Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dania obiadowe z miodem [PRZEPISY]

Elżbieta Święcka
Delikatne żeberka w miodowej marynacie przygotowane na ruszcie lub zapieczone z warzywami - to przysmak, któremu nikt się nie oprze.
Delikatne żeberka w miodowej marynacie przygotowane na ruszcie lub zapieczone z warzywami - to przysmak, któremu nikt się nie oprze. Betty Crocker Recipies/cc/Flickr.com
Naturalny miód ze względu na swoje walory odżywcze i smakowe od pokoleń wykorzystywany jest jako składnik obiadów oraz sosów.

Doskonale pozwala przełamywać oraz łączyć kontrastujące ze sobą smaki - ostre i słodkie, kwaśne i lekko gorzkawe. Miód jest doskonałym dodatkiem do mięs. Wieprzowina, drób i wołowina smakują wybornie z dodatkiem miodu. Warto też przygotowywać z miodem różne marynaty i sosy do ryb. Łosoś, tuńczyk czy owoce morza, przede wszystkim krewetki będą smakować wybornie.

Do stołu podano, czyli obiadowe dania z miodowym akcentem

Mięso z kapustą z piwno-miodową nutą
Składniki na 4 porcje:
200 g boczku wędzonego, 1 cała łopatka wieprzowa, 500 g białej kiełbasy z szynki, sól, pieprz, 3 cebule dymki, 4 ząbki czosnku, olej słonecznikowy, 1 łyżka ziaren kolendry, 1 kg kiszonej kapusty, 2 łyżki masła, 2 łyżki miodu, 1 łyżka świeżego imbiru, otarta skórka i sok z 1/2 cytryny, 500 ml jasnego piwa.

Sposób przygotowania: Na rozgrzanej patelni, bez dodatku tłuszczu smażymy do zrumienienia pokrojony w kostkę boczek wędzony i przekładamy na talerz. Łopatkę kroimy w grube kawałki. Mięso doprawiamy solą i pieprzem. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju i smażymy mięso z każdej strony, do uzyskania złotego koloru. Podsmażone mięso przekładamy na talerz. Ziarna kolendry ucieramy w moździerzu. Na patelnię dodajemy pokrojony czosnek i dymkę pokrojoną w cząstki – smażymy do zeszklenia. Cząstki cebuli przekładamy na talerz. Na patelnię z czosnkiem dodajemy kiszoną kapustę, masło oraz łyżkę miodu, mieszamy. Przyprawiamy 1 łyżeczką roztartej kolendry, świeżo startym imbirem, skórką i sokiem z 1/2 cytryny – podsmażamy. Mięso na talerzu przyprawiamy 1 łyżeczką kolendry. Do kapusty dodajemy boczek i mieszamy. Na patelni zostawiamy około 1/4 ilości kapusty. Resztę wykładamy na dno naczynia żeliwnego lub żaroodpornego. Na kapuście układamy kawałki łopatki razem z cebulą. Do pozostałej kapusty dodajemy piwo oraz 2 szczypty roztartej kolendry, doprawiamy solą oraz łyżką miodu. Gotujemy około 3 minut i przekładamy do naczynia. Na patelni z odrobiną oleju smażymy z obu stron na złocisty kolor pokrojoną na plastry białą kiełbasę i przekładamy do naczynia z kapustą i łopatką. Naczynie przykrywamy pokrywką i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 160-170 stopni i dusimy 1,5-2 godziny. Podajemy z pieczonymi ziemniakami.

Schab marynowany w maku, musztardzie i miodzie
Składniki na 4 porcje:
4 plastry schabu, 3 łyżki oliwy, 2 ząbki czosnku, 2 marchewki, 1 pomarańcza, listki z 3 dużych gałązek bazylii, listki z 3-4 gałązek mięty, 1 cukinia, 4 łyżki musztardy, 3 łyżki miodu, 50 g maku, 200 g kaszy pęczak, sól, pieprz.

Sposób przygotowania: Na patelnię wlewamy oliwę, od razu dodajemy pokrojony czosnek. Do zeszklonego czosnku dodajemy pokrojoną w paseczki marchew, mieszamy. Podsmażamy całość przez 3-4 minuty na dużym ogniu, mieszając. Do zeszklonej marchewki, dodajemy sok z pomarańczy. Przykrywamy pokrywką (nie do końca zakrywamy patelnię), smażymy. Marchewkę mieszamy, dodajemy pokrojoną w cienkie paseczki cukinię, smażymy. Do miseczki przekładamy 4 łyżki musztardy, dodajemy 3 łyżki miodu, mieszamy. Do cukinii i marchewki dodajemy ugotowaną kaszę pęczak, delikatnie mieszamy. Na końcu dodajemy pokrojoną bazylię i miętę, doprawiamy solą i świeżo mielonym pieprzem, chwilę mieszamy. Plastry schabu z obu stron doprawiamy solą i pieprzem, smarujemy musztardą wymieszaną z miodem, następnie obtaczamy w maku. Patelnię wykładamy papierem pergaminowym, delikatnie natłuszczonym oliwą. Na papier kładziemy plastry schabu i smażymy z obu stron. Na talerz wykładamy pęczak z warzywami, na kaszy układamy przekrojony na pół schab. Dekorujemy miętą i bazylią. Podajemy z pozostałym sosem musztardowo-miodowym.

Kiełbasa pieczona w piwie i miodzie
Składniki na 4 porcje:
8 kiełbasek, 2 cebule, 2 łyżeczki miodu, 3 łyżeczki musztardy, 1 łyżeczka gorczycy, 1 łyżeczka majeranku, 50 ml oleju, 1 łyżeczka ostrej papryki, 125 ml piwa, sól.

Sposób przygotowania: Na patelni rozgrzewamy olej. Cebule kroimy w piórka i wrzucamy na rozgrzany tłuszcz. Smażymy do zeszklenia i solimy. Dodajemy gorczycę i ostrą paprykę, mieszamy i zdejmujemy z ognia. Połowę cebuli przekładamy na dno naczynia żaroodpornego. Na wierzchu układamy kiełbasę. Całość zalewamy piwem. Musztardę mieszamy z miodem i tak przygotowaną mieszanką smarujemy wierzch kiełbas. Całość posypujemy majerankiem i na wierzch nakładamy pozostałą cebulę. Pieczemy około 30 minut w 180 stopniach. Co jakiś czas z dna naczynia zbieramy gromadzący się tam sos i polewamy nim wierzch kiełbasek.

Ogniste żeberka miodowe z grilla
Składniki:
1,5 kg żeberek w jednym płacie; marynata: 1 łyżeczka startego świeżego imbiru, 1/2 łyżeczki soli, 1/2 łyżeczki pieprzu, 2 ząbki czosnku, 1 łyżka oliwy z oliwek, 3-4 łyżki soku z ananasów, 1/3 szklanki ostrego ketchupu, 1-2 łyżeczki brązowego cukru, łyżka miodu, łyżka musztardy, łyżeczka sosu sojowego, łyżeczka czerwonej papryki, 1/2 łyżeczki kuminu.

Sposób przygotowania: Składniki marynaty mieszamy w dużej salaterce, dokładnie nacieramy nią pokrojone żeberka, przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na noc do lodówki. Następnego dnia żeberka przekładamy do folii alumniowej, polewamy pozostałą w misce marynatą i szczelnie zamykamy. Grillujemy, aż będą miękkie lub zapiekamy w piekarniku. Podajemy na przykład z grillowanymi warzywami i opiekanymi ziemniakami.

Dorsz w orientalnej marynacie
Składniki na 4 porcje:
500 g filetów z dorsza, 1 posiekany ząbek czosnku, 2 łyżki miodu, 2 łyżki sosu sojowego, starta skórka z 1/2 limonki, sól, pieprz, oliwa, 4 listki bazylii tajskiej.
Sposób przygotowania: Do miski przekładamy posiekany ząbek czosnku, miód, sos sojowy. Dodajemy startą skórkę z limonki, doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy oliwę i posiekaną bazylię. Dokładnie mieszamy. Rybę kroimy na mniejsze kawałki, doprawiamy pieprzem. Do naczynia żaroodpornego przekładamy część marynaty i obtaczamy w niej kawałki dorsza. Układamy je i polewamy częścią marynaty. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza, pieczemy 2-3 minuty. Następnie rybę wyjmujemy z piekarnika, obtaczamy w marynacie, która pozostała w naczyniu. Ponownie wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez 5 minut (czas pieczenia jest uzależniony od grubości filetów). Po wyjęciu z piekarnika zbieramy pędzlem marynatę i rozsmarowujemy ją na powierzchni ryby. Podajemy na przykład z ziemniakami i surówką.

Łosoś w orzechowej panierce
Składniki na 2 porcje:
400 g łososia, 100 g masła, 3 łyżki musztardy, 1 łyżka miodu, 4 łyżki tartej bułki, 4 łyżki drobno posiekanych orzechów włoskich, 4 łyżeczki drobno posiekanej natki pietruszki, sól, pieprz.
Sposób przygotowania: W małej misce mieszamy roztopione masło, musztardę i miód. Odstawiamy ją na bok. W kolejnej miseczce mieszamy tartą bułkę, orzechy i pietruszkę. Filety tniemy na paski o szerokości 4 cm, solimy i doprawiamy pieprzem. Każdy filet smarujemy mieszanką musztardowo-miodową, posypujemy bułką tartą wymieszaną z orzechami i pietruszką. Układamy filety w naczyniu żaroodpornym i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 170 stopni przez 25 minut.Podajemy na przykład z ryżem i warzywami.

Aromatyczna warzywna zupa z miodem
Składniki:
200 g zielonego łuskanego grochu, 2 pomidory, 2 kromki pieczywa tostowego, 3 szklanki rosołu, 200 g śmietany kremówki, 2 ząbki czosnku, 2-3 łyżki tartego żółtego sera, 1 łyżka masła lub margaryny, 2 łyżeczki miodu, pieprz cayenne, 2 gałązki natki pietruszki, sól, pieprz.
Sposób przygotowania: Wrzucamy do garnka groch i obrany, pokrojony na połówki czosnek. Zalewamy trzema szklankami rosołu. Przykrywamy i gotujemy na małym ogniu około godziny, aż groch całkowicie się rozgotuje. Pomidory myjemy, sparzamy i zdejmujemy skórkę, nacinając ją delikatnie ostrym nożem. Pomidory kroimy w kostkę. Odcinamy skórkę z pieczywa tostowego, kroimy je w kostkę i podsmażamy na niewielkiej ilości rozgrzanego tłuszczu. Dodajemy do grochu utarty żółty ser i śmietanę, wszystko razem miksujemy na gładki krem. Lekko podgrzewamy zupę, doprawiamy do smaku miodem i pieprzem cayenne oraz, jeśli trzeba, solą i pieprzem. Płuczemy i osuszamy natkę pietruszki, odrywamy listki od łodyżek. Rozlewamy zupę do talerzy, posypujemy grzankami i kawałkami pomidora. Dekorujemy całość listkami natki i od razu podajemy.

Miód w przekąskach łączy niebanalne smaki
Talarki z burakami i figą
Składniki:
150 g ugotowanych buraków, 4 figi, 80 g kwaśnej śmietany, 3-4 łyżeczki ziarnistej musztardy, 2 łyżeczki miodu, sól, pieprz, 150 g sera camembert, 16 talarków pumpernikla.
Sposób przygotowania: Ugotowane buraki osączamy i kroimy na 16 plasterków. 2 figi kroimy na pół, miąższ wyjmujemy i rozdrabniamy. Pozostałe figi myjemy i kroimy każdą na 8 plasterków. Miąższ fig mieszamy ze śmietaną, musztardą i miodem, doprawiamy solą i pieprzem. Ser camembert kroimy na 16 kostek. Talarki pumpernikla obkładamy plasterkami buraków i fig, smarujemy odrobiną kremu figowo-musztardowego i na każdym umieszczamy kostkę sera camembert.

Warzywno-owocowe szaszłyki
Składniki na 4 porcje: 4 zielone papryki pokrojone w ćwiartki, 16 małych pomidorków koktajlowych, 1/2 ananasa, 2 dymki, 3-4 łodygi bazylii, 4 łodygi pietruszki, 1 łodyga szałwii, 4 łyżki oliwy, 1 łyżeczka miodu kwiatowego, 1 łyżka soku z cytryny, sól morska, świeżo zmielony czarny pieprz.
Sposób przygotowania: Ananasa obieramy, usuwając twardy głąb i krojąc miąższ na 16 kawałków. Każdą dymkę kroimy na 4 kawałki. Wszystkie – razem z paprykami i pomidorkami koktajlowymi – nadziewamy na 8 patyczków. Liście ziół obrywamy, myjemy, osuszamy i drobno siekamy. Mieszamy z oliwą, sokiem z cytryny, miodem, solą i pieprzem. Tak przygotowaną marynatą smarujemy szaszłyki i pozostawiamy na 5 minut do przegryzienia się smaków. Grillujemy na rozgrzanym grillu przez 8-12 minut, obracając, smarujemy przy tym w miarę potrzeby kilka razy pozostałą oliwą.

Sałatka egzotyczna z miodem i miętą
Składniki na 1 porcję:
2 plastry melona zielonego, 1 kiwi, 1 mandarynka, 2 łyżki pestek granatu, ˝ łyżeczki miodu naturalnego, listki świeżej mięty.
Sposób przygotowania: Melona kroimy w dość dużą kostkę. Kiwi obieramy i kroimy w kostkę. Mandarynki myjemy i obieramy ze skórki, ścinając lekko miąższ, wycinamy fileciki nożem. Granata przekrajamy na pół i wyjmujemy wszystkie nasiona, oczyszczamy z ewentualnych białych błon. Wszystkie owoce przekładamy do miski i mieszamy ze sobą dodając miód, miskę przykrywamy i wstawiamy do lodówki na około 30 min, aby smaki się „przegryzły”. Podajemy schłodzoną i udekorowaną listkami mięty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie