MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z dworcem PKS w Kielcach? Miasto pyta mieszkańców

Agata Kowalczyk
Czwartkowe spotkanie w sprawie dworca PKS w Kielcach
Czwartkowe spotkanie w sprawie dworca PKS w Kielcach Dawid Łukasik
Bezpieczeństwo i funkcjonalność to podstawa, a dalej wygoda pasażerów.

-Dworzec autobusowy musi być bezpieczny i funkcjonalny, jego architektura jest ważna, ale dopiero na trzecim miejscu- mówił prezes PKS w Ostrowcu, który wziął udział w debacie na temat zaprojektowania dworca autobusowego w Kielcach.

Władze Kielc zaprosiły mieszkańców a także architektów do dyskusji o przebudowie dworca.

-To nie będzie tylko remont, ale zmiana wizerunku dworca. Charakterystyczna kopuła pozostanie – mówił podczas debaty Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Spraw Przestrzennych Urzędu Miasta. - Do dyskusji jest zaprojektowanie elementów dworca, jak zadaszenie peronów, dojścia do nich, cylinder pod kopułą czy wejścia do dworca, które w obecnym kształcie nie pasują do spodka. Kolejny ważny element to wnętrze budynku. Obecnie jest w nim mnóstwo rozrzuconych detali, które nie wiadomo, czemu mają służyć i psują wnętrze. Na pewno trzeba będzie z nich zrezygnować. Nie wykluczona jest zmieniana posadzek, których wzór może nie pasować do nowej architektury- zastrzegł. - Podstawą projektowania będzie jednak komfort pasażerów.

Dodał , że dworzec zapewnić wygodę wszystkim oczekującym. – Oczekujemy od projektantów dostosowania budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstaną schody ruchome, windy i inne udogodnienia. Poza zwykłą poczekalnią będzie cichy kącik i miejsca dla matek z dziećmi, kawiarnia czy bar. Rozważamy także utworzenie mediateki, w której będzie można obejrzeć lub wypożyczyć filmy, audiobooki i e-booki. Całe wyposażenie łącznie z meblami zostaną wykonane na zmówienie, aby pasowały do siebie i do budynku, i tworzyły klimat – mówił dyrektor.

W projekcie ma się znaleźć także połączenie obu dworców autobusowego i kolejowego. – Na razie nie będziemy mieli pieniędzy na jego budowę. Ruch między oboma dworcami jest znikomy, ale oczekujemy propozycji jakiegoś połączenia. Piesi tuneli raczej nie lubią, więc może coś na kształt pochyli – dodał.

Uwagi dyrektora o niektórych dziwnych czy niepasujących rozwiązaniach zabolały starszych mieszkańców, którzy znali projektantów dworca. – Kilka razy padło tu, że sknocili wiele rzeczy. Nie pozwolę ich krytykować- dodał jeden z dyskutantów. –

-Zaznaczyłem, że wiele nieudanych rozwiązań zastosowano już w trakcie budowy, sami budowlańcy je wymyślili a nie projektanci- wyjaśnił dyrektor swoje intencje. – A główny projektant sam mi mówił, że potrzebne są zmiany na dworcu.

Jacek Dybała apelował, żeby oświetlenie dworca, które będzie pełnić bardzo ważną role skonsultować z fachowcami. – Niestety w Kielcach mamy wiele nieudanych iluminacji, ostatnim przykładem jest Urząd Wojewódzki, który wygląda jak czarna dziura – dodał.
Mieszkańcy pytali także o plan budowy parkingu dla osób, które dojadą do dworca swoim samochodem. – Już obecnie jest problem, a przecież stąd mają odjeżdżać wszyscy przewoźnicy- mówił.

Dyrektor zapewnił, że powstanie parking dla 150 samochodów, na działce, gdzie teraz stoi budynek techniczny, który zostanie wyburzony.

Kielczanie domagali się także budowy fontanny, która kiedyś była przed dworcem, strzeżonego parkingu dla rowerów a także zachowania zieleni. Była też podpowiedź o utworzeniu galerii lokalnych artystów, na przykład w jednym z tuneli.
Padł głos o zachowanie kamiennej posadzki pod kopułą. – To jest unikatowy kamień. Jeśli zapadnie decyzja o jego wymianie to apeluję, żeby w przetargu zastrzec, iż nowa posadzka ma być z granitu strzegomskiegoi a nie w typie strzegomskim, bo wcisną nam chińszczyznę, która będzie do wymiany za 5 lat – mówił jeden z gości.

- My nie chcemy wymieniać kamieni, ale je przełożyć, aby zmienić wzór- wyjaśnił dyrektor.

-Dworzec autobusowy musi być bezpieczny i funkcjonalny, jego architektura jest ważna, ale dopiero na trzecim miejscu. To musi być terminal- mówił prezes PKS w Ostrowcu. - Znam dworce, które są ładne, ale nikt nie chce z nich korzystać bo są niefunkcjonalne.

- Bezpieczeństwo i funkcjonalność są nadrzędne, więc o nich nie dyskutujemy. To tak jakby pytać się, czy strop ma być wytrzymały czy nie - stwierdził Wojciech Gwizdak, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich w Kielcach.

Na dworcu ma powstać Miejskie Centrum Komunikacji dla wszystkich przewoźników, międzynarodowych, krajowych i lokalnych, także miejskich autobusów. Obecnie na dworzec wjeżdża 400 autobusów dziennie, po przebudowie ma być 1000-1200 wjazdów.
W lipcu zakończy inwentaryzacja dworca, która jest niezbędna do wykonania projektu. Konkurs na jej opracowanie ma być ogłoszony w sierpniu i rozstrzygnięty pod koniec roku.

Przebudowa najwcześniej zakończy się w połowie 2018 roku.

Organizatorzy spotkania nie spodziewali się tak dużego zainteresowania debatą, ponieważ przygotowali tylko 34 krzesła, a przyszło drugie tyle osób, które stały w ciasnym dusznym pomieszczeniu albo na korytarzu niewiele słysząc z dyskusji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie