Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej obwodnicy Opatowa. Zobacz jak wyglądają pierwsze prace

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Coraz bliżej obwodnicy Opatowa. Mieszkańcy na tę inwestycję czekają od dawna. Przy drodze krajowej 74,  w miejscowości Jałowęsy można już zauważyć dość pokaźny plac, który posłuży jako magazyn budowlany. Więcej na kolejnych zdjęciach
Coraz bliżej obwodnicy Opatowa. Mieszkańcy na tę inwestycję czekają od dawna. Przy drodze krajowej 74, w miejscowości Jałowęsy można już zauważyć dość pokaźny plac, który posłuży jako magazyn budowlany. Więcej na kolejnych zdjęciach Sandra Krakowiak
Obwodnica Opatowa to inwestycja od dawna wyczekiwana przez mieszkańców. Powinniśmy nią pojechać w pierwszej połowie 2025 roku. Przy drodze krajowej 74 powstał plac, który posłuży jako zaplecze budowy.

Coraz bliżej obwodnicy Opatowa

W oparciu o opracowaną już dokumentację projektową wojewoda świętokrzyski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Decyzja z jednej strony otwiera drogę do całej procedury związanej z wypłatą odszkodowań za nieruchomości pod drogę, z drugiej pozwala na rozpoczęcie robót budowlanych. Termin rozpoczęcia prac jest uzależniony od warunków pogodowych. Należy zaznaczyć, że między 15 grudnia a 15 marca trwa, tak zwana przerwa kontraktowa. Oznacza to, że wykonawca w tym czasie nie jest zobowiązany do prowadzenia robót. Może natomiast wykonywać prace, które posłużą przyszłej budowie na przykład przeprowadzić wycinki drzew czy roboty rozbiórkowe.

Przy drodze krajowej 74, w miejscowości Jałowęsy można już zauważyć dość pokaźny plac, który posłuży jako magazyn budowlany.

- Wykonawca przygotował już plac pod przyszłe zaplecze budowy czyli miejsce pod sprzęt i materiały. Przed rozpoczęciem robót planowane są działania związane z przygotowaniem terenu pod inwestycję, na przykład wytyczenie terenu, zorganizowanie dojazdów do budowy, zgromadzenie materiałów i sprzętu potrzebnego do prowadzenia pierwszych prac – wymienia Małgorzata Pawelec – Buras, rzecznik kieleckiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - Wykonawca planuje rozpoczęcie zasadniczych robót budowlanych około połowy marca. Obwodnicą powinniśmy pojechać w pierwszej połowie 2025 roku – zaznacza rzeczniczka.

Obwodnica Opatowa to inwestycja bardzo wyczekiwana przez mieszkańców, o której mówi się od dawna. Jak zaznacza burmistrz Grzegorz Gajewski dzięki niej miasto zostanie odkorkowane.

- Opatowianie czekali na obwodnicę od czasów, których ja nie pamiętam – mówi burmistrz. - Mówiło się o tym na początku lat 70-tych, że obwodnica Opatowa jest potrzebna i ma być budowana i cieszę się, że to teraz, akurat kiedy my jesteśmy w sile wieku i będziemy mogli jeszcze korzystać zarówno z tej drogi jak i z efektów daje ta droga czyli oddechu od samochodów ciężarowych w Opatowie – dodaje.

Obwodnica jest realizowana w systemie projektuj i buduj co oznacza, że wykonawca wyłoniony w przetargu czyli konsorcjum z liderem Mostostal Warszawa ma za zadanie wykonanie projektu budowlanego oraz wybudowanie nowej drogi.

Obwodnica Opatowa przebiega przez trzy gminy powiatu opatowskiego: Opatów, Sadowie i Lipnik, a w przyszłości zostanie połączona z S74, co zdaniem burmistrza przysłuży się rozwojowi miasta.

- Z perspektywy otwierania się terenów inwestycyjnych przy obwodnicy, trzeba pamiętać, że to część większej inwestycji, drogi S74. Ta droga pozwoli połączyć drogę S19 z węzłem w Strykowie. To jest dla nas właśnie krwiobieg i perspektywa rozwoju Opatowa, ponieważ cały transport, który będzie szedł z Bałkanów, z krajów takich jak Bułgaria, Rumunia, do zachodniej Europy przez Polskę, będzie poruszał się tędy co daje nam możliwość otwarcia terenów inwestycyjnych – mówi burmistrz Grzegorz Gajewski.

Starosta opatowski Tomasz Staniek z kolei zaznacza, że jest to także kluczowa inwestycja dla powiatu opatowskiego.
- To jest fragment trasy szybkiego ruchu, która będzie do Kielc i dalej do Łodzi. Kluczowa inwestycja, która otwiera okno na świat. Nie boję się tej inwestycji, niektórzy twierdzą, że Opatów wtedy będzie omijany, natomiast będzie omijany przez tranzyt ale Opatów ma tyle atrakcji turystycznych i jest tak historycznej bogatym miastem, że myślę, że turyści będą chętnie wjeżdżać do spokojnego miasta – mówi starosta.

Przez Opatów przebiegają dwie ważne trasy krajowe o dużym natężeniu ruchu: droga krajowa numer 9 od Radomia, przez Ostrowiec Świętokrzyski do Rzeszowa oraz droga krajowa numer 74 od Sulejowa, przez Kielce do Kraśnika. W Opatowie obie drogi biegną jednym śladem, wąską ulicą, między ciasną zabudową, w związku z czym Opatów jest zakorkowany w godzinach szczytu.

Obwodnica Opatowa, z łącznikiem północnym, uwolni miasto od ruchu tranzytowego. Poprawi jakość życia mieszkańców oraz bezpieczeństwo i komfort podróżujących tranzytem. Skróci też czas podróżowania drogami krajowymi numer 9 i 74. Obwodnica będzie stanowiła ważny odcinek drogi ekspresowej S74, która w przyszłości połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie.

Zobacz zdjęcia

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie