Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na sadzenie truskawek. Jakie odmiany i jak uprawiać?

Marcelina Gil
Czas na sadzenie truskawek. Jakie odmiany i jak uprawiać?- ‘Ambrozja’ - odmiana truskawki, której owoce mają smak poziomki - mówi Magda Bolechowska z ACM Agrocentrum.
Czas na sadzenie truskawek. Jakie odmiany i jak uprawiać?- ‘Ambrozja’ - odmiana truskawki, której owoce mają smak poziomki - mówi Magda Bolechowska z ACM Agrocentrum. Archiwum prywatne
Lato zbliża się ku końcowi, jesień za pasem, a co w naszym ogrodzie? - Sierpień jest idealnym miesiącem, aby w swoim ogrodzie posadzić truskawki. Dzięki temu, zdążą się one jeszcze ukorzenić przed zimą, a wiosną wcześniej ruszą z wegetacją - radzi Magda Bolechowska, specjalista z ACM Agrocentrum w Kielcach.

- Truskawki nadają się do uprawy w większości ogrodów, zarówno w gruncie jak i w pojemnikach. Do uprawy doniczkowej coraz bardziej popularne stają się truskawki pnące - dodaje. Owoce truskawek nadają się do spożycia na surowo, a także są doskonałe na mrożonki, dżemy i konfitury. Nic więc dziwnego, że ich uprawa staje się coraz popularniejsza.

Smaczne i... ozdobne 

Okazuje się, że popularne truskawki, prócz tego, że rodzą doskonałe w smaku owoce, mogą być również ozdobą balkonów, czy ogródków. A wszystko za sprawą kwiatów, które są niezwykle dekoracyjne. - Większość odmian ma kwiaty koloru białego, ale  ‘Pink Panda’ charakteryzuje sie ukwieceniem koloru różowego, bardzo ozdobnym - mówi pani Magda.

Czas na sadzenie truskawek. Jakie odmiany i jak uprawiać?

  

Czas na sadzenie truskawek. Jakie odmiany i jak uprawiać?

’Alfa Centauri ’ (z lewej) - polska odmiana późna o wielkich owocach, zaczyna owocować na początku lipca. ’Bogota’ (z prawej) dużą popularnością cieszy się w końcowym etapie zbiorów, kiedy inne odmiany już nie owocują. fot. Aleksander Piekarski

Owoce od wiosny dopóźnej  jesieni

Truskawki możemy podzielić na jednokrotnie owocujące oraz powtarzające owocowanie. - Odmiany truskawek jednokrotnie owocujące zakwitają wczesną wiosną i owocują na przełomie wiosny i lata. Aby zapewnić sobie zbiory truskawek przez cały sezon warto posadzić kilka odmian. Odmiany truskawek powtarzające owocowanie kwitną i owocują od wiosny do jesieni. Nie przerywają kwitnienia i owocowania także po pierwszych jesiennych przymrozkach, co sprawia że nadają się do uprawy w rejonach o chłodniejszym klimacie. Odmianą truskawki deserowej powtarzającej owocowanie jest ‘Selva’. Owocuje ona praktycznie nieprzerwanie od lata do przymrozków - tłumaczy specjalista z ACM Agrocentrum w Kielcach.

Ogromne, czerwone, białe poziomkowe

Wśród  chętnie wybieranych odmian wczesnych truskawek jest ‘Honeoye’. - Jest plenna i odporna na mróz oraz choroby. Inną, tym razem średniopóźną jest ‘Senga Sengana’ – niezwykle  plenna, odporna na mróz. Bardzo późną odmianą jest truskawka ‘Bogota’ o dużych jasnoczerwonych owocach, która owocuje niemalże, jako ostatnia z truskawek.

Dużą popularnością cieszą się truskawki rodzące wielkie owoce - o wadze nawet do 16 gramów. Wśród nich jest ‘Korona’ - typowa „deserówka” o sercowatych, nieco wydłużonych i intensywnie czerwonych owocach. Ogromne, kształtne owoce ma również ‘Alfa Centauri’.

Poza tradycyjnymi odmianami truskawek, w uprawie pojawia się coraz więcej ciekawostek o nietypowych cechach. Wśród nich jest truskawka ananasowa ‘Pineberry’, wytwarzająca owoce białe o posmaku ananasowym oraz  ‘Ambrozja’ - odmiana wczesna o smaku poziomki, niezwykle słodka. Truskawki ‘Pineberry’ należy sadzić naprzemiennie z odmianami czerwonymi - wyjaśnia Magda Bolechowska.

Czas na sadzenie truskawek. Jakie odmiany i jak uprawiać?

  

Czas na sadzenie truskawek. Jakie odmiany i jak uprawiać?

’Pineberry’ (z lewej) to odmiana o białych owocach, które w smaku przypominają ananasa. 'Senga Sengana’ (z prawej) to odmiana średnio późna o dużych owocach, plenna i odporna na choroby. fot. Aleksander Piekarski

Uważać na system korzeniowy

- Truskawki najlepiej rosną na stanowisku nasłonecznionym oraz glebach zasobnych w próchnicę. Można je sadzić na ziemi uniwersalnej, ale koniecznie trzeba ją wzbogacać nawozami - obornikiem, kompostem oraz nawozami mineralnymi. Nawożenia dokonuje się dwa razy w roku: na wiosnę oraz jesienią. Warto nawozić też w okresie kwitnienia, zapewni to większą ilość plonów - radzi ekspert.

Truskawki nie lubią gleby ciężkiej, podmokłej, gdyż są podatne na choroby grzybowe.  - Mają one płytki system korzeniowy i spulchniając glebę, łatwo go uszkodzić. Warto pod uprawę truskawek przygotowac poletka wyłożone włókniną lub słomą, żeby uniknąć walki z chwastami, zabrudzenia owoców i zmniejszyć ryzyko zarażenia chorobami. Ponadto agrowłóknina doskonale zatrzymuje wodę, co jest dodatkowym zabezpieczeniem podczas suszy - dodaje.

Kiedy sadzić i jak wybierać?

-  Okres sadzenia truskawek przypada w zasadzie na cały sezon wegetacyjny. Jesienią są dodatkowo dostępne sadzonki z gołym korzeniem, które są tańsze od doniczkowanych. Przy wyborze sadzonek warto zwrócić uwagę, czy nie mają oznak choroby w postaci plam na liściach - doradza. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie