Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z budową nowego obiektu dworca kolejowego w Kielcach oraz parkingu nad torami? Władze Kielc i Polskie Koleje Państwowe siadają do rozmów

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Co z budową nowego obiektu dworca kolejowego w Kielcach oraz parkingu nad torami? Na ten temat rozmawiano we wtorek podczas posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. W pewnym momencie dyskusji wojewodzie świętokrzyskiemu Agacie Wojtyszek oraz pełnomocnik Kielc Danucie Papaj puściły nerwy. Czy kolej i miasto Kielce będą współpracować? Trudno powiedzieć.

Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego obradowała we wtorek w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Przedmiotem obrad była kwestia budowy nowego obiektu dworca kolejowego oraz parkingu nad torami. Do dyskusji na ten temat doszło z inicjatywy wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek.

- Budowa dworca od lat frapuje prezydenta Kielc, radę i mieszkańców. Przygotowane przed laty porozumienie między PKP, PKP PLK oraz miastem, bo te trzy podmioty są zainteresowane inwestycją, poddano weryfikacji. Środki finansowe i harmonogram prac są przygotowane. 11 marca PKP PLK skierowały do prezydenta Kielc wzór porozumienia. Budowa linii kolejowej musi być dostosowana do tego, w jaki sposób chcemy parking nad torami przygotować. Ten moment jest ważny - powiedziała na wstępie Agata Wojtyszek.

- Zbliżamy się do rozwiązań i stanowiska. To inwestycja bardzo potrzebna. Dworzec w mieście wojewódzkim obsługuje mieszkańców Kielc, regionu i gości. Wyzwania to infrastruktura budynku i parkingu, ale to, co dla nas najważniejsze, to budowa mechanizmów odpowiedzialności ekonomicznej - podkreślił prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Artur Hajdorowicz, pełnomocnik prezydenta Kielc do spraw rewitalizacji, podziękował wojewodzie za wyprowadzenie rozmów na temat inwestycji z impasu. Zaraz jednak dodał, iż projekt porozumienia przygotowany przez PKP PLK dotarł do ratusza w... poniedziałek.

- Pismo przeczytaliśmy dziś rano i nie zdążyliśmy skonsultować z prawnikami. Porozumienie skupia się na kolejnym kroku, czyli wspólnym przygotowaniu projektu przebudowy układu torowego i projektu parkingu nad układem torowym. Mamy ogłosić wspólny przetarg i sfinansować prace projektowe w proporcjach odpowiednich do obciążeń projektowych. Jeśli miasto Kielce ma zacząć ponosić koszty przygotowania dokumentacji, to prawnicy zadają pytanie, na czyim majątku będzie ta budowla. Wspólne finansowanie przyjmujemy z entuzjazmem, ale jest cień wątpliwości, jeśli chodzi o realizację - powiedział Artur Hajdorowicz.

Jak podkreślił Tadeusz Sobotnik, dyrektor Biura Strategii PKP Polskie Linie Kolejowe,spółka jesienią 2018 roku uzyskała od miasta koncepcję nadbudowy płyty parkingu w trzech wariantach. - Budowa tak dużego obiektu nad torami wymaga przeprojektowania układu stacyjno-peronowego. Jesteśmy na to gotowi, czego wyrazem jest gotowość poniesienia skutków opóźnienia prac projektowych dla innych stacji. Czekamy na analizę projektu porozumienia. Mam nadzieję, że skończy się to pozytywnie i wspólnie przebudujemy stację Kielce - powiedział Tadeusz Sobotnik.

- Nie tak do końca optymistycznie - odpowiedziała Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Kielc do spraw finansów, budżetu i przedsiębiorczości. I zadała pytanie: - Czy przesądziliśmy, że parking ma być nad torami? Czy nie możemy szukać innej koncepcji? Może niższym kosztem możliwa jest realizacja parkingu w innym obszarze bezpośrednio przyległym do PKP?

Tadeusz Sobotnik wyraził zaniepokojenie tą wypowiedzią. - Kluczowe jest podjęcie decyzji, bo wstrzymaliśmy prace projektowe dla stacji Kielce. Jeśli państwo zrezygnujecie z budowy płyty, w maksymalnie krótkim czasie powrócimy do koncepcji projektowej bez tej płyty - powiedział.

Do dyskusji włączyła się Agata Wojtyszek. - Rozmawiamy o tym projekcie od dłuższego czasu, więc oczekuję więcej konkretów. Słyszmy, że wstrzymane są prace projektowe. To istotny fakt, bo oddalamy się od realizacji torów. Jesteśmy ostatnim miastem wojewódzkim, które nie ma dworca z prawdziwego zdarzenia. Proszę, żeby decyzja była szybko. Ona nie może być przeciągana w czasie - podkreśliła wojewoda.

- Od 18 grudnia, kiedy odbyło się spotkanie z nowym prezydentem, jesteśmy w tym samym miejscu. To niepokojące. Miałam nadzieję, że dziś będzie decyzja, czy państwo planują budować parking nad torami czy nie - dodała Agata Wojtyszek.

Atmosfera zrobiła się gęsta. Ripostowała Danuta Papaj. - Od 18 grudnia bardzo dużo się zdarzyło, łącznie z tym, że dziś widzimy korespondencję, więc nie mówmy w ten sposób. Cały czas pracujemy. Jesteśmy w przygotowaniach dokumentów, czego wynikiem jest korespondencja, która przyszła wczoraj. Musimy mieć kwestie formalne rozwiązane, by zrobić krok do przodu - powiedziała pełnomocnik prezydenta Kielc.

- Trzeba zrobić tę inwestycje najefektywniej i najtaniej, dlatego jesteśmy gotowi zmienić rozkład torów, by posadowić waszą budowlę - podkreślił Tadeusz Sobotniak.

Rozmowa zakończyła się podjęciem publicznego zobowiązania, że miasto i kolejarze siądą niezwłocznie do rozmów, by wypracować ostateczną wersję porozumienia w sprawie inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie