MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cenne rękopisy i inkunabuły ze zbioru Biblioteki Kapituły Kolegiackiej w Opatowie uratowane! To kolekcja kultury piśmiennej starego Opatowa

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Cenne rękopisy i inkunabuły ze zbioru Biblioteki Kapituły Kolegiackiej w Opatowie uratowane
Cenne rękopisy i inkunabuły ze zbioru Biblioteki Kapituły Kolegiackiej w Opatowie uratowane Wojciech Broda
Konserwacja rękopisów i inkunabułów ze zbioru Biblioteki Kapituły Kolegiackiej to kolejny etap ratowania cennego zasobu, który znajduje się w naszym mieście. Tym razem konserwatorzy zajęli się manuskryptami średniowiecznymi i biblią z 1479 roku.

Cenne rękopisy Biblioteki Kapituły Kolegiaty w Opatowie uratowane

Zakończył się projekt „Konserwacja rękopisów i inkunabułów ze zbioru Biblioteki Kapituły Kolegiaty w Opatowie”. Inicjatywę ratowania wielkich dzieł, opowiadających o naszym mieście i jego historii, podjął proboszcz parafii ksiądz prałat doktor Michał Spociński.

Biblioteka i Archiwum jest częścią zabytkowego zespołu, który otrzymał miano „Pomnik Historii”. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku odbyły się pierwsze prace konserwatorskie, dzięki którym uratowano kilkanaście cennych dzieł i jakże ważnych dla historii miasta Opatowa. Tym razem do konserwacji został wytypowany zestaw obiektów, który był w bardzo złym stanie zachowania i to właśnie zdecydowało wraz z wartością historyczną o tym wyborze.

- Są to obiekty unikalne, niezwykle cenną częścią tego zestawu są dwa książkowe manuskrypty średniowieczne z XV wieku, - jeden z nich z zapisami XIV wiecznymi na pergaminie. Dwa inkunabuły z XV wieku, w tym biblia z 1479 roku w formacie duo z drukiem dwuszpaltowym i bogatymi kolorowanymi inicjałami, pochodząca z norymberskiej oficyny Antona Kobergera oraz jeden starodruk z XVI wieku

– wyjaśnia Wojciech Broda, koordynator projektu konserwacji rękopisów.

Dotychczasowe działania konserwatorskie doprowadziły do odzyskania dla kultury naszego kraju 19 niezwykle cennych dla historii miasta i całego regionu dokumentów rękopiśmiennych, sygnowanych przez królów, papieży i książąt.

- Kolekcja jest przykładem kultury piśmiennej starego Opatowa, ważnego miasta sejmikowego oraz szerzej dziedzictwa kulturowego jednej z najstarszych kolegiat romańskich w Polsce. Obejmuje niezwykle cenne i unikalne rękopisy w tym XII Księga Historii Polski Jana Długosza oraz Dzienniki Kapituły Opatowskiej od 1562 roku. Jest też 26 inkunabułów, 49 woluminów druków XVI-wiecznych, 51 z XVII wieku oraz druki XVIII wieczne – dodaje Wojciech Broda.

Zasób biblioteczny nie jest udostępniany publiczności. Efekt działań konserwatorskich prezentowany jest w formie elektronicznej na stronie Biblioteki Kapitulnej www.bibliotekakapitulna.pl. Umieszczane są tam fotografie stanu zachowania obiektów oraz po konserwacji wraz z dokumentacją konserwatorską. Pozwoli to szerszej publiczności, mieszkańcom oraz zainteresowanym osobom zapoznanie się ze skarbami kultury. Parafia nie posiada własnej pracowni konserwatorskiej. Wykonanie konserwacji powierzonajest renomowanej pracowni konserwatorskiej Versum Anna Szlasa-Byczek.

Działania te prowadzone były w ramach Programu Rządowego Wspieranie Działań Muzealnych na rok 2023. Projekt otrzymał dotację ze środków finansowych pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 100 tysięcy złotych. Całkowity koszt zadania zamknął się kwotą 120tysięcy złotych.

Biblioteka i archiwum Kapituły Kolegiaty w Opatowie pod wezwaniem świętego Marcina z Tours istnieje ponad 700 lat. Pierwsze wzmianki z 1325 roku o scholastyku mówią o funkcjonowaniu szkoły przy kolegiacie i wskazują na istnienie biblioteki.
Odnowienie rękopisów stworzy możliwości do prezentowania społeczeństwu cennych zabytków kultury i świetności intelektualnej przodków. Umocni także w namacalny sposób świadomość kulturową i historyczną mieszkańców Opatowa i okolic. Po zakończeniu prac konserwatorskich, zaplanowano utworzenie strony internetowej, na której zostaną pokazane efekty działań ratunkowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie