Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

161. rocznica Powstania Styczniowego i pobytu wojsk powstańczych w Sobkowie. Zobacz zdjęcia

Mateusz Zapart
Mateusz Zapart
161. rocznica Powstania Styczniowego w Sobkowie. Zobacz więcej na kolejnych zdjęciach>>>
161. rocznica Powstania Styczniowego w Sobkowie. Zobacz więcej na kolejnych zdjęciach>>>Gmina Sobków
Sobków świętował 161. rocznicę stacjonowania wojsk polskich w miejscowości w czasie Powstania Styczniowego. Uroczystości upamiętniające tę chwilę odbyły się w niedzielę, 18 lutego. Na skutek pomocy udzielonej powstańcom Sobków został ukarany utratą praw miejskich.

161. rocznica Powstania Styczniowego w Sobkowie

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od zapalenia zniczy na grobach powstańców spoczywających na cmentarzu w Sobkowie. Dalsza część obchodów miała już miejsce w kościele parafialnym pod wezwaniem Stanisława Biskupa Męczennika, gdzie nauczyciel historii Stanisław Osowski przypomniał mieszkańcom o wydarzeniach, bitwach i powstańcach z okresu powstańczej zawieruchy wojennej. Mszę, która odbyła się po wykładzie, poprowadził proboszcz parafii ksiądz Stanisław Strycharczyk.

Finalna część obchodów odbyła się w parku do którego uczestniczy obchodów udali się w asyście oddziału rekonstrukcyjnego. Rozstawiono tam warty honorowe i odśpiewano hymn państwowy.

Wójt gminy Sobków Tomasz Chaja w trakcie swojej przemowy przypomniał zebranym o konsekwencjach jakie dla Sobkowa miała walka o niepodległość i pomoc powstańcom dowodzonym przez generała Mariana Langiewicza. Wynikiem wsparcia powstańców była utrata przez Sobków statusu miasta. Wójt wspomniał również o wszczęciu procedur mających przywrócić status miasta dla Sobkowa. O działaniach w tym kierunku po raz pierwszy poinformowano podczas 160. rocznicy powstania w 2023 roku.

Delegacje złożyły kwiaty i zapalono symboliczne znicze pod pomnikiem ku pamięci poległym powstańców, który odsłonięto w 2023 roku. Uroczystościom towarzyszył montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Chomentowie oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Mokrsku Dolnym.

Generał Marian Langiewicz, był jednym z dyktatorów Powstania Styczniowego. Jak pisali jego biografowie, był wyznawcą idei wolności społecznej i narodowej wszystkich uciskanych ludów, a przede wszystkim gorącym i ofiarnym patriotą. Dzięki sprawnemu dowodzeniu generała w starciach z przeważającą liczebnie armią carską Polacy uniknęli poważniejszych strat.  Ostatecznie oddział dotarł do Sobkowa. Stąd wojska powstańcze wyruszyły  do Małogoszcza,  gdzie 24 lutego 1863 roku stoczono bitwę z Rosjanami. Polskie oddziały poniosły duże straty jednak dzięki kontratakom udało im się wycofać w stronę Bolmina. Sobków za pomoc udzieloną powstańcom w rezultacie utracił prawa miejskie.

Zobacz zdjęcia z uroczystości upamiętniających wydarzenia sprzed 161 lat, kiedy to wojska generała Mariana Langiewicza przemierzając szlak bojowy zawitały do Sobkowa:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie