Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawy pomysł w gminie Piekoszów - droga zamiast niezapłaconych podatków

Agnieszka BIAŁEK - MADETKO
Trwają prace przy budowie betonowej drogi.
Trwają prace przy budowie betonowej drogi. archiwum
W gminie Piekoszów rozpoczęto budowę drogi z betonu. Niespełna dwustumetrowy odcinek, o szerokości czterech metrów, który połączy miejscowości Lesica i Lasek będzie odcinkiem testowym. Inwestycja powstaje w ramach rozliczeń podatkowych.
Ciekawy pomysł w gminie Piekoszów - droga zamiast niezapłaconych podatków
archiwum

(fot. archiwum)

- W tej chwili droga jest wykonywana, ułożyliśmy już wzmocnienia poboczy - mówi Tadeusz Dąbrowa, wójt gminy Piekoszów. - Mam również recepturę betonu, którą przygotował inżynier z cementowni w Małogoszczu. Według niego, taka droga betonowa będzie miała wyjątkową trwałość i będzie służyła przez lata. Po jednym dniu od zawałowania nośność jej będzie taka, że następnego dnia, będą mogły po niej jeździć auta osobowe, po siedmiu dniach ciężarówki, a po 28 dniach beton na drodze będzie miał wytrzymałość legendarnej przedwojennej autostrady niemieckiej. Tak wynika z wyliczeń.

Koszty gminy to ponad 9 tysięcy na zakup cementu i robocizny. Beton i resztę prac wykona firma Rol - Mech z Piekoszowa. - Nie będziemy już musieli ponosić kosztów zakupu pozostałych komponentów jak kruszywo czy piach oraz wytworzenia betonu - mówi wójt.

- Wójt zaproponował, że zrobimy wspólnie drogę. Podpiszemy porozumienie, poznam recepturę betonu i będziemy działać. Chętnie wezmę udział w tym projekcie, bo moi zdaniem można również budować drogi z betonu - mówi Marian Krzeszowski, właściciel firmy Rol - Mech w Piekoszowie.
Grupa sześciu pracowników interwencyjnych już została przeszkolona i wie jak budować drogi z betonu. - betonową drogę testujemy na takim odcinku, gdzie możemy sobie pozwolić na błędy, po to żeby zobaczyć, jaki będzie efekt końcowy - mówi wójt.

Recepturę drogi betonowej przygotował Sławomir Rutczyński, Doradca Technologiczny do spraw Kluczowych Klientów Lafarge Cement: - Wytrzymałość drogi opisuje parametr obciążenia ruchem przez pojazdy o określonym nacisku na oś. Stąd mamy kategorie ruchu od KR1 dla dróg o małym natężeniu ruchu aż do KR6 - przykład autostrada - mówi fachowiec - Drogi lokalne i gminne wykonuje się dla kategorii ruchu KR1 i KR2 . Modernizowany obecnie odcinek drogi w technologii betonu wałowanego wykorzystuje konstrukcje drogi z kruszyw kategorii KR1 podnosząc jej kategorię do KR2. To tyle teorii.
A jak jest w praktyce? - Betonowa droga w Piekoszowie niewątpliwie będzie lepsza od dotychczasowej oraz lepsza od podobnej drogi wykonanej w technologii z użyciem mieszanki asfaltowej z wielu powodów - ocenia Sławomir Rutczyński. - Pierwszy to, że ten fragment drogi nie będzie musiał być remontowany przez bardzo długi okres. Drugi to, że poprawi się bezpieczeństwo ruchu na tym odcinku drogi dzięki wykonaniu poszerzenia drogi i ustabilizowaniu poboczy. Trzeci, że nawierzchnia z betonu jest odporna na koleinowanie i deformacje wywołane zmianą temperatury otoczenia i wilgotności podłoża.
W tej technologii jest też tańsza w wykonaniu, materiałach i co najważniejsze nie wymaga dużej ilości specjalistycznego sprzętu drogowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie