Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Edukacji Geologicznej koło Chęcin gotowe. Obiekt testują studenci (zdjęcia)

Lidia Cichocka [email protected]
Architekci zadbali by budynki wtopiły się w otoczenie, wieczorem rozświetlone potężne okna przykuwają uwagę.
Architekci zadbali by budynki wtopiły się w otoczenie, wieczorem rozświetlone potężne okna przykuwają uwagę. Łukasz Zarzycki
Pierwsi studenci Uniwersytetu Warszawskiego pojawili się już w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Rzepce koło Chęcin. Obiekt wzbudza powszechne zainteresowanie.
ECEG w Chęcinach

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach

Doktor Anna Żylińska przy kamiennej ścianie auli.

Doktor Anna Żylińska przy kamiennej ścianie auli. Łukasz Zarzycki

Doktor Anna Żylińska przy kamiennej ścianie auli.
(fot. Łukasz Zarzycki)

ZOBACZ także:
Powstanie Narodowy Instytut Raka. Jego hasłem będzie "zapobiegać, a nie leczyć"

(dostawca: TVN24/x-news)

- Mamy zgodę na użytkowanie budynku, ale jego uroczyste otwarcie odbędzie się jesienią - mówi doktor Piotr Ziółkowski, dyrektor Centrum. - Teraz poprawiane są zauważone usterki. Obecność studentów bardzo nam pomaga w ich wychwyceniu.

Pierwsi lokatorzy to 96 studentów I roku geologii Uniwersytetu Warszawskiego i 10 osób kadry. - Warunki w tym centrum są nieporównywalne z dotychczasową bazą w Bocheńcu, to jest miejsce na naprawdę światowym poziomie - mówi kierująca kursem doktor Anna Żylińska, która przez wiele lat jeździła do Bocheńca.- Mamy tu świetne warunki do pracy i wypoczynku. Obiekt wzbudza ogromne zainteresowanie, spod zamku ciągną tu turyści. Przyjeżdżają koledzy naukowcy, by na własne oczy zobaczyć, jak on wygląda.

Centrum wizytowali także architekci - autorzy projektu. - I byli zachwyceni realizacją - dodaje doktor Ziółkowski. - Wykonali mnóstwo zdjęć o różnych porach dnia, bo budynki równie ciekawie wyglądają w dzień, kiedy w szklanych elewacjach odbijają się chmury, jak i wieczorem.

Centrum to pięć budynków: dwa studenckie z dwuosobowymi pokojami oraz miejscami do pracy w grupach, jeden dla kadry z salą klubową oraz budynek laboratoryjny (trwa jego wyposażanie). Największe wrażenie robi budynek A mieszczący aulę i jadalnię, wygrywający konkurs na najbardziej niezwykłe widoki. Ściany auli to naturalne odsłonięcia skał, i jak podkreśla doktor Żylińska, można napisać pracę o tym, co widać w ścianie. Ze stołówki roztacza się wspaniały widok na okolicę. Budynki wtopione są w otoczenie, ich ściany obłożono kamieniami, dachy porastają murawy kserotermiczne. Obok utworzono oczka wodne, a głazy wydobyte w trakcie budowy pozostawiono i mogą służyć za siedziska. Posiano ciepłolubne trawy, zasadzono brzozy.

- Miejsce jest wspaniałe - przyznają studenci. - Starsze roczniki zazdroszczą nam, że nie załapały się na przyjazd tutaj.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

Budynek stołówki ma dwie szklane ściany.
Budynek stołówki ma dwie szklane ściany. Łukasz Zarzycki

Budynek stołówki ma dwie szklane ściany.
(fot. Łukasz Zarzycki)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie