Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej do budowy zbiornika Bzin w Skarżysku. W Warszawie podpisano porozumienie. Podano nawet termin zakończenia prac. Zobacz zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Umowa w sprawie Bzina podpisana
Umowa w sprawie Bzina podpisana
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już za pięć lat może być gotowy blisko stuhektarowy zbiornik Bzin w Skarżysku – Kamiennej. We wtorek 22 lutego w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury przedstawiciele Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, Wód Polskich i gminy Skarżysko – Kamienna podpisali porozumienie w sprawie budowy zalewu. Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości.

O budowie „skarżyskiego morza” - zbiornika Bzin na rzece Kamiennej, mówi się od kilkudziesięciu lat. Do niedawna niewiele się w tej sprawie działo, jedynie gmina Skarżysko – Kamienna stworzyła koncepcję zalewu, a w latach prezydentury Romana Wojcieszka miasto wykupiło ponad 30 hektarów gruntów, na których miał powstać Bzin. Sprawa ruszyła, gdy budowę zalewu wpisano do krajowego Programu Rozwoju Retencji. Kolejnym krokiem było zarezerwowanie na ten cel 12 milionów euro przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.

Od paru lat o inwestycję mocno zabiegają pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i sekretarz województwa, skarżyski radny Mariusz Bodo.

Jest porozumienie w sprawie zbiornika Bzin

Marszałek Andrzej Bętkowski powołał zespół w sprawie Bzina, na jego czele stanął Roman Wojcieszek. Jak podkreśla Mariusz Bodo, sekretarz Województwa Świętokrzyskiego, w doprowadzenie sprawy do końca mocno zaangażował się pochodzący ze Skarżyska wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. We wtorek 22 lutego w siedzibie ministerstwa podpisano porozumienie o współpracy w sprawie budowy zbiornika Bzin. Podpisali je przedstawiciele Wód Polskich – Krzysztof Woś, Województwa Świętokrzyskiego – marszałek Andrzej Bętkowski i Skarżyska – Kamiennej – prezydent Konrad Kronig.

Zobaczcie zdjęcia z podpisania umowy

Coraz bardziej realna budowa zbiornika Bzin

– Po latach przygotowań, za tym porozumieniem pójdą już realne czyny. Uruchomione zostaną pieniądze. Zrobimy wszystko, by zbiornik w najbliższych latach został zrealizowany – mówił wiceminister Witkowski. - Dziś postawiliśmy milowy krok w kierunku realizacji tej inwestycji – uważa Mariusz Bodo. Roman Wojcieszek przyznaje, że jeszcze nigdy powstanie zalewu nie było tak realne. Inwestorem będą Wody Polskie. W pierwszym kwartale tego roku ma być gotowa dokumentacja środowiskowa – naukowcy zbadają, jaki wpływ na przyrodę będzie miała budowa zbiornika. Kolejnym krokiem będzie wykonanie projektu. Potem mają ruszyć prace.

- Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zbiornik może być gotowy już w 2027 roku. Po stronie gminy leży wykup gruntów pod zalew. Obecnie miasto posiada około 40 procent potrzebnego terenu. Pozostała część w dwóch procentach należy do Skarbu Państwa, 14 hektarów ma spółka zajmująca się wydobyciem piachu, niektóre działki należą do prywatnych osób – wyjaśnia Mariusz Bodo.

Prezydent Skarżyska Konrad Kronig mówi o działaniach jakie podjął w sprawie Bzina: - Chciałbym przypomnieć, iż temat Zalewu Bzin powrócił na tapetę dzięki mojemu apelowi do parlamentarzystów, Zarządu Województwa oraz ówczesnego Ministra Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej. Dziękuję za przychylenie się do moich sugestii wszystkim zaangażowanym w ten projekt, w szczególności resortowym Ministrom, Szefostwu „Wód Polskich”, a także Marszałkowi – podkreśla prezydent Konrad Kronig, który nie kryje radości, iż dzięki dobrej współpracy na linii samorząd miasta- samorząd województwa- rząd, do Skarżyska na inwestycję trafi blisko 50 milionów złotych.

Inwestycja ma kosztować od 100 do 120 milionów złotych. Województwo Świętokrzyskie ma na ten cel to 70 milionów. Czy coś zagraża rozpoczęciu budowy? Unia Europejska, z której funduszy ma być współfinansowana inwestycja, chce, by zalew pełnił jedną funkcję, retencyjną lub przeciwpowodziową. Tymczasem dla Bzina planowane są również funkcje gospodarcze i rekreacyjne. Może więc być problem z wykorzystaniem unijnych pieniędzy na ten cel. Gdyby Bzin był jedynie zbiornikiem przeciwpowodziowym, grunty pod niego można by wykupić na mocy specustawy, co bardzo uprościłoby pozyskanie terenu. W przeciwnym razie wykup może się ciągnąć latami.

Skarżyskie morze

O budowie zalewu bzińskiego mówi się od wielu lat. Ma powstać w miejscu, gdzie dziś znajdują się wyrobiska Piachy i przechodzić pod drogą ekspresową numer 7 (przewidując powstanie zbiornika, estakadę nad Kamienną podwyższono o kilka metrów). Powierzchnia zbiornika ma wynieść 96 hektarów. W planach jest budowa małej elektrowni wodnej na tamie zbiornika. Bzin jeśli powstanie, będzie jednym z największych akwenów w regionie świętokrzyskim (po Wiórach i Brodach). Dla Skarżyska – Kamiennej to wielka szansa na rozwój turystyki.

Zobaczcie zdjęcia z podpisania umowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie