Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dagmara Domińczyk, hollywoodzka aktorka z Kielc, gra w serialu "Miasto jest nasze". W szczerym wywiadzie mówi: "Zawsze bałam się policji"

Anna Krawiecka
Anna Krawiecka
Damara Domińczyk pochodzi z Kielc. Od lat rozwija aktorską karierę w Ameryce.
Damara Domińczyk pochodzi z Kielc. Od lat rozwija aktorską karierę w Ameryce. archiwum prywatne
Pochodząca z Kielc aktorka Dagmara Domińczyk, żona aktora Patricka Wilsona, jest najbardziej znaną Polką w Hollywood. Ostatnio zagrała w miniserialu kryminalnym "Miasto jest nasze" a przy okazji premiery w szczerym wywiadzie opowiedziała o swoich doświadczeniach z polską milicję.

- Tata wychował nas z siostrą na dumne patriotki. Jako kobieta, żona, matka chcę, aby moje dzieci wiedziały, skąd pochodzę. Żeby wiedziały, co znaczy polska kultura, literatura - przyznaje pochodząca z Kielc amerykańska aktorka Dagmara Domińczyk, gwiazda obsypanego nagrodami serialu "Sukcesja" i filmu „Córka”.

Teraz Dagmara Domińczyk promuje nowy serial „Miasto jest nasze” ["We own this city" - ang.], w którym gra agentkę FBI i przy okazji wspomina polską milicję obywatelską, w wywiadzie dla dziennika "Vanity Fair": - W tamtym czasie gliniarze w Polsce, pracujący dla opresyjnego rządu, nazywani byli "milicją", nawet nie mówiło się na nich "policja". To byli "bad guys", ale swoi. To byli polscy mężczyźni, którzy opowiedzieli się po złej stronie historii. Byliśmy narodem marionetek, naprawdę, dla Związku Radzieckiego – powiedziała dziennikarce. - Dorastałam w przekonaniu, że gliniarze zabrali mi tatę, że byli skorumpowani. To wpłynęło na moje dorastanie. Zawsze bałam się policji, bo to wydarzenie, tak wryło się w moją psychikę. Dobrze pamiętam noc, gdy przyszli i zabrali tatę - wspomina.

Do tej pory wyemitowano dwa odcinki miniserialu HBO "Miasto jest nasze". W sumie będzie ich sześć. Produkcja opowiada o upadku elitarnej jednostki baltimorskiej policji. Zobaczcie zwiastun:

Dagmara miała 7 lat, gdy razem z rodziną musiała opuścić Polskę. Jej ojciec, Mirosław Domińczyk, był działaczem opozycyjnym. Należał do Solidarności, był przewodniczącym związku regionu świętokrzyskiego. 13 grudnia 1981 roku Mirosława internowano go, następnie przerzucano do kilku zakładów karnych. Na początku 1983 roku został zmuszony do emigracji z Polski. Rodzina Domińczyków trafiła najpierw do RFN, a potem do USA. O tym punkcie zwrotnym w życiu rodziny "New York Times" pisał tak: "świetność ojca szybko się skończyła. W środku nocy 13 grudnia 1981 roku policja wdarła się do ich domu, a 5-letnia wtedy Dagmara oglądała, jak ojca pakują do białego vana i wywożą do więzienia. Jedenaście miesięcy później rodzinę wygnano z kraju, trafili do Glenwood Houses na Brooklynie. Matka, Aleksandra, sprzątała domy. Mirosław dorabiał jako taksówkarz, a potem, jako nadzorca budynku"- przypomina dziennik "Vanity Fair".

Kim jest Dagmara Domińczyk?

Dagmara Domińczyk urodziła się 17 lipca 1976 roku w Kielcach. 17 lutego 1983 roku Dagmara wraz z rodzicami i młodszą siostrą Weroniką, obecnie też aktorką, przyjechała do Nowego Jorku. Jeszcze, jako studentka zagrała główne role kobiece w spektaklach: "Filadelfijska opowieść", "Woyzeck", "Medea", "Miłość i gniew", "Wieczór Trzech Króli". Dwa lata po studiach zagrała w filmach "Zakazany owoc", "Rock Star”, „Hrabia Monte Christo". Później były: "Oni", "Farciarz", "Kinsey", czy "Jack Strong".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie