Chleb nasz powszedni…

Materiał informacyjny Powiat Pińczowski
Po kilkunastu dniach opadów pogoda się poprawiła, rolnicy szczęśliwie zakończyli żniwa, a w sobotę 26 sierpnia 2023 roku mogli oficjalnie podziękować za tegoroczne plony.

Dożynki Powiatu Pińczowskiego odbyły się tym razem w Gminie Kije, a w rolę starostów wcielili się czołowi rolnicy z terenu powiatu: Jolanta Strączkiewicz z Jelczy Wielkiej w gminie Michałów i Paweł Kasza z Gartatowic w gminie Kije. Dożynki, zgodnie z wieloletnią tradycją, zainicjowała msza święta odprawiona w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kijach. W intencji mieszkańców Powiatu Pińczowskiego modlił się dziekan Dekanatu Pińczowskiego, ks. kanonik Stanisław Kudełka oraz księża z Kij, proboszcz Leszek Kowalczyk i o. Daniel, ekonom domu Karmelitów Bosych w Piotrkowicach. W pięknej eucharystii czynny udział wzięli gospodarze powiatu pińczowskiego i gminy Kije oraz pracownicy Starostwa Powiatowego i Urzędu Gminy w Kijach. Psalmy pięknie zaśpiewała Joanna Chałuda, Słowo Boże przeczytał wójt Gminy Kije Tomasz Socha, prośby i intencje z kolei odczytali członkowie Zarządu Powiatu Pińczowskiego Jadwiga Irla i Michał Leszczyński. Muzyczną oprawę eucharystii zapewniła Kasztelańska Orkiestra Dęta, a słowa podziękowania za modlitwę wygłosił starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski. Warto również wspomnieć o darach eucharystycznych –ważnym elemencie dożynkowej mszy świętej. Do ołtarza przynieśli je: starostowie dożynek Jolanta Strączkiewicz i Paweł Kasza oraz gospodarze dożynek, przedstawiciele Powiatu Pińczowskiego i Gminy Kije: starosta Zbigniew Kierkowski, wicestarosta Ryszard Barna, przewodniczący Rady Powiatu Ireneusz Gołuszka i radni Teresa Sienkiewicz –Rek i Szczepan Bujny –obydwoje z terenu Gminy Kije. Dary nieśli także: zastępca wójta Gminy Kije Anita Białek, przewodnicząca Rady Gminy Ewelina Lasak i skarbnik Anna Wołczyk oraz gospodynie z gminy Kije. Poświęcenie dożynkowych wieńców zakończyło wspólne modlitwy, po których dożynkowy korowód ruszył na tereny Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelania. Warto podkreślić godną oprawę wszystkich delegacji z terenu powiatu. Rolnicy dołożyli wszelkich starań, by pięknie zaprezentować się przed licznie zebranymi uczestnikami imprezy, a ich radość z rolniczego święta była tak wielka, że przegoniła chmury, z których w czasie mszy świętej padał deszcz. Jak podkreślił prowadzący wydarzenie Piotr Magdziarz, dyrektor SIK Kasztelania, te chwilowe opady również wpisane były w scenariusz, by odpowiednio schłodzić sierpniowy skwar.

KGW Słoneczko z Marianowa, KGW Włoszczowice, KGW Góry, KGW Skowronianki ze Skowronna Dolnego oraz KGW Niegosławice – te delegacje pięknie reprezentowały pięć gmin z terenu Powiatu Pińczowskiego; Działoszyce, Kije, Michałów, Pińczów i Złotą. Razem z gospodyniami i gospodarzami chleb na wspólny, dożynkowy stół przynieśli burmistrzowie i wójtowie, a także starostowie dożynek z poszczególnych gmin. W barwnych występach artystycznych i ludowych przyśpiewkach rolnicy dowcipnie wskazali na największe potrzeby i problemy w powiecie, dziękując jednocześnie za możliwość wspólnego świętowania.

„Z wielką radością witamy was wszystkich i dziękujemy za zaangażowanie w przygotowania do naszych wspólnych uroczystości dożynkowych. Wasza obecność jest żywym przykładem na to, że piękna, rolnicza tradycja, którą przejęliśmy od naszych ojców, jest ciągle żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie” –mówili do rolników gospodarze dożynek: starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski i wójt Gminy Kije Tomasz Socha. Samorządowcy podziękowali także za dożynkowy chleb i piękne wieńce, których ocena, jak co roku, wzbudziła ogromne emocje. Po wnikliwej i szczegółowej analizie, a także długiej dyskusji, komisja orzekła, że miano najpiękniejszego winien otrzymać wieniec z Włoszczowic w gminie Kije. Ten wieniec także pojedzie na dożynki wojewódzkie i będzie reprezentował Powiat Pińczowski. W tegorocznej komisji konkursowej pracowali: Arkadiusz Szostak z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, reżyser i scenarzysta, Małgorzata Grudzień z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Pińczowie oraz Joanna Strączek –Dziabała, dziennikarz „Tygodnika Ponidzia”.

Po konkursie wieńcowym na scenie pojawiły się formacje artystyczne z poszczególnych gmin z ciekawymi programami muzycznymi, z kolei amatorzy regionalnych przysmaków mogli skosztować ich na suto zastawionych stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich. Dożynkowe popołudnie zakończył występ folkowej kapeli Pozytywnie Nakręceni Marka Omasty i gwiazdy wieczoru –Dr Swag. Zabawę taneczną muzycznie oprawił zespół Magic Dance.

Wieniec wypleciony przez gospodynie z Włoszczowic zajął I miejsce w konkursie

Zwycięska delegacja z gospodarzami dożynek powiatowych

Starostowie dożynek –Jolanta Strączkiewicz i Paweł Kasza godnie sprawowali swoje funkcje

Najpiękniejsze wieńce w powiecie, od lewej: Kije, Michałów, Złota, Działoszyce, Pińczów

Chlebem dożynkowym częstował m.in. starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski (na pierwszym planie) i wicestarosta Ryszard Barna (na drugim planie)

Werdykt komisji konkursowej wzbudził duże emocje. Od prawej strony: Arkadiusz Szostak –przewodniczący, Joanna Strączek –Dziabała i Małgorzata Grudzień. Przy mikrofonie wójt Gminy Kije Tomasz Socha, w głębi starosta Zbigniew Kierkowski.

Powiatowe dożynki w Kijach zgromadziły licznych gości. Na pierwszym planie bawi się KGW Słoneczko z Marianowa w Gminie Działoszyce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie