MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chronić siebie samą

Karolina Stępień
Sądzimy, że jesteśmy młode i nic złego nas nie spotka, że rak nas nie dotyczy. Czasem warto zejść na ziemie. To może uratować nasze życie.
Sądzimy, że jesteśmy młode i nic złego nas nie spotka, że rak nas nie dotyczy. Czasem warto zejść na ziemie. To może uratować nasze życie.
Wiele dziewczyn nie wie co jest przyczyną raka macicy. Są pewne, że nic im nie grozi. W Polsce co dzień na raka szyjki macicy umiera pięć kobiet.

Czym jest rak szyjki macicy?

Jest drugim najczęściej występującym nowotworem u kobiet od 45 roku życia. Rozwija się w obrębie połączenia ujścia macicy z pochwą. Powstaje, kiedy komórki nabłonka zakażone wirusem HPV zaczynają się dzielić w nieprawidłowy sposób. Komórki te mogą przekształcać się w nieszkodliwe guzy, lub złośliwe, takie jak rak. Może on stanowić poważne zagrożenie dla życia. Trzeba pamiętać, że wszelkie zmiany wcześnie wykryte mogą dawać nawet stuprocentową możliwość wyleczenia.
Przyczyny

Główną przyczyną zachorowań na raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Wirus przenoszony jest drogą płciową. Najbardziej na zakażenia narażone są młode, aktywne seksualnie osoby w przedziale wiekowym 18-28 lat.

Przyczynami może być też wczesne rozpoczęcie współżycia, posiadanie wielu partnerów płciowych, duża liczba porodów, czy niski poziom warunków socjo-ekonomicznych, a nawet palenie papierosów.

Objawy

Zazwyczaj zakażenie wirusem przebiega bezobjawowo. Zwłaszcza w przypadku tzw. zakażeń wysokiego ryzyka, które może prowadzić do raka szyjki macicy. Jedynym sposobem wykrycia zmian są regularne badania cytologiczne, które pozwolą na wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

Natomiast objawem zakażenia wirusem niskiego ryzyka jest pojawienie się brodawek płciowych na zewnętrznych narządach rozrodczych lub w okolicy odbytu.
Profilaktyka

Istnieje już szczepionka przeciwko HPV. Jedna dawka kosztuje ok. 500 złoty, a przyjmuje się ich trzy. Czy jest rzeczywiście skuteczna będzie można się przekonać dopiero za kilka lat. Wciąż są prowadzone badania w nad jej działaniem.

Regularna cytologia może uratować życie

Nawet jeśli stać nas na zafundowanie sobie dość kosztownego szczepienia, w żadnym wypadku nie powinnyśmy rezygnować z regularnych badań cytologicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie