MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sam jeździ i dba o bezpieczeństwo. Pojazd przyszłości zaprezentowano na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Zdjęcia i wideo

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
Wideo
od 16 lat
Pierwszy w Polsce pojazd autonomiczny zaprezentowano we wtorek, 23 kwietnia na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach w związku z organizowaną przez uczelnię XIV Międzynarodową Konferencją Naukowo – Techniczną Automotive Safety 2024.

Pojazd autonomiczny zaprezentowano w Kielcach

Prezentowany we wtorek przed budynkiem wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn pojazd autonomiczny należy do zespołu inżynierów z Sieci Badawczej Łukasiewicz Przemysłowy Instytut Motoryzacji. W ramach swojej działalności rozwija ona technologie motoryzacyjne w obszarze bezpieczeństwa pojazdów – między innymi układów asystenckich oraz układów autonomizacji.
Zaprezentowany we wtorek pojazd jest przykładem wyposażenia w komplet sensorów, układ akwizycji danych, centralną jednostkę obliczeniową oraz niezbędne elementy automatycznego sterowania jego układami.

- Tak wyposażony pojazd jest właściwie uniwersalną platformą badawczą, która może być wykorzystywana do implementacji i testowania systemów automatyzujących jazdę –

mówi Patryk Szwajkowski, główny specjalista do spraw pojazdów autonomicznych w Sieci Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

Wyjaśnia, że zespół badawczy Instytutu pracuje nad poszczególnymi algorytmami umożliwiającymi samodzielne poruszanie się pojazdu.

Dodaje, że jesienią ubiegłego roku, opracowane w Instytucie algorytmy przyspieszenia, hamowania, omijania czy utrzymania pasa ruchu zostały poddane testom w warunkach ruchu po drogach publicznych. – Było to pionierskie w skali kraju wydarzenie - podkreśla. Prezentowany pojazd to platforma badawcza mogąca służyć testowaniu takich algorytmów.

- Naszym celem nie jest stworzenie samochodu autonomicznego jako takiego, czy w efekcie jego produkcja. Naszym celem jest tworzenie i udoskonalanie systemu, który w takich pojazdach mógłby być w przyszłości stosowany w produkcji – wyjaśnia Patryk Szwajkowski.

Zobacz zdjęcia

Konferencja o bezpieczeństwie motoryzacyjnym

Sieć Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji zaprezentował pojazd autonomiczny w związku z organizowaną przez Politechnikę Świętokrzyską XIV Międzynarodową Konferencją Naukowo - Techniczną Automotive Safety 2024, która rozpocznie się w środę w Sandomierzu. Kielecka uczelnia organizuje ją wspólnie z Uniwersytetem w Żylinie, Wydziałem Transportu Politechniki Warszawskiej i Siecią Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji. Wydarzenie poświęcone jest najnowszym osiągnięciom i innowacjom w dziedzinie bezpieczeństwa motoryzacyjnego. Wezmą w niej udział znani i cenieni naukowcy i eksperci z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego i techniki samochodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie