeum Przyrody i Techniki z niecierpliwością czeka na nowy artefakt

O komentarz poprosiliśmy zastępczynię dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Jak wyjaśniała Wioletta Sobieraj, muzeum oczekuje na zakończenie całej procedury administracyjnej związanej z konserwacją i przekazaniem miecza. Nieznana jest jeszcze dokłada data, kiedy artefakt trafiłby do jego zasobów.

- Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z przyszłego nabytku do naszych zbiorów, zwłaszcza w kontekście działu techniki, gdzie znajdują się nasze zbiory archeologiczne. Takie znaleziska poszerzają nasze zbiory muzealne a także wiedzę. Wiemy, że starachowickie lasy są bogatym źródłem dla odkryć archeologicznych – wyjaśniała.

Wicedyrektor muzeum dodawała też, że jest wdzięczna stowarzyszeniom, które współpracują ze Świętokrzyskim Konserwatorem Zabytków i legalnie zajmują się pozyskiwaniem artefaktów z przeszłości. - To partnerstwo przyczynia się do zachowania dziedzictwa kulturowego. Dzięki takiemu zaangażowaniu możemy lepiej zrozumieć i docenić naszą historię – dodawała Wioletta Sobieraj.

Zobacz jak wygląda starachowicki miecz:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie