Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chwała bohaterom w Czarkowach. Uroczystości będą miały szczególną oprawę

Adam LIGIECKI
Tu – na cmentarzu wojennym, przed pomnikiem Zwycięstwa Legionów w Czarkowach odbędą się obchody 100. rocznicy bitwy korczyńskiej.
Tu – na cmentarzu wojennym, przed pomnikiem Zwycięstwa Legionów w Czarkowach odbędą się obchody 100. rocznicy bitwy korczyńskiej. Adam Ligiecki
Szybkimi krokami zbliża się 100. rocznica pierwszych legionowych bojów koło Nowego Korczyna. Uroczystości z tej okazji będą miały szczególną oprawę.

Odbędą się tradycyjnie w trzeciej dekadzie września, w Czarkowach. Na cmentarzu wojennym, przed pomnikiem Zwycięstwa Legionów - z napisem: "Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego o niepodległość Polski".

To wydarzenia, które na trwałe zapisały się w historii. Bitwa - 23 września 1914 roku, w literaturze znana jako korczyńska - stanowiła apogeum walk oddziałów pod komendą Józefa Piłsudskiego z wojskami rosyjskimi.

ELITA W BOJACH

Dla przyszłego Pierwszego Marszałka Polski dowodzenie I Pułkiem Piechoty Legionów w potyczkach zbrojnych w rejonie Korczyna stanowiło "chrzest bojowy". Co warto podkreślić, szlify bojowe zdobywała tu również elita wojskowa II Rzeczypospolitej.

W krwawych bojach pod Czarkowami walczyło pod Piłsudskim blisko 100 oficerów, którzy potem zostali generałami bądź piastowali wysokie stanowiska dowódcze w naczelnych siłach zbrojnych. Żeby wymienić takie nazwiska, jak Edward Rydz "Śmigły", Kazimierz Sosnkowski, Felicjan Sławoj Składkowski, Michał Tokarzewski, Mieczysław Trojanowski czy Stanisław Rouppert.

W HOŁDZIE BOHATEROM

W walkach prowadzonych od 19 do 23 września 1914 roku w rejonie Nowego Korczyna straty polskich siły były duże. Poległo 16 legionistów, ponad 20 zostało rannych. Nasze oddziały zmusiły wroga do wycofania się za Nidę, lecz jak się potem okazało, z wojskowego punktu widzenia wygrana w tej potyczce nie miała istotnego znaczenia dla rozwoju sytuacji na froncie.
Ważne było natomiast to, że polski żołnierz wykazał się męstwem i ofiarnością w walce z zaborcą. Oddał życie za ojczyznę. W hołdzie bohaterom bitwy korczyńskiej wzniesiono pomnik w Czarkowach.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu BUSKIEGO

MIEJSCE ZAPOMNIANE...

Strzelisty obelisk - ku czci poległych legionistów - stanął w 1928 roku, na gruncie oddanym na ten cel przez Ewę i Aleksandra Kozerów. Patriotów, rolników z Chwalibogowic. W uroczystości odsłonięcia pomnika wziął udział prezydent Ignacy Mościcki.
"Duma legionów" w Czarkowach została zniszczona przez żołdaków z Armii Czerwonej, którzy w styczniu 1945 roku wysadzili obelisk w powietrze. W okresie peerelu było to "miejsce zapomniane"; tak chciała władza ludowa.

...MIEJSCE DUMY I CHWAŁY

Po transformacjach ustrojowych w Polsce o Czarkowach można było znowu mówić głośno. W 1992 roku pomnik został odbudowany. Teraz to "miejsce dumy i chwały".
W ostatnim czasie - dzięki staraniom samorządu Nowego Korczyna - zarówno obelisk, jak i cmentarz wojenny odrestaurowano. W trzeciej dekadzie września spotkamy się w tym miejscu, by oddać hołd bohaterom. W 100. rocznicę pierwszych bojów legionów Józefa Piłsudskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie