Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeka nas śmieciowa rewolucja. Zobacz wstępne kwoty opłat za wywóz odpadów

Monika Nosowicz-Kaczorowska [email protected]
W Starachowicach zapłacimy od osoby a w pozostałych gminach najprawdopodobniej od gospodarstwa

Wstępne kwoty opłat za wywóz odpadów

Wstępne kwoty opłat za wywóz odpadów

Starachowice - symulowany miesięczny koszt wywozu odpadów za jedną osobę. Odpady segregowane - 8,50 złotego. Odpady niesegregowane - 11 złotych
Gminy wiejskie powiatu starachowickiego - Symulowany miesięczny koszt wywozu odpadów od gospodarstwa (nieważne ile osób mieszka). Odpady segregowane - 25 złotych. Odpady niesegregowane - 32,50 złotego

Jeszcze ponad pół roku dzieli nas od rewolucyjnych zmian w systemie odbioru odpadów komunalnych, ale już dziś wiadomo, że zmieni się bardzo wiele. Przede wszystkim należy się spodziewać wzrostu opłat za wywóz śmieci i przygotować się do ich segregacji.

Do końca roku rady gmin muszą uchwalić pakiet uchwał regulujących gospodarkę odpadami według nowych zasad. Niektóre, jak gmina Starachowice ma to już za sobą. Choć stawek za odbiór odpadów jeszcze nie ma, wiadomo, że za odstawienie śmieci segregowanych zapłacimy mniej. Odpady zmieszane będą droższe o około 30 procent. Wiadomo też, że śmieci z powiatu starachowickiego trafią do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Janiku.

W Starachowicach

Każda wspólnota mieszkaniowa i gospodarstwo jednorodzinne muszą zaopatrzyć się w pojemnik na odpady zmieszane. Pojemniki muszą spełniać odpowiednie normy, aby samochód odbierający odpady mógł je podnieść. Kontenery na odpady segregowane - każdy w innym kolorze - zapewni gmina. Pojemniki staną w punktach odbioru śmieci na osiedlach wielorodzinnych. Właściciele domków jednorodzinnych na odpady segregowane dostaną worki w różnych kolorach.

Radni ustalili, że w systemie poboru opłat nie będzie zmian. Mieszkańcy zapłacą stałą stawkę za jedną osobę. Ile to będzie, dziś nikt nie jest w stanie powiedzieć. Dokładne kwoty będą znane po przetargach, które zostaną ogłoszone i rozstrzygnięte w przyszłym roku. Dziś mieszkańcy za wywóz śmieci płacą 6,42 złotego. Wiceprezydent Sylwester Kwiecień mówi, że urzędnicy będą się starać, aby utrzymać nowe stawki na podobnym poziomie. Można jednak spodziewać się, że opłaty nieznacznie wzrosną. Kwota przyjęta wstępnie do symulacji to 8,50 złotego za odpady posegregowane. Niesegregowane będą droższe.

W gminach

W żadnej z gmin powiatu starachowickiego nie ma jeszcze uchwalonego regulaminu utrzymania czystości. Cztery gminy Mirzec, Pawłów, Wąchock i Brody przymierzają się, aby na terenie wszystkich zastosować podobną metodę odbioru odpadów i naliczania opłat. Propozycja, która zostanie przedstawiona radom gmin zakłada, że mieszkańcy będą segregować odpady i dzięki temu płacić niższe stawki. Proponowany system opłat zakłada pobieranie stałej miesięcznej opłaty od jednego gospodarstwa. Ile to może być, okaże się po przetargu.

- Analizowaliśmy wspólnie z przedstawicielami wszystkich gmin rozwiązania, jakie do wyboru daje nam ustawa o utrzymaniu porządku w gminach. Żadne nie jest idealne - mówi Marek Wojtas, sekretarz Urzędu Gminy w Pawłowie.

W gminach próbnie rozdano deklaracje, w których mieszkańcy mieli wpisać ile osób mieszka w danym domu. Kiedy deklaracje wróciły wypełnione, okazało się, że według deklaracji w gminach jest o 30 procent mieszkańców mniej niż wynikałoby to z meldunków. Mieszkańcy, którzy wpisali się na deklaracje musieliby pokryć koszty wywozu śmieci za tych, którzy zataili swój pobyt na terenie daje gminy, bo system musi się bilansować. Niesprawiedliwy wydaje się też sposób pobierania opłat proporcjonalnie do zużytej wody. Wiele osób korzysta ze studni, a są takie gospodarstwa, które w ogóle nie są podłączone do wodociągów. Także naliczanie opłat od powierzchni mieszkania nie wydaje się sprawiedliwym sposobem. Dlatego zdecydowano się na najkorzystniejsze, choć też nie idealne rozwiązanie - opłatę od posesji. Na takim systemie skorzystają rodziny wieloosobowe, które mogłyby mieć problemy z uiszczaniem opłat gdyby przyszło płacić im za każdego członka rodziny. Stracą osoby mieszkające samotnie, drogo opłata za śmieci wyniesie też w gospodarstwach dwuosobowych.

Co do stawki opłaty - jest to jeszcze większa niewiadoma niż projektowana metoda naliczania opłat. Wstępnie do potrzeb symulacji we wszystkich gminach przyjęto stawkę 25 złotych od gospodarstwa. Jest jednak pewne "ale". Stawkę wyliczono dla najniższej opłaty za składowanie odpadów w Janiku, która jest zarezerwowana dla udziałowców spółki. Gminy wiejskie nie mają udziałów w Janiku, ma tylko gmina Starachowice. Stawka za składowanie tony odpadów od udziałowców spółki Janik ma wynosić 210 złotych, stawka dla pozostałych gmin to już 270 złotych. Gminy Mirzec, Wąchcok, Brody i Pawłów napisały w środę pismo do spółki w Janiku z zapytaniem, dlaczego ich śmieci mają kosztować więcej. Zdaniem przedstawicieli czterech gmin, śmieci to śmieci, nieważne skąd przyjechały, a gminy będące udziałowcami mogą mieć prawo do dywidendy, ale nie oddawania odpadów po niższej cenie. Teraz czekają na odpowiedź.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie