Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Małogoszczu biegiem uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym pobiegła młodzież. Zobacz zdjęcia

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
Bieg "Tropem Wilczym" w Małogoszczu. Zobacz więcej na kolejnych slajdach >>>
Bieg "Tropem Wilczym" w Małogoszczu. Zobacz więcej na kolejnych slajdach >>>MiG Małogoszcz
Pierwszego marca, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Małogoszczu odbył się bieg Tropem Wilczym. Wydarzenie zorganizowała miejscowa Szkoła Podstawowa wraz z Domem Kultury. Rywalizowano na dystansie 1963 metrów, który nawiązuje do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce z Żołnierzy Wyklętych, którym był Józef Franczak "Lalek".

XII Edycja Ogólnopolskiego Biegu Tropem Wilczym w Małogoszczu

1 marca w całym kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a w całej Polsce biegacze startuję w specjalnym biegu "Tropem Wilczym". Nie inaczej było w Małogoszczu, gdzie społeczność Szkoły Podstawowej imienia 24 Lutego 1863 roku wraz z Domem Kultury uczciła pamięć o niezłomnych na sportowo, biegiem na dystansie 1963 metrów, który nawiązuje do daty śmierci ostatniego poległego w walce z Żołnierzy Wyklętych - Józefa Franczaka pseudonim "Lalek".

Zobacz zdjęcia z wydarzenia:

Bieg w Małogoszczu odbył się w trzech kategoriach: chłopców, dziewcząt oraz mundurowych. Wszyscy uczestnicy tego patriotyczno-sportowego wydarzenia otrzymali pamiątkowe medale, a osoby, które zajęły miejsca na podium otrzymały również dedykowane medale biegu „Tropem Wilczym” oraz upominki związane z Dniem Pamięci, w tym książki autorstwa Władysława Kołacińskiego „Żbika” zatytułowane „Między młotem a swastyką” ufundowane przez Stowarzyszenie „Lokalni Patrioci” z Małogoszcza.

Cześć oddano także Julianowi Skrobotowi pseudonim "Rajmund", porucznikowi Narodowych Sił Zbrojnych i komendantowi placówki NSZ/Armii Krajowej "Wierna". Został on rozstrzelany 16 stycznia 1945 roku na oczach swojej żony i dzieci przez NKWD. Burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zapalił na jego grobie znicz.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest w Polsce od 2011 roku. Dzień ten poświęcono pamięci o tych z żołnierzy, którzy mieli zostać na zawsze zapomniani. 1 marca to szczególnie symboliczna data dla Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia, w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Od 2011 roku, 1 marca w całej Polsce składany jest hołd bohaterom podziemia antykomunistycznego.

Zobaczcie zdjęcia z biegu Tropem Wilczym w Małogoszczu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie