Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery tunele pod torami! Potężne kolejowe inwestycje w powiecie skarżyskim coraz bliżej

bol
Wiadukt dla pieszych, łączący wschodnią i zachodnią część Skarżyska nie jest dla mieszkańców komfortowym rozwiązaniem. Szczególnie zimą. Nie lepiej mają kierowcy - w godzinach szczytu na wiadukcie każdego dnia tworzą się korki. Czy wreszcie miasto przestanie być  podzielone? Jest na to szansa. Kolejarze planują budowę tuneli pod torami - to ma zdecydowanie ułatwić komunikację.
Wiadukt dla pieszych, łączący wschodnią i zachodnią część Skarżyska nie jest dla mieszkańców komfortowym rozwiązaniem. Szczególnie zimą. Nie lepiej mają kierowcy - w godzinach szczytu na wiadukcie każdego dnia tworzą się korki. Czy wreszcie miasto przestanie być podzielone? Jest na to szansa. Kolejarze planują budowę tuneli pod torami - to ma zdecydowanie ułatwić komunikację. Mateusz Bolechowski
Kiedyś dzięki pojawieniu się kolei Skarżysko i Suchedniów mogły się rozwijać. Dziś, gdy główną rolę odgrywa transport drogowy, tory stają się przeszkodą dla ludzi. Skarżysko - Kamienna, nazywana Grodem Kolejarzy podzielona jest na wschodnią i zachodnią część. Komunikacja między nimi jest fatalna, co mieszkańcom od lat przeszkadza.

Przejazd kolejowy na ulicy Langiewicza w Suchedniowie cieszy się złą sławą. Ubiegłoroczne badania wykazały, że średni czas oczekiwania na otwarcie szlabanu wynosi od 5 do 12 minut, a jeśli pociąg wykonuje manewry dodatkowe, wzrasta on do 20 minut! W ciągu doby kolejową „ósemką” przejeżdża kilkadziesiąt składów, w tym samym czasie powiatową drogą Suchedniów - Starachowice przejeżdża 3827 aut. Uciążliwość jest więc niebagatelna.

O tym się mówi i ... mówi

O potrzebie budowy podziemnych przejść i przejazdów mówi się od lat. Najczęściej i najgłośniej przed kolejnymi wyborami. W Suchedniowie koncepcje rozwiązania problemu z przejazdem przygotowywano trzykrotnie; w 1994, 2006 i 2016 roku. Nic z tego nie wyszło. W 2014 roku wiceminister Infrastruktury i Rozwoju Zbigniew Klepacki zapowiadał budowę tunelu w Skarżysku. Gdyby jego słowa stały się ciałem, skarżyszczanie już dziś nie wdrapywali by się na wiadukt, tylko wygodnie przechodzili z Kamiennej na Przydworcowe dołem.

Co z tym Skarżyskiem?

Jest nadzieja, że wreszcie coś zacznie się dziać. Trwają rozmowy przedstawicieli gminy Skarżysko - Kamienna i Starostwa Powiatowego z Polskimi Liniami Kolejowymi. Na początku lutego w Warszawie dyskutowano o planach zmiany układu komunikacyjnego w okolicach dworca PKP. Sam budynek również ma zostać gruntownie przebudowany wewnątrz (z zewnątrz już go wyremontowano). Jak informuje starosta skarżyski Jerzy Żmijewski, uzgodniono, że Polskie Linie Kolejowe w miejscu, gdzie dziś jest wiadukt, wybudują tunel dla pieszych i rowerzystów wraz z wyjściem na perony. Jeśli znów nic nie pokrzyżuje planów kolejarzy, prace mają zostać ukończone w 2019 roku. To dobra wiadomość, choć nie do końca, bo jednocześnie oznacza, że zarzucono projekt budowy tunelu przeznaczonego nie tylko dla pieszych, ale z siedmiometrowej szerokości jezdnią, umożliwiającą przejazd samochodom. Miał powstać mniej więcej między budynkami dworca i poczty. Samorządy miejski, powiatowy i wojewódzki mają jednak podjąć starania, by tunel albo wiadukt drogowy powstał jako odrębna inwestycja, rzecz jasna z unijnym dofinansowaniem. Miałby łączyć ulice Szydłowiecką i Kościuszki. 13 lutego na temat poprawy komunikacji między dwoma częściami miasta samorządowcy i kolejarze będą rozmawiać w Skarżysku. Mowa będzie także o modernizacji samego dworca, a ona ma się zakończyć już w przyszłym roku.

Suchedniów bez przejazdu?

W Suchedniowie też mówi się o budowie tuneli. Podczas spotkania z mieszkańcami poseł Maria Zuba stwierdziła - Pojawiła się możliwość likwidacji przejazdu i budowy tuneli. To ostatni moment, a kolejarze są już nami zmęczeni. W rozmowach padły słowa - zróbmy już tę inwestycję, bo ile można o tym rozmawiać” - relacjonowała posłanka. Co ciekawe, PKP przejazd, który teraz ma zniknąć, dwa lata temu przebudowała w trakcie remontu linii kolejowej nr8. Władze Suchedniowa przygotowały już koncepcję, rada ma podjąć stosowną uchwałę intencyjną. Jak miałby wyglądać nowy układ komunikacyjny?

Dwa ronda, dwa tunele

Na ulicy Bugaj, przed torami, ma powstać rondo. Prawdopodobnie drugie będzie u zbiegu ulic Stokowiec i Szerokiej. Ulice Bugaj i Langiewicza mają zostać połączone podziemnym przejściem dla pieszych i rowerzystów. Ruch kołowy ma się odbywać objazdem na północ od dzisiejszego przejazdu, w okolicy obecnego przepustu pod nasypem kolejowym. Jeśli plany wejdą w życie, inwestycja zostanie zrealizowana w latach 2019 - 2020. - Działamy pod presją czasu, jest sporo uwag ze strony Zarządu Dróg Powiatowych. Jednocześnie mamy deklarację wsparcia od starosty, bo prace prowadzone będą na drodze powiatowej - informuje Cezary Błach, burmistrz Suchedniowa. Mieszkańcy przebudowę uznają za konieczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie