Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarna aplikacja w Końskich. Dzięki niej odnajdziemy poszukiwane groby

Marzena Kądziela
Wiceburmistrz Końskich Marcin Zieliński przekonuje, że korzystanie z grobonetu jest bardzo proste
Wiceburmistrz Końskich Marcin Zieliński przekonuje, że korzystanie z grobonetu jest bardzo proste Marzena Kądziela
Niezwykle pożyteczne urządzenie znajduje się od kilkunastu dni przed bramą koneckiego cmentarza. To grobonet, dzięki któremu odnajdziemy miejsce pochówku swoich bliskich czy znajomych. Przez nieregularną zabudowę koneckiej nekropolii wiele osób ma z tym problemy.

ZOBACZ TAKŻE:
Wandale zdewastowali cmentarz żydowski w Bielsku-Białej. Byli pod wpływem alkoholu

(dostawca: TVN24/x-news)

O tym, że samorząd miasta i gminy Końskie planuje ustawienie grobonetu przed cmentarzem, pisaliśmy pół roku temu. Zgodnie z planem, urządzenie miało znaleźć się przy wejściu tuż przed Dniem Wszystkich Świętych. Tak się jednak nie stało, opóźnienia wynikły z niezależnych dla Urzędu Miasta przyczyn.

Nie wdając się w szczegóły, możemy zapewnić, że specjalny infokiosk stoi i działa. Jak?

Specjalny infokiosk posiada ekran z informacjami, które poprowadzą nas od startu do celu. Wpisujemy imię i nazwisko osoby, której grobu poszukujemy. Pokaże się zdjęcie grobu, albo zdjęcia, gdyż na cmentarzu może być pochowanych kilka osób o tym samym imieniu i nazwisku. Klikamy na konkretne zdjęcie i już po kilku sekundach pokazuje się mapa cmentarza podzielona na sektory ze strzałką wskazującą miejsce konkretnego pochówku oraz dodatkowymi informacjami typu numer sektora i rzędu.

- To samo możemy zrobić z dowolnego miejsca na świecie, gdzie działa internet – mówi wiceburmistrz Końskich Marcin Zieliński. – Wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej adres: www.konskie.artlookgallery.com i postępować zgodnie ze wskazówkami. W Grobonecie oprócz wyszukania grobów można sprawdzić również dział z rocznicami śmierci oraz zapalić wirtualny znicz.

Jak dodaje wiceburmistrz Zieliński, projekt przygotowywała firma z Mikołowa. W spisie znalazło się 6800 grobów. Mapa powstawała między innymi na podstawie zdjęć robionych z drona. – Cały czas urządzenie jest testowane, dlatego prosimy o ewentualne uwagi w sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy – kontynuuje Marcin Zieliński.

W przyszłości powstaną usystematyzowane tematyczne listy zmarłych, na przykład poświęcone pochowanym na koneckim cmentarzu nauczycielom, lekarzom, księżom, żołnierzom, partyzantom, powstańcom, artystom, regionalistom.

Urządzenie kosztowało miasto 60 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie