Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroby zawodowe lecz w Centrum Zdrowia Vita

oprac. /LB/
Niewygodne, nieprzystosowane miejsce pracy to jeden z czynników prowadzących do chorób układu ruchu.
Niewygodne, nieprzystosowane miejsce pracy to jeden z czynników prowadzących do chorób układu ruchu. archiwum
Choroby układu ruchu stanowią poważny problem społeczno-ekonomiczny. Są jedną z najczęstszych przyczyn czasowej niezdolności do pracy, najczęstszą przyczyną udzielania świadczeń rehabilitacyjnych oraz niepełnosprawności.

- Ważne jest, by nie doprowadzić do ostateczności, którą może być nawet trwałe kalectwo. Jeśli więc znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowań na dolegliwości związane z pracą, powinniśmy wykonywać okresowe badania prowadzące do wyeliminowania zagrożenia - radzą specjaliści z Centrum Zdrowia Vita, przy ulicy Borkowskiego 1 w Starachowicach.

KTO JEST ZAGROŻONY?

Dolegliwości i schorzenia narządu ruchu obserwuje się szczególnie często w grupach zawodowych, w których ze względu na sposób wykonywania pracy układ mięśniowo-szkieletowy podlega różnorodnym obciążeniom.

Wśród zawodowych czynników ryzyka, które mogą usposabiać do ujawnienia się tych zespołów wymienia się:
- niedostosowanie ergonomiczne stanowiska pracy do wykonywania czynności zawodowych,
- wykonywanie pracy w pozycji wymuszonej i wymagającej wykonywania monotypowych, powtarzalnych w długich przedziałach czasowych ruchów nadmiernie obciążających różne elementy układu ruchu,
- nadmierny długotrwały ucisk na tkanki i struktury narządu ruchu,
- pracę w niekorzystnych zwłaszcza zmiennych warunkach mikroklimatycznych,
- wibracje ogólne,
- przewlekły stres zwiększający napięcie mięśni.

Wszystkie wymienione czynniki ryzyka, sprzyjające przeciążeniu układu ruchu zwiększają ryzyko schorzeń i urazów.

Wśród najczęściej pojawiających się chorób zawodowych
związanych z układem ruchu można wymienić m.in. zespół bolesnego barku, przewlekłe zapalenie kaletek maziowych, przewlekłe uszkodzenie łąkotki oraz tak zwany "łokieć tenisisty".
Natomiast wśród chorób układu ruchu pośrednio związanych z pracą znajdują się zespoły bólowe kręgosłupa, które są chorobami o szerokim rozpowszechnieniu w populacji ogólnej - występują u blisko 80 procent populacji w krajach wysoko uprzemysłowionych.

ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO

Podstawowym elementem profilaktyki technicznej występowania dolegliwości układu ruchu jest stosowanie zasad ergonomii przy projektowaniu stanowisk pracy i organizacji pracy tak, aby dopasować warunki pracy do pracownika, a nie pracownika do warunków pracy.

Obok stosowania zasad ergonomii istotnym elementem zapobiegania dolegliwościom układu mięśniowo-szkieletowego jest profilaktyka medyczna realizowana w ramach medycyny pracy. Specjaliści w VITA Centrum Zdrowia zajmują się wykrywaniem chorób zawodowych i parazawodowych już we wczesnym stadium rozwoju choroby. Elementy tej profilaktyki to odpowiedni, uwzględniający stan zdrowia i narażenie zawodowe, dobór kandydatów do pracy stwarzającej obciążenie dla układu ruchu, kwalifikowanie osób z zespołem bólowym kręgosłupa do grup czynnego poradnictwa, wnikliwa ocena dynamiki dolegliwości w okresie trwania zatrudnienia oraz podejmowanie racjonalnego postępowania orzeczniczego dotyczącego okresowej bądź stałej zmiany rodzaju pracy.

W określonych przypadkach konieczna jest ambulatoryjna rehabilitacja lecznicza uzasadniona stwierdzaną patologią układu mięśniowo-szkieletowego związaną z wykonywaną praca. W VITA Centrum Zdrowia firmy posiadające dodatkowy pakiet mogą kierować swoich pracowników na rehabilitację w gabinecie fizjoterapii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie