Czarne dni dla rywali Vive Targi Kielce

Paweł KOTWICA [email protected]
Fahrudin Melić, jeden z najskuteczniejszych graczy Ligi Mistrzów, po tym sezonie prawdopodobnie przeniesie się z francuskiego Gorenje Velenje do francuskiego Paris Handball. Fot. Sławomir Stachura
Zły koniec roku dla trzech grupowych rywali piłkarzy ręcznych Vive Targi Kielce w Lidze Mistrzów - mecze na swoim krajowym podwórku wygrały tylko macedoński Metalurg Skopje i słoweńskie Gorenje Velenje.

Słoweńskie Gorenje Velenje wprawdzie ostatnio odniosło kolejne zwycięstwo w lidze swojego kraju, ale zapowiada się, że po tym sezonie nastąpi prawdziwy rozbiór drużyny "Os". Do mającego olbrzymie aspiracje, wspieranego petrodolarami szejków z Kataru Paris Handball wybiera się czołowy strzelec Ligi Mistrzów, czarnogórski prawoskrzydłowy Gorenje Fahrudin Melić, również francuski kierunek, tyle, że na Montpellier obierają prawy rozgrywający Jure Dolenec i obrotowy Matej Gaber, a niemiecka Bundesliga - "Gladiatorzy" z Magdeburga, skusili playmakera Marko Bezjaka.

OKO MELICIA

W meczu 15. kolejki słoweńskiej ekstraklasy Gorenje bez problemów wygrało na wyjeździe z RK Ormoż, mimo że zagrało bez mającego skręconą kostkę Marko Dujmovicia, a najlepszy strzelec zespołu z Velenje, Melić, w poprzednim spotkaniu został mocno uderzony w oko. W niczym to nie wpłynęło na celność oka Czarnogórca, bo zdobył w Ormożu 9 bramek i był najskuteczniejszym graczem. Początek spotkania był w miarę wyrównany, ale potem młody zespół gospodarzy zaczął popełniać proste błędy, co wykorzystała bardziej doświadczona drużyna z Velenje. W drugiej połowie zespół trenera Branko Tamse jeszcze zwiększył tempo akcji i wygrał różnica ośmiu trafień.

W sobotę w mecz sezonu w Gorenje - do hali Rdeca Dvorana przyjeżdża wicelider, inny uczestnik Ligi Mistrzów, Celje Pivovarna Lasko, którą w pierwszej rundzie "Osy" pokonały na wyjeździe. Teraz mają nad "piwnymi" jeden punkt przewagi.

RK Ormoż - Gorenje Velenje 26:38 (12:19)
Gorenje: Gajić, Taletović - Melić 9, Medved 4, Bezjak 3, Pucelj 1, Dolenec 4, Cingesar 1, Cehte 6, Miklavcić 1, Gaber 3, Golcar 2, Dobelsek 2, Gams, Bajram 1, Nosan 1.

ZNÓW TEN STANIĆ...

Do góry w tabeli Ligi Regionalnej SEHA idzie macedoński Metalurg Skopje. Drużyna trenera Lino Cervara po wyjazdowym zwycięstwie z chorwackim Nexe Nasice 28:27 awansowała na drugie miejsce, traci do Croatii Osiguranje Zagrzeb tylko jeden punkt, a ma jeszcze jeden mecz zaległy.

Wygrana w Nasicach to w dużej mierze zasługa Darko Stanicia. Serbski bramkarz mistrzów Macedonii w drugiej połowie zanotował aż 15 odbitych piłek (przez 60 minut - 18). Mecz lepiej rozpoczęli goście, którzy wygrywali 12:9. Potem nastąpiła seria sześciu bramek zespołu z Chorwacji, który wykorzystał chaotyczną grę Metalurga w ataku (w całym meczu aż 16 strat). Z zapaści wyciągnął drużynę ze Skopje Stanić, który w drugiej połowie zaprezentował kilka obron w niesamowitym stylu. Dwie minuty przed końcem do remisu 26:26 doprowadził 40-letni Stefcze Aluszowski, potem to samo zrobił Naumce Mosjowski. Decydującego gola zdobył najlepszy wśród zawodników z pola w tym spotkaniu (9 goli, 4 asysty) Filip Mirkulowski, a w ostatnich sekundach goście skutecznie blokowali akcje Nexe.
To pierwsza wygrana Metalurga nad Nexe od czterech spotkań - w poprzednich trzech dwa razy wygrał zespół z Niksic, a raz był remis.

Nexe Nasice - Metalurg Skopje 27:28 (15:13)
Metalurg: Stanić (18/41), Mitrevski (3/7) - Rakcević 5/9, Lewow, Dimowski, Madjowski, Vugrinec 4/10, Georgiewski 2/2, Mirkulowski 3/5, Mojsoski 0/1, Doder, Mojsowski 9/14, Stoiłow, Batinović 1/1, Jonowski, Aluszowski 4/6.

SPROWADZENI NA ZIEMIĘ

Przegrał wicelider duńskiej ekstraklasy, ostatni rywal kielczan w Lidze Mistrzów w tym roku, BVB Bjerringbro-Silkeborg. I to dość niespodziewanie, bo u siebie z 10. drużyną w tabeli Ribe-Esbjerg. Gospodarze zagrali bez kontuzjowanego bramkarza Jannicka Greena. Wygrana Ribe tylko w dwóch momentach była zagrożona - tuż przed przerwą, gdy Bjerringbro na moment wyszło na prowadzenie (11:10) i w drugiej połowie, gdy zmniejszyło stratę do jednego gola - 18:19. "Po okresie stabilnej gry BSV zostało sprowadzone na ziemię" - to komentarz do meczu portalu hbold.dk.
W tabeli Silkeborg ma dwa punkty straty do KIF Kolding.

BSV Bjerringbro-Silkeborg - Ribe-Esbjerg 25:32 (12:15)
Silkeborg: Sijan - Jorgensen 5, Lauge Schmid 5, M. O. Nielsen 4, Kirkegaard 3, Jakobsen 2, Mortensen 2, Schilling 1, Toft Hansen 1, K. Nielsen 1, N. O. Nielsen 1, Olafsson, Baagoe, Kristiansen.

WMARZLI W ŚRODEK TABELI

Czwarta porażka Newy Sankt Petersburg, tym razem z inną drużyną środka tabeli, SKIF Krasnodar. Przez 20 minut mecz w Krasnodarze był wyrównany, drużyny prowadziły na przemian, ale w 25 minucie gospodarze odskoczyli na cztery bramki (13:9), a w 44 minucie wygrywali już 23:16. Drużyna trenera Dmitrija Torgowanowa od wielu kolejek plasuje się w środku tabeli - zajmuje siódme miejsce, mając na koncie 7 zwycięstw i 4 porażki.

SKIF Krasnodar - Newa St. Petersburg 32:25 (16:12)
Newa: Kiszow 5/19, Sziczko 6/25, Nasyrow 4/8, Kuzmin 1/3, Łaużin, Sanaszkin 0/3, Pyszkin 7/7, Nieżura, Siemienow 5/9, Czezłow 4/8, Nowosiełow 1/2, Kisielew 0/1, Poliakow, Czernych 1/3, Grigoriew 2/4.

ZMARNOWALI PIĘĆ KARNYCH

Francuskie Chambery Savoie walczyło o Puchar Francji. Bezskutecznie. W półfinale turnieju Final Four w Tuluzie Sabaudczycy ulegli Dunkierce 20:24. Chambery zagrało w tym spotkaniu bardzo nieskutecznie, nie wykorzystało miedzy innymi pięciu rzutów karnych (wszystkie obronił bramkarz Dunkierki, Vincent Gerard, który w całym meczu miał 50-procentową skuteczność), z czego aż trzy razy z siedmiu metrów nie trafił Edin Basić.

W drugim półfinale drużyna kielczanina Pawła Podsiadły, Selestat Alsace, uległa Nantes 25:33 (jeden gol Podsiadły). W finale Dunkierka ograła Nantes 28:24.

W rozgrywkach ligi francuskiej Chambery zajmuje trzecie miejsce, ma tyle samo punktów, co drugie Montpellier, a o sześć mniej niż lider, Paris Handball.

Chambery Savoie HB - Dunkierka 20:24 (9:10).

Chambery: Dumoulin (5), Grahovac (6) - Busselier 0/1, Nocar 0/1, Panić 0/2, Benjamin Gille, G. Gille 4/8, Basić 5/13, Marroux 1/2, Paty 4/8, N'Guessan 6/11, Paturel, Detrez 0/1, Bicanić.