Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czekaliśmy na to 4 lata! Świętokrzyski Geopark w Światowej Sieci Geoparków UNESCO! Oficjalne powitanie (MAGICZNE ZDJĘCIA, TRANSMISJA)

Paulina Baran
Paulina Baran
W skład Geoparku wchodzi między innymi kielecka Kadzielnia.
W skład Geoparku wchodzi między innymi kielecka Kadzielnia. Marta Sowińska
Fantastyczna informacja dotarła do nas z Paryża! Na podstawie decyzji Zarządu UNESCO, Geopark Świętokrzyski uzyska oficjalnie status Światowego Geoparku UNESCO! Dołączymy tym samym do globalnej rodziny geoparków, obejmującej ponad 160 geoparków z ponad 40 krajów na całym świecie. W czwartek, 22 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w ramach międzynarodowej konferencji ,,Welcome Digital Event’’ będzie miało miejsce oficjalne powitanie Geoparku Świętokrzyskiego w Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Oglądajcie transmisję!

Certyfikat Światowego Geoparku UNESCO przyznany jest dla całego obszaru Geoparku Świętokrzyskiego, obejmującego terytorium gmin Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów o łącznej powierzchni 526 kilometrów kwadratowych - wyjaśnia Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji w Geoparku w Kielcach. Główną przesłanką, na podstawie której przyznano certyfikat jest unikatowe dziedzictwo geologiczne o randze międzynarodowej. Wyjaśnia, że istotne znaczenie miały również takie elementy jak przyroda ożywiona, krajobraz, dziedzictwo kulturowe a także aktywność społeczności lokalnej związana z kultywowaniem dawnych tradycji i obyczajów oraz działalnością w zakresie edukacji i turystyki.

Dziś powitanie
Oficjalne powitanie Geoparku Świętokrzyskiego w Światowej Sieci Geoparków UNESCO nastąpi w czwartek, 22 kwietnia w ramach wydarzenia ,,Welcome Digital Event’’ organizowanego przez UNESCO z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Wydarzenie zacznie się o godzinie 14:00 naszego czasu, nasz Geopark zaprezentuje się o godzinie 16:10. Nadawać będziemy z Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach. W czasie naszej prezentacji zaśpiewa zespół Siedlecczanie, a Prezes Stowarzyszenia Gmin Geopark Świętokrzyski – Michał Poros przedstawi prezentację na temat geoparku.

Wydarzenie online można będzie oglądać klikając w link: kliknij i oglądaj


Długa droga, ale się udało

Procedura przyznania certyfikatu trwa prawie 4 lata. Wtedy Kielce i gminy utworzyły Geopark Świętokrzyski (pierwsza nazwa była Geoland Świętokrzyski) oraz przygotowano dokumenty opisujące nasze atrakcje geologiczne, kulturowe, historyczne, infrastrukturę turystyczną, czy aktywności mieszkańców.

W ubiegłym roku dokumentacja aplikacyjna trafiła do sekretariatu Geoparków Globalnych w Paryżu. Po jej weryfikacji światowi eksperci związani z UNESCO uznali, że nasz obszar geologiczny ma rangę międzynarodową. Uznano, że elementy przyrody nieożywionej to jest coś, czym możemy się chwalić. A na liście znalazły się między innymi kieleckie: Kadzielnia, Wietrzna, Karczówka, Dania, Grabina, fałd na Ślichowicach (pierwszy rezerwat geologiczny w Polsce od 1952 roku), Biesak- Białogon( tu są najstarsze skały w Kielcach, mają pół miliarda lat), Ogród Botaniczny, Góra Cmentarna ( za pomnikiem Homo Homini), Pisie Górki, czy Góra Hałas oraz wspaniałe miejsca w powiecie kieleckim, takie jak Jaskinia Raj, kamieniołomy Bolechowice i Szewce, czy rezerwat Rzepka.

W następnym etapie międzynarodowa komisja weryfikacyjna przyjechała na miejsce, aby sprawdzić, jak atrakcje są wykorzystywane, zagospodarowane oraz prace Geoparku w dziedzinie edukacji, turystyki, współpracy z mieszkańcami. Komisja sprawdzała przeróżne walory naszego regionu, także kuchnię.

Po wizycie powstał raport, w którym zawarto uwagi i rekomendacje. Komisja rekomendowała zmianę nazwy Geoland Świętokrzyski, bo uznała, że kojarzy się z parkiem rozrywki. Zmodyfikowano ją na Geopark Świętokrzyski. Druga uwaga dotyczyła handlu skałami i skamielinami, ponieważ w czasie wizyty komisja zauważyła je w sklepach z pamiątkami. Przedstawiciele Geoparku wyjaśnili, że nie pochodzą one od nich, a ewentualne suweniry będą odlewane z gipsu.

Decyzja na 4 lata
Certyfikat Światowego Geoparku UNESCO przyznawany jest na okres 4 lat. Po upływie tego czasu następuje weryfikacja geoparku przez ekspertów z UNESCO. Oceniana jest między innymi aktywność w zakresie promocji, edukacji, turystyki oraz współpracy z innymi geoparkami. Z tego względu utrzymanie certyfikatu UNESCO to proces ciągły, w który na stałe muszą być zaangażowane różne instytucje i organizacje. Kluczem do utrzymania certyfikatu jest aktywność i współpraca sieciowa na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

Jakie korzyści płyną z uzyskania certyfikatu Światowego Geoparku UNESCO?

Przede wszystkim należy tu podkreślić możliwość lepszego wypromowania naszych atrakcji turystycznych na forum krajowym i międzynarodowym. Marka UNESCO jest rozpoznawalna na całym świecie i daje spore możliwości w tym względzie, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania oferty turystycznej.

Formuła geoparku UNESCO stwarza także możliwość współpracy i realizacji międzynarodowych projektów z innymi geoparkami zrzeszonymi w sieci UNESCO. Współpraca taka stwarza dla nas nowe możliwości w zakresie wymiany doświadczeń a także pozyskiwania środków na realizację działań z zakresu edukacji i turystyki. Wspólne działania podejmowana z innymi geoparkami dają możliwość lepszego wykorzystania potencjału dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego gmin wchodzących w skład Geoparku.

Jak pokazują liczne przykłady zagranicznych geoparków formuła Geoparku UNESCO może być skutecznym narzędziem dla promocji i zrównoważonego wykorzystania zasobów przyrodniczo-kulturowych. Stanowi także podłoże dla współpracy partnerskiej pomiędzy różnymi sektorami na poziomie lokalnym, regionalnym i międzynarodowym. To dobry prognostyk jeżeli chodzi o strategię działania Geoparku na najbliższe 4 lata.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie