MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobre informacje na temat Starachowickiej Kolei Wąskotorowej. Ma być zrewitalizowana. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Przedstawiciele gmin powiatu starachowickiego z wizytą w powiecie przeworskim na Podkarpaciu, by zasięgnąć informacji o rewitalizacji kolei wąskotorowej
Przedstawiciele gmin powiatu starachowickiego z wizytą w powiecie przeworskim na Podkarpaciu, by zasięgnąć informacji o rewitalizacji kolei wąskotorowej Jerzy Materek
Powiat starachowicki rozpoczął przygotowania do sięgnięcia po duże pieniądze na rewitalizację Starachowickiej Kolei Wąskotorowej. Fundusze na ten cel mają zostać zabezpieczone na najbliższej sesji Rady Powiatu, w czwartek 25 kwietnia. Starachowicka kolej znów może stać się obiektem popularnym wśród turystów.

Jest szansa na poważny remont Starachowickiej Kolei Wąskotorowej

Na najbliższej sesji Rady Powiatu zabezpieczone zostaną fundusze na przygotowanie Programu Funkcjonalno – Użytkowego, który będzie niezbędny by aplikować do szwajcarskiego mechanizmu finansowego, kluczowego dla modernizacji kolei.

O tym, jak dużą atrakcją jest podróż Starachowicką Koleją Wąskotorową, nie trzeba nikogo dziś przekonywać. Linia została oddana do użytku w roku 1950. Była wykorzystywana przez PKP do przewozów towarowych i pasażerskich aż do 1997 kiedy to ostatecznie ją zawieszono. Dwa lata wcześniej została wpisana do rejestru zabytków.

W 2003 roku powiat starachowicki zawarł umowę użyczenia z Polskimi Kolejami Państwowymi i przywrócił ruch turystyczny, najpierw na odcinku Starachowice Wschodnie Wąskotorowe – Lipie, a później na odcinku Iłża – Marcule. W działaniach tych bierze udział także gmina Iłża. Przez cały czas pozyskiwany był tabor i wyposażenie niezbędne do prowadzenia ruchu, w czym pomagali wolontariusze między innymi ze Stowarzyszenia Miłośników Kolei Wąskotorowych.

Rewitalizacja Starachowickiej Kolei Wąskotorowej będzie kosztować kilkadziesiąt milionów

Aby zrewitalizować wąskotorówkę w całości potrzeba jednak kilkudziesięciu milionów złotych i o te fundusze powiat będzie zabiegał, jak zapowiedział już wcześniej. Niespełna półtora roku temu podpisana została deklaracja współpracy w tej sprawie między powiatem, gminą Starachowice, gminą Brody, gminą Iłża, Specjalną Strefą Ekonomiczną, Stowarzyszeniem Miłośników Kolei Wąskotorowych, Nadleśnictwem Starachowice, Nadleśnictwem Marcule, operatorem Starachowickiej Kolei Wąskotorowej, Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym Oddziałem Międzyszkolnym w Starachowicach, Muzeum Przyrody i Techniki oraz Zarządem Dróg Powiatowych w Starachowicach.

15 kwietnia odbyła się wizyta studyjna w Starostwie Powiatowym w Przeworsku z udziałem członka Zarządu Powiatu Jerzego Materka, a także przedstawicieli gmin: Starachowice i Brody, Muzeum Przyrody i Techniki, Stowarzyszenia Miłośników Kolei Wąskotorowych, jak i spółdzielni socjalnych: Integracja i Starachowiczanka. Miała ona na celu zapoznanie się z doświadczeniami powiatu przeworskiego w zakresie rewitalizacji Przeworskiej Kolejki Wąskotorowej POGÓRZANIN, ale także rozwoju infrastruktury turystycznej i innych skupionych wokół niej branż. Wnioski z wizyty zostały zaprezentowane przez uczestników podczas spotkania z Zarządem Powiatu w Starachowicach, które odbyło się 17 kwietnia.

Co z SKW? Dowiemy się tego na najbliższej sesji Rady Powiatu Starachowickiego

Na najbliższej sesji Rady Powiatu, zaplanowanej na 25 kwietnia wprowadzona zostanie uchwała, która zagwarantuje zabezpieczenie pieniędzy na przygotowanie Programu Funkcjonalno – Użytkowego dla Starachowickiej Kolei Wąskotorowej. Dokument ten będzie niezbędny by aplikować o środki zewnętrzne. Aktualnie brane są pod uwagę różne źródła finansowania, między innymi program Feniks, środki z Urzędu Marszałkowskiego, w ramach Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, a przede wszystkim środki ze szwajcarskiego mechanizmu finansowego, który stwarza możliwości na pozyskanie największego dofinansowania.

W tym celu Powiat planuje zawrzeć partnerstwo ze wspomnianymi gminami, instytucjami i stowarzyszeniami, a niewykluczone że również z przedsiębiorcami. Za tego rodzaju działania przyznawana jest bowiem dodatkowa punktacja. To jednak odbędzie się już w nowej kadencji samorządu powiatowego.

O rewitalizacji informujemy na bieżąco:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie