Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w czasie epidemii można iść na ryby? Wędkarze pytają

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Szacuje się, że w Polsce wędkuje nawet milion osób. Wiosna to dobra pora na łowienie ryb, wiele osób chętnie wybrałoby się nad wodę. Czy wolno to robić w czasie epidemii? Pyta o to wiele osób.

Rząd wprowadził liczne ograniczenia w poruszaniu się, zezwalając jedynie na opuszczanie domu w niezbędnych sprawach. Za łamanie zakazów grozi kara od 5 do 30 tysięcy złotych.

Jak się dowiedzieliśmy, policja ma zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie przez obywateli obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

- Będziemy reagować na każde zgłoszenie. A społeczeństwo jest teraz czujne, ludzie dzwonią do nas w tej sprawie - mówi aspirant Jarosław Gwóźdź, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku.

Czy za pójście na ryby grozi wysoka grzywna?

Dotarliśmy do pisma Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, z odpowiedzią na pytanie jednego z wędkarzy. Czytamy w nim "wyjazd na wędkowanie będzie traktowane jako złamanie prawa".

Z drugiej strony - w interpretacji wprowadzonych zasad przemieszczania się napisano, że "Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin)".

Wędkarstwo jest sportem. Czy jego uprawianie jest dla kogoś niezbędne? Wydaje się, że to, czy łowiący ryby zostanie ukarany, będzie zależało od interpretacji stróżów prawa. Podobnie, jak w przypadku osoby uprawiającej jogging czy jeżdżącej na rowerze w celach rekreacyjnych.

Do sprawy odniósł się kielecki okręg Polskiego Związku Wędkarskiego. W komunikacie czytamy:

"W związku z napływającą do nas ogromną ilością zapytań odnośnie możliwości wędkowania w trakcie trwania obecnej epidemii koronawirusa, pragniemy przypomnieć Wam, że wszyscy obywatele, także Zarząd PZW w Kielcach, mają obowiązek podporządkowania się do najnowszych Zasad Bezpieczeństwa wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia dnia 31.03.2020.

(...) Na pytanie „czy mogę swobodnie wędkować?" każdy zainteresowany jest zobowiązany odpowiedzieć sobie sam, po uprzednim zapoznaniu się z aktualnymi Zasadami Bezpieczeństwa [https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki].

Na wiele zadawanych przez Was pytań nie jesteśmy w stanie udzielić konkretnych odpowiedzi, ponieważ przekraczają one nasze prawne kompetencje. Warto pamiętać, iż powyższe Zasady opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia, dają dość szerokie pole do interpretacji - szczególnie przez służby bezpieczeństwa oddelegowane do ich egzekwowania (policja, straż miejska). Oznacza to, że każda osoba powyżej 18. roku życia ponosi odpowiedzialność za własne czyny i musi pogodzić się z ryzykiem nałożenia na nią kary finansowej, w przypadku interpretacji zasad na jej niekorzyść.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie