MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawa wystawa w opatowskim Liceum imienia Głowackiego [ZDJĘCIA]

red
Liceum Ogólnokształcące imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie po raz kolejny gościło państwa Ewę i Janusza Baryckich, którzy przybyli z multimedialnym wykładem i wystawą prac wszechstronnego polskiego artysty – Zdzisława Beksińskiego. W wernisażu brali udział uczniowie trzech klas pierwszych.

Była to nietypowa wystawa, połączona z wykładem o poszczególnych etapach życia i twórczości artysty, uzupełniona zdjęciami, fragmentami filmów oraz wywiadów. Najwięcej czasu poświęcono analizie jego technik twórczych.

To oryginalne przedsięwzięcie przyniosło uczniom wiele korzyści. Zostali zapoznani z analizą dzieła sztuki, niektórymi kierunkami artystycznymi z przełomu XIX i XX w., ale przede wszystkim poznali niezwykłą twórczość i biografię Zdzisława Beksińskiego - jednego z czołowych polskich artystów współczesnych. Mogli porozmawiać z ludźmi, którzy znali go osobiście oraz mieli kontakt z pracami artysty. Ponadto byli uczestnikami prezentacji unikalnych materiałów dokumentalnych związanych ze Zdzisławem Beksińskim.

Organizatorem wystawy była pani Joanna Lawęda.

KIM BYŁ ZDZISŁAW BEKSIŃSKI ?

Zdzisław Beksiński już od najmłodszych lat wykazywał nieprzeciętne zdolności plastyczne. Jego kunszt artystyczny, który ewaluował w szkole średniej, starannie rozwijał w dziedzinie fotografii. Jak się później okazało, był to zaczątek jego artystycznej kariery. Obserwując swój rodzinny Sanok, podnoszący się z ruiny po zakończonej wojnie, oddawał się nowej pasji uchwycenia przestrzeni. W kolejnych latach jego zdolności fotograficzne rozwijały się.

Swoje nowatorskie zdjęcia wykonywał stosując przeróżne techniki. Ta ostatnia polegała na oczekiwaniu na określone zjawiska atmosferyczne, aby w sposób pożądany ułożyć przestrzeń zdjęciową. Wykorzystując tę dziedzinę, krytykował sztukę socrealistyczną. Przeciwstawiał się jej prostocie, tworzył wręcz karykatury zachowań przez nią promowanych. O tym, jak niezwykła była jego wyobraźnia, świadczą abstrakcyjne rzeźby głów ludzkich z licznymi dziurami, szczelinami.

Zasłynął także jako twórca reliefów, czyli płaskorzeźb przedstawiających jakby plany miast, przez które przeszedł kataklizm. Apogeum jego wizji artystycznych stanowiło malarstwo. Jako niezrównany znawca różnych technik i nurtów polemizował z ówczesną sztuką pop art. Zarzucał jej utylitaryzm i odejście od jakichkolwiek wyższych wartości. W bogatym życiu artystycznym Zdzisława Beksińskiego można wyróżnić dwa okresy: fantastyczny oraz późny (warszawski), najbardziej nowatorski, obejmujący grafikę komputerową.

Swoją nietypowość i nieprzeciętność Beksiński zaznaczał nie tylko poruszaną tematyką, ale także brakiem tytułów swoich dzieł. Według niego, największą wartością dla artysty powinien być kontakt z odbiorcą, który ma prawo do subiektywnej interpretacji. Po ciekawym wykładzie uczniowie wzięli udział w konkursie sprawdzającym zdobytą wiedzę. Trzy zwycięskie osoby zostały obdarowane reprodukcjami prac Zdzisława Beksińskiego. Następnie młodzież z Bartosza obejrzała wystawę największych dzieł artysty.

POLECAMY RÓWNIEŻ:



TOP 10 miejsc w powiecie opatowskim widzianych z kosmosu [ZDJĘCIA]





TOP 5 WYKROCZEŃ, ZA KTÓRE KARZE I POUCZA STRAŻ MIEJSKA W OŻAROWIE




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie