MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcą budować za unijne pieniądze. Sprawdź, co powstanie w gminach powiatu starachowickiego

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Zakończył się nabór fiszek, czyli projektów składanych przez samorządy i instytucje, które chcą skorzystać z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 - 2020. Do Urzędu Marszałkowskiego trafiło 257 projektów.

W powiecie starachowickim najwięcej - trzy projekty - złożyła gmina Brody. Gminy Pawłów i Mirzec w ogóle nie starały się o pieniądze z tego unijnego rozdania. Kto dostanie pieniądze ma okazać się pod koniec maja.

Brody liderem

Gmina złożyła trzy projekty warte prawie 31 milionów złotych. Z Unii chciałaby dostać 26,3 miliona złotych. Najdroższy projekt to budowa prawie 15 kilometrów kanalizacji w Lubieni i Młynku oraz rozbudowa oczyszczalni w Krynkach. Koszt inwestycji wyceniono na niemal 21 milionów złotych, a dofinansowanie miałoby wynieść 17,8miliona złotych.

Drugi projekt dotyczy rewitalizacji terenu w centrum gminy czyli przebudowy terenu wokół kościoła w Krynkach, budowa strefy rekreacji i koło zapory w Krynkach, dokończenie budowy starego budynku w Krynkach przeznaczonego na kompleks sportowo-rehabilitacyjny. Koszt przebudowy to 5,7 miliona złotych, z czego prawie 4,9 miliona złotych ma pochodzić z Unii.

Trzeci projekt to przygotowanie 25 hektarów ziemi w Krynkach, Brodach, Stykowie i Rudzie pod inwestycje. Przewidywany koszt to 4,2 miliona złotych, z czego prawie 3,6 miliona to dofinansowanie.

Miliony na rewitalizację

Najdroższą propozycję zgłosiły Starachowice. Dotyczy ona przebudowy zdegradowanych terenów poprzemysłowych. Pod tym hasłem kryje się naprawdę sporo: rewitalizacja otoczenia zalewu Lubianka połączonego z Pasternikiem przebudową ulicą Moniuszki, przebudowa rejonu Starachowic Zachodnich z utworzeniem tarasu widokowego od strony północnej, renowacja i rozbudowa budynków socjalnych w kolonii robotniczej na osiedlu Wzgórze, odnowienie "Pałacyku" i Parku Miejskiego: budowa parku linowego, siłowni zewnętrznej, ścieżek rowerowych, punktów gastronomicznych. Przewidywany koszt to 40 milionów złotych, przy czym gmina ubiega się o unijne dofinansowanie w wysokości 47 procent kosztów, czyli o 18,7 miliona. Z własnego budżetu planuje wyłożyć 6 milionów, a 15,3 miliona złotych pokryć z innych źródeł.

O pieniądze stara się też Starostwo Powiatowe. Chodzi o doprowadzenie do stanu świetności dawnego budynku dyrekcji huty, który należy do Muzeum Przyrody i Techniki. Starostwo chce dostać 3,6 miliona złotych. Pieniędzy starczyłoby nie tylko na dokończenie remontu, ale też na adaptację i wyposażenie wnętrz oraz zagospodarowanie terenu przed budynkiem. Fiszka zakłada, że wkład własny do inwestycji wyniesie 1,9 miliona złotych.
Gmina Wąchock też nie spoczęła na laurach. Po udanym pierwszym etapie rewitalizacji miejscowości ma chęć na więcej. Złożony projekt zakłada przebudowę placu majora Ponurego, budowę monitoringu, remont ogrodzenia opactwa, remont budynku bramnego przy opactwie. Całość ma kosztować 9,5 miliona złotych, gmina chce dostać 7,9 miliona złotych dofinansowania.

Dla przedsiębiorców

Swoje projekty zgłosiły dwie instytucje działające w sferze wspierania przedsiębiorczości. Regionalna Izba Gospodarcza chce utworzyć przy Starachowickim Inkubatorze Przedsiębiorstw Centrum Wspierania Przedsiębiorczości wraz z warsztatami nowych technologii.

- Zamierzamy wyburzyć przylegający do ulicy Zgodnej stary budynek a na jego miejsce zbudować nowy - nowoczesny, dwukondygnacyjny, korzystający z ekologicznych rozwiązań. Część zajmowałyby biura, sala konferencyjna, hala wystawiennicza oraz pomieszczenia handlowo - usługowe, do których wchodziłoby się od ulicy Zgodnej - mówi Mariusz Skóra, prezes Starachowickiego Inkubatora Przedsiębiorstw.

W tym samym budynku mieściły by się też warsztaty nowych technologii - miejsce, gdzie produkcję można by połączyć z edukacją. Oferta skierowana mogłaby być do szkół lub przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości, żeby kształcić pracowników w swoim zakładzie. Koszt projektu to 12 milionów złotych, wnioskodawca liczy na 9,6 miliona złotych dofinansowania.

O wdrożeniu nowych technologii mówi też prezes Fundacji Agencji Rozwoju Regionalnego Ryszard Nosowicz. W budynku na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której FARR prowadzi archiwum planowane jest stworzenie - obok powstającego już laboratorium prototypowni, gdzie miałyby powstawać urządzenia pracujące na bazie energii odnawialnej. W planach jest też stworzenie archiwum na miarę XXI wieku. Koszt inwestycji to 17,5 miliona złotych, wnioskodawcy liczą na 14,9 miliona złotych dofinansowania.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STARACHOWICKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie