Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz we Włoszczowie w nowym blasku. Odnowione groby wojenne i aleja. Zobaczcie zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Tablica informacyjna przy kwaterze grobów wojennych.
Tablica informacyjna przy kwaterze grobów wojennych. Starostwo Powiatowe we Włoszczowie
Kwatera grobów wojennych odnowiona, cmentarz we Włoszczowie zyskał nową brukowaną aleję. Powiat Włoszczowski był partnerem w ważnym projekcie włoszczowskiej parafii.

Na Cmentarzu Parafialnym we Włoszczowie przy ulicy Partyzantów dobiegła końca inwestycja Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dofinansowana z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powiat Włoszczowski był partnerem Parafii w tym ważnym projekcie. Dzięki temu utwardzona została aleja cmentarna imienia świętego Brata Alberta oraz zostały wyremontowane i zabezpieczane groby uczestników walk o niepodległość zlokalizowane przy niej.

Wniosek na zadanie pod nazwą: „Utwardzenie alejki do kwatery grobów wojennych na cmentarzu we Włoszczowie, prace zabezpieczające przy grobach poległych” został złożony pod koniec 2021 roku, a umowa podpisana w sierpniu 2022 roku. Całość przedsięwzięcia opiewa na kwotę 190.235,43 złotych, z czego 106.400 złotych stanowi dofinansowanie z budżetu państwa z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Ramach Programu Rządowego Groby i Cmentarze Wojenne w Kraju.

- Bardzo nam, Zarządowi Powiatu Włoszczowskiego, zależało na wykonaniu tych prac. Aleja ta była jedną z ostatnich alejek ziemnych na naszym cmentarzu, co utrudniało swobodne dotarcie do mogił i organizację uroczystości patriotycznych, zwłaszcza podczas opadów deszczu czy zimą. Sama kwatera jest jedną z największych kwater wojennych na tym cmentarzu i co roku organizujemy tu wraz z młodzieżą naszych szkół Apel Poległych. Kiedy pojawiła się szansa na pozyskanie środków na jej odnowienie natychmiast zainteresowaliśmy nią księdza Proboszcza Zygmunta Pawlika, który podjął się tego zadania, a Powiat został partnerem projektu wspierając Parafię w procesie pozyskiwania dotacji i jej rozliczenia – mówi starosta włoszczowski Dariusz Czechowski.

Groby te wymagały zabezpieczenia i poprawy ich infrastruktury (czyszczenia, malowania, usunięcia niszczącej, zarastającej je roślinności i darni). Po dwóch stronach alei znajduje się 47 grobów pomordowanych przez hitlerowców podczas II Wojny Światowej, jedna mogiła zbiorowa znajduje się osobno. Jest to mogiła zbiorowa ofiar "Krwawej Niedzieli" we Włoszczowie – pacyfikacji Włoszczowy przeprowadzonej przez okupanta hitlerowskiego 31 października 1943 roku. Są tu groby członków Armii Krajowej - ofiary potyczki pod Bichniowem 28 listopada 1943 roku i walki na Zwierzyńcu 19 marca 1944 roku oraz mogiły żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych pomordowanych przez żandarmerię niemiecką 9 sierpnia 1943 roku. Pochowani są tu między innymi partyzanci z Batalionu Armii Krajowej pod dowództwem porucznika „Marcina” - Mieczysława Tarchalskiego, którzy polegli w lokalnej potyczce na Zwierzyńcu pod Włoszczową oraz ofiary innych potyczek i akcji hitlerowskich skierowanych przeciwko narodowi polskiemu.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie