Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co będzie w więzieniu przy ulicy Zamkowej? (zdjęcia)

Lidia CICHOCKA [email protected]
Mirosław Nizio, twórca Muzeum Powstania Warszawskiego, pokazał szkice zagospodarowania więzienia przy ulicy Zamkowej.

Co na Zamkowej?

Co na Zamkowej?

Remont zespołu powięziennego zaczął się w listopadzie ubiegłego roku. Ma tam powstać Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Galeria Współczesnej Sztuki Użytkowej i Warsztaty Rękodzieła Artystycznego. Ośrodek ma prezentować historię miasta i regionu od powstania kościuszkowskiego, aż do połowy XX wieku. Otwarcie zaplanowano na połowę 2011 roku. Koszt przygotowania koncepcji przez pracownię Mirosława Nizio to 65 tysięcy złotych.

Spotkanie było zamknięte dla dziennikarzy, ale po jego zakończeniu wiceprezydent Andrzej Sygut nie krył, że jest pod wrażeniem tego, co zobaczył.

O tym, co zostanie pokazane w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej (będzie się mieścił we wnętrzu więziennych budynków) decydują nauczyciele historii. Na czele trzyosobowego zespołu praktyków stoi Krzysztof Stanisławski, wicedyrektor Liceum imienia Słowackiego. Nauczyciele już trzy lata temu zaproponowali, co pokazać w ośrodku, Mirosław Nizio z zespołem ma nadać temu formę, która będzie interesująca dla młodego człowieka. Bo głównym klientem ośrodka będą uczniowie gimnazjów i szkół średnich.

JAK W GRZE
KOMPUTEROWEJ

- To młodzież w wieku od 12 do 19 lat i przekaz wiadomości musi być dostosowany do nich, by nie znudził a zainteresował. Zgodnie z projektem, zwiedzanie będzie odbywać się na różnych poziomach, podobnie jak w grach komputerowych, jeśli kogoś coś zainteresuje będzie mógł drążyć temat - wyjaśnia wiceprezydent, nie kryjąc jednocześnie obaw czy taki model będzie odpowiadał starszym osobom.

Przykład Muzeum Powstania Warszawskiego, po którym mimo wielu multimediów seniorzy poruszają się swobodnie pozwalą być dobrej myśli. - Pomysł pana Nizio jest bardzo interesujący i możemy się spodziewać wielu niespodzianek.

ZE SZKLANĄ POSADZKĄ

Wszystkie wydarzenia historyczne mają być pokazane przez pryzmat ludzi, którzy w nich uczestniczyli i muszą być ściśle powiązane z Kielcami. Wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut nie zdradzając szczegółów podkreśla, że w budynku utrzymane zostaną miejsca kaźni, karcer, cele śmierci. By ułatwić zwiedzanie, w części pomieszczeń zostanie położona szklana posadzka. Przy zaproponowanym układzie ośrodek będzie mogło jednocześnie zwiedzać 120 osób.

SYMBOLICZNY MUR

Dyskutowano też nad wyglądem dziedzińca, by ostatecznie skłonić się do koncepcji zaproponowanej przez architekt Reginę Kozakiewicz-Opałko - odgrodzenia go murem, co ma symbolizować oddzielenie przeszłość od teraźniejszości.

Projekt przygotowany przez Mirosława Nizia zostanie zaprezentowany kielczanom po zaakceptowaniu go przez prezydenta Wojciech Lubawskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie